Od kilku dni na ulicach Belfastu trwają zamieszki, latają koktajle mołotowa, płoną samochody. Zatrzymano 10 osób a 41 funkcjonariuszy zostało rannych. W Irlandii wrze, bezpośrednie przyczyny są dwie:

 • skutki Brexitu - przywrócenie granicy celnej między Irlandią a Zjednoczonym Królestwem,
 • wybiórcze stosowanie restrykcji covidowych - w pogrzebie bojownika IRA (Irlandzkiej Armii Republikańskiej) brało udział ponad 2 tys. osób, w tym politycy, jednak podjęto decyzję o niewyciąganiu wobec nich konsekwencji.

Na murach, słupach, wiaduktach pojawiają się napisy i transparenty wyrażające sprzeciw wobec granicy. 16 marca, na jednej ze ścian w Belfaście wypisano pełny adres zamieszkania premiera i ministra spraw zewnętrznych Irlandii.

Jednocześnie nauczyciele rozważają strajk w odpowiedzi na zmiany w harmonogramie szczepień. Uważają, że jeśli szkoły mają być otwarte to należy im się status “pracowników niezbędnych” i szybkie szczepienia.


Ada Łowicz @lowicz_ada@szmer.info (Mastodon, Twitter, Facebook)

 • harc
  link
  43 years ago

  Wydaje mi się, że w tłumaczeniu zbiły się dwie kwestie: widmo przywrócenia “twardej” granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną (co spowodowałoby co najmniej zamieszki ze strony republikan), oraz ustanowienie nowej de facto granicy między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii (co powoduje wściekłość lojalistów). Druga granica jest ucieczką przed pierwszą i powstała wbrew zapewnieniom Londynu i osobiście Johnsona. Sytuacja jest na tyle poważna, że brytyjski wywiad zdaje się tracić kontrolę nad lojalistycznymi organizacjami paramilitarnymi, które tradycyjnie wykorzystywał do zwalczania zwolenników zjednoczenia Irlandii. Z perspektywy Irlandzkiej wygląda to natomiast jak największa od kilkudziesięciu lat szansa na zjednoczenie wyspy i usunięcie z niej tego co dalej powszechnie postrzega się jako pozostałość brytyjskiej okupacji.

   • harc
    link
    1
    edit-2
    3 years ago

    LOL, przecież nie ma za co, sprawy nie ułatwiają, ale jak się tam pomieszka parę lat to ciężko nie mieć tego wypalonego na mózgu :P

 • @zeshi
  link
  13 years ago

  Ten plakat po prawej strasznie mi śmierdzi nacjonalizmem i to takim pokrewnym z alt-right.

  Czy dobrze to odbieram że to konflikt jednych “patriotów” z drugimi? Bo niezbyt rozumiem jak się w to wpasowuje pogrzeb, myślałem że Irlandczycy byliby z niego zadowoleni