• harcM
    link
    fedilink
    Polski
    arrow-up
    1
    ·
    edit-2
    2 years ago

    Nie wiem skąd bierzesz to przekonanie o stosunku większości środowiska. Z mojej perspektywy większość faktycznie aktywnego środowiska nie zajmuje się dyskutowaniem czegokolwiek na facebooku czy insta. To co widzisz, to jednostki z dużą potrzebą przedstawiania publicznie swojej wizji ale przede wszystkim to co algorytm facebooka postanowił ci podsunąć, w celu wywołania pożądanych przez nich reakcji emocjonalnych.

    Możesz mieć też założenia co do tego kto i jak działa w oparciu o to. Ja byłem np. odpowiedzialny za jedną z domen prowadzących do stron z SB osoby szukające treści fanatyków religijnych. Z kilkanaście tysięcy ludzi udało się tam przekierować i to nawet po tym, jak zacząłem być wobec ich działań mocno krytyczny.

    SB w krótkim czasie i za pomocą prostych metod wepchnęło do gardeł opinii publicznej narrację, która skutecznie skontrowała opowieść klasy rządzącej o osobach queerowych, pomogła tysiącom z nas odzyskać poczucie godności i przekonanie o tym, że nie musimy być biernymi ofiarami

    Jeśli chodzi o empowerment dla środowiska, to wyjątkowo w pełni się zgadzamy.

    Jakoś przed akcjami SB nikt ze środowiska nie miał odwagi nawet zablokować, nie mówiąc już o uszkodzeniu furgonetki z homofobicznymi hasłami.

    Nieprawda, ciężarówka była blokowana wcześniej już wielokrotnie, przez osoby z różnych środowisk. Nawiasem mówiąc zdziwiłabyś się pewnie wiedząc, kto brał istotny udział w tej akcji (i nie chodzi o mnie, żeby uniknąć nieporozumień).

    Sednem problemu było tu, że ludzie złapali się na celową prowokację. Ciężarówka jeździ normalnie głównymi, nie bocznymi ulicami, tu podczas imprezy na skłocie przejeżdżała akurat przed nim i miała wokół dodatkową obstawę z pieszych z kamerami.
    O ile szanuję prawo osób do wyznaczania ich własnych granic przy akcjach, o tyle atakowanie ciężarówki przed skłotem jest daniem służbom oczywistego i jasnego pretekstu do ataku na niego, albo i oba połączone skłoty. I ok, rozumiem, stało się, ale później pozowanie ze… znalezionymi na ulicy blachami i wrzucanie tego online nie pomaga. Ze względu na przestrzeń przestaje za to być kwestią indywidualną, a zagraża budynkom w których działa wiele różnych inicjatyw oraz mieszka wiele osób, które na to dodatkowe zagrożenie mogły się nie tylko nie pisać, ale może dla nich być różnicą pomiędzy radzeniem sobie na miarę swoich możliwości a np. deportacją.

    Z krytyką ruchu anarchistycznego z punktu 2 się mniej więcej zgadzam, chociaż dużo tam przerysowania i pierwsze słyszę, żeby ktoś komuś bronił organizowania własnych akcji albo rwał się do trzymania banerów. Punkt 3 to materiał na dużą osobną dyskusję i jest tu dla mnie tyle prawdy i stwierdzeń z którymi zasadniczo się zgadzam, co wzajemnego het-niehet i międzypokoleniowego/międzykulturowego niezrozumienia. Odnotowałbym tylko, że osoby LGBTQ tworzyły to środowisko na długo przed pojawieniem się obecnej formy/fali “kultury queerowej”.

    • obywatelle (she/her)
      link
      fedilink
      Polski
      arrow-up
      1
      ·
      2 years ago

      Nie wiem skąd bierzesz to przekonanie o stosunku większości środowiska.

      Z rozmów z ludźmi ze środowiska. Niekoniecznie na facebooku. Oczywiście nie napisałam nigdzie o tym, jaki stosunek ma “większość” środowiska z całym ciężarem tego stwierdzenia, bo nie można tego zbadać twardymi metodami. Uważam po prostu że pewne poczucie wyższości i zawiści jest z nim doskonale rozpowszechnione i nie raz nie dwa widziałam na to dowody. Przecież nie będę sypać nazwiskami ani miejscami. Naprawdę, skończmy już te obsesje na punkcie złych algorytmów i mediów społecznościowych. Nawet gdybym opierała się tylko na dyskusjach tamże, miałabym na myśli zamknięte grupy, a na kształt dyskusji w nich nie wpływa żaden algorytm tylko mentalność użytkowników. Jeśli ktoś wypisuje idiotyzmy w grupie zamkniętej (tak jak np. pewna grupa z Poznania…) to wypisuje idiotyzmy, a nie jest ofiarą algorytmów cukierberga.

      Nieprawda, ciężarówka była blokowana wcześniej już wielokrotnie, przez osoby z różnych środowisk. Nawiasem mówiąc zdziwiłabyś się pewnie wiedząc, kto brał istotny udział w tej akcji (i nie chodzi o mnie, żeby uniknąć nieporozumień).

      Nie napisałam nigdzie że to była pierwsza próba zablokowania ciężarówki, bo musiałabym też zignorować pomniejsze akcje przeciwko działaniom Fundacji Pro pod szpitalami, ciężarówkom z płodami i tak dalej. Mam na myśli jedynie to, że akcja mocno bezpośrednia i mocno radykalna zainspirowała wylew podobnych, mniej radykalnych, a ich autorzy korzystali niejako z zasłony dymnej rozpostartej przez osoby, na których skupiała się główna uwaga służb i mediów.

      Akurat co do sprawy, o którą oskarżona jest m.in. Margot chodziło o ciężarówkę zaparkowaną na jednym z parkingów (i to z niej pochodziła tablica), nie o akcję pod Syreną. Mylą ci się dwie różne rzeczy, które miały miejsce w innym czasie. O tym, czy słuszna była akcja pod Syreną wypowiadać się nie chcę, bo ani mnie tam nie było, ani nie wiem jak przebiegała.

      Z krytyką ruchu anarchistycznego z punktu 2 się mniej więcej zgadzam, chociaż dużo tam przerysowania i pierwsze słyszę, żeby ktoś komuś bronił organizowania własnych akcji albo rwał się do trzymania banerów.

      Kwestia doświadczeń. Ja na swoim podwórku widziałam to nie raz i nie dwa. Najbardziej absurdalna rzecz jaką widziałam, to oskarżanie o “prywatę” osób które na własną rękę i we własnym zakresie chciały zorganizować akcję pomocową po tym, jak tzw główny kolektyw stwierdził, że nie ma na nią siły i czasu. Ustalanie hierarchii długości przemówień, istotności poszczególnych bannerów i rozmaite inne dziwaczne zachowania widziałam razy kilka i jest to coś, co tbh skutecznie zniechęciło mnie do formy działania jaką jest demonstracja. Pierwszy raz zetknęłam się z tym ponad 10 lat temu, jeszcze kiedy anarchizm był dla mnie obcą ideą, a będąc luźno związana z lokalnym FnB po prostu chciałam pomóc. Kiedy zobaczyłam w innym miejscu, że zwyczaje pozostają te same, tylko się wkurwiłam. Teraz z kolei miałam okazję podpatrzeć jak w jeszcze innym mieście wygląda dosłowne okradanie ludzi z ich własnej ciężkiej pracy i zawłaszczanie jej efektów przez tak zwany kolektyw dominujący i szlag mnie trafił raz jeszcze.

      Odnotowałbym tylko, że osoby LGBTQ tworzyły to środowisko na długo przed pojawieniem się obecnej formy/fali “kultury queerowej”.

      Nikt tego nie neguje. Tylko że wielu z tych osób już dawno w ruchu nie ma. Za to pewni kombatanci, nie należący wcale do grup zmarginalizowanych, trzymają się w nim latami. Fajnie, że kiedyś było kiedyś, niestety teraz jest teraz. Nikt nie uważa że współczesne queery wynalazły queerowość, nawet jeśli parę młodych osób czasem się tak zachowuje.