[automatyczne tłumaczenie]

ALERT BEZPIECZEŃSTWA Kolektiva.social 🚨

To jest ostrzeżenie dla użytkowników Kolektiva.social. Prosimy o przeczytanie tego postu w całości!

W połowie maja 2023 r. miał miejsce nalot na dom jednego z administratorów Kolektiva.social, a cała jego elektronika została przejęta przez FBI. Nalot był częścią dochodzenia w sprawie lokalnego protestu. Kolektiva nie była ani przedmiotem, ani celem tego dochodzenia. Dziś administratorowi postawiono zarzuty w związku z jego domniemanym udziałem w tym proteście.

Niestety, w czasie nalotu nasz administrator rozwiązywał problem i pracował z kopią zapasową bazy danych Kolektiva.social. Ta kopia zapasowa, datowana na pierwszy tydzień maja 2023 r., była w niezaszyfrowanym stanie, gdy nastąpił nalot i została przejęta wraz ze wszystkim innym.

Baza danych jest sercem serwera Mastodon. Kopia bazy danych, taka jak ta przejęta, może zawierać dowolne z następujących danych użytkownika, w tym przypadku aktualne na początek maja 2023 r:

 • Informacje o koncie użytkownika, takie jak adres e-mail powiązany z kontem, obserwujący i obserwowani itp.
 • Wszystkie posty użytkownika: publiczne, nienotowane, tylko dla obserwujących, i bezpośrednie (“DM”).
 • Ewentualnie adresy IP powiązane z kontem - adresy IP na Kolektiva.social są rejestrowane przez 3 dni, a następnie usuwane, więc adresy IP z wszelkich logowań w ciągu 3 dni przed datą kopii zapasowej bazy danych zostaną uwzględnione.
 • Zaszyfrowana wersja hasła.

🚨 👉 Jako środek ostrożności zalecamy wszystkim użytkownikom Kolektiva.social natychmiastową zmianę hasła na nowe, unikalne i silne hasło.

Szczerze przepraszamy wszystkich naszych użytkowników i żałujemy tego naruszenia. Patrząc z perspektywy czasu, pozostawienie kopii bazy danych w stanie niezaszyfrowanym było oczywistym błędem. Niestety to, co w innym przypadku byłoby drobnym błędem, zbiegło się w czasie z nalotem, z powodu pecha i spektakularnie złego wyczucia czasu.

Rozumiemy, że nasi użytkownicy i inne osoby na Fediverse będą miały wiele pytań. Postaramy się odpowiedzieć na nie najlepiej, jak potrafimy, ale prosimy o cierpliwość i pamiętanie, że możemy być przytłoczeni wiadomościami i możemy opóźnić odpowiedź lub nie być w stanie udzielić odpowiedzi na niektóre pytania z powodów prawnych lub technicznych. Przypominamy, że otwarte spekulowanie w Internecie na temat domniemanej działalności przestępczej lub tego, co organy ścigania mogą zrobić z przejętymi danymi, może być niezwykle szkodliwe dla oskarżonych osób i naszej społeczności. Obecnie wiemy, że zajęte dane Kolektiva nie mają związku z federalnym dochodzeniem i oskarżeniem, i badamy prawne możliwości zwrotu zajętych danych i zniszczenia ich kopii.

Dziękujemy za zrozumienie i solidarność

 • @Szwendacz
  link
  fedilink
  Polski
  35 months ago

  Zaszyfrowana wersja hasła Uwielbiam kiedy ludzie nie odróżniają szyfrowania od hashowania, a kiedy zaczynają mylić szyfrowanie z kodowaniem to już wgl robi się ciekawie

 • SlaVistaPL
  link
  fedilink
  3
  edit-2
  5 months ago

  Jak niby zmiana hasła czy tokenów do 2FA ma pomóc? Przecież FBI ma już kopię bazy danych, więc mogą na spokojnie sobie wertować przez setki tysięcy jak nie miliony rekordów - i to w dodatku bez potrzeby włamywania się na konta. Kolektiva to nie byle jaka instancja, bo deklaruje że jest tam aktywnych 6.6 tysięcy użytkowników.

 • Obi Łan Łąki Kenobi
  link
  fedilink
  25 months ago

  @harcesz lol, tak się kończy jak kraftowe selfhosty robią amatorzy
  jak ktoś nie uznaje wpisów na fedi z definicji jako publiczne to jest szalony
  tutaj nawet nie ma E2E dla DM
  ja naszczęście szyfruję DM GPG, więc taki raid FBI nic mi nie zrobi poza metadanymi
  🐴

  • harcOPM
   link
   fedilink
   25 months ago

   No niestety trochę tak. Ale też jeżeli zachwala się pewne rzeczy, że to takie proste i każdy może to robić to czasami będzie się kończyć głupimi pomysłami. Z drugiej strony, akurat te osoby powinny były znacznie lepiej wiedzieć i ogarniać.

   • Obi Łan Łąki Kenobi
    link
    fedilink
    25 months ago

    @harcesz a dlaczego powinny lepiej wiedzieć? Z tego co wiem i założyłem, może mylnie, to nie byli inżyierowie z doświadczeniem zawodowym w devops tylko aktywiści.

    • harcOPM
     link
     fedilink
     25 months ago

     Jedno nie wyklucza drugiego - jest trochę sysadminów/devopsów-aktywistów. Są aktywistyczne projekty technologiczne od lat zapewniające kluczową infrastrukturę dla aktywistów. Ale też w końcu aktywiści podejmujący się jakiegokolwiek hostingu anarchistycznych inicjatyw powinni doskonale rozumieć jakie zagrożenie może to na nich indywidualnie ściągać. Kryptografia powinna tu być czymś oczywistym i dawniej była dla aktywistów naturalną praktyką, podobnie jak nie trzymanie danych w jurysdykcji, która może być dla nich bezpośrednim zagrożeniem (patrz IP szmeru). Powinni też edukować się na temat zagrożeń związanych z CF, na co jak jestem pewien wielokrotnie zwracano im uwagę.
     Podejmując takie projekty przyjmuje się odpowiedzialność za bezpieczeństwo mniej rozgarniętych osób. Wiadomo - zawsze i przed wszystkim nie da się obronić. Ale należy dołożyć chociaż podstawowych starań w tym celu…

     • Obi Łan Łąki Kenobi
      link
      fedilink
      15 months ago

      @harcesz ja rozumiem, że są wyjątki, ale zwykle, statystycznie aktywiści to nie są inżynierowie po latach doświadczenia w devops tylko domorosła partyzantka.

       • harcOPM
        link
        fedilink
        25 months ago

        Z całym szacunkiem, ale masz chyba bardzo błędne wyobrażenie o tym kim są “aktywiści” i czym się zajmują.

        • Obi Łan Łąki Kenobi
         link
         fedilink
         05 months ago

         @harcesz serio? Bo mi tutaj właśnie aktywści z kollektiwy wrzucali najdurniejsze teorie spiskowe jak np.: że większość soi idzie dla zwierząt i do tej pory nie zrobili korekty jak im w źródłach, które cytują pokazałem, że jakiś miastowy nie zna angielskiego.
         Do tego najczęściej uwielbiają znachorską medycynę, reiki, i inne lewicowe KAnony.
         Zapewniam Cię, że znam bardzo dobrze ich twórczość.

         Aktywizm to nie jest nauka.
         Aktywizm to statystycznie propaganda, confirmation bias, cherry picking, slippery slop, i wszystkie falusy logiczne jakie wymarzymy, brak procesu demokratycznego.

    • Obi Łan Łąki Kenobi
     link
     fedilink
     15 months ago

     @harcesz w sumie to nie zdziwiłbym się jak to był honeypot FBI albo przez kogoś kto został zmuszony do koercji albo niedawno ktoś poszedł na współpracę i akurat taki dostał rozkaz, żeby rozszyfrować bazy akurat w dzień rajdu służb. Typowe metody.

     • harcOPM
      link
      fedilink
      15 months ago

      Skąd przekonanie, że tak wyglądają typowe metody? Gdyby to był honeypot FBI to nie bawiliby się w takie ogłoszenia, tylko w momencie zamknięcia ‘dochodzenia’ wstawili jedną ze swoich niesławnych plansz. Podobnie, gdyby zmuszono kogoś do współpracy - nie dowiedzielibyśmy się do znacznie późniejszego momentu, gdzie wyszłoby to w jakiejś sprawie. Bardziej możliwe, że dali radę kogoś złamać/zastraszyć podczas rajdu, ale niestety najbardziej - że po prostu faktycznie wykazali taki poziom niekompetencji.

  • harcOPM
   link
   fedilink
   15 months ago

   Ewidentnie w USA, bo gdzie indziej FBI raczej nie robi nalotów “po demonstracji”.