Kobiety w Raqce i Minbic wyszły na ulice, aby potępić inwazyję państwa tureckiego na terytoria północno-wschodniej Syrii.

Najeźdźca turecki kontynuuje ataki na północno-wschodnie terytoria Syrii. Odrzucając inwazję, kobiety zorganizowały marsze protestacyjne, prowadzone przez Grupę Kobiet Zenubiya w Raqce i Minbic.

Raqqa

Pod hasłem “Obronimy naszą rewolucję i zaprowadzimy pokój w duchu męczenniczki Sosin”, kobiety w Raqce wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko atakom armii tureckiej na region i wezwały okupantów do opuszczenia północno-wschodniej Syrii.

Marsz promowany przez Grupę Kobiet Zenubiya rozpoczął się przed stadionem w centrum miasta.

Podczas marszu aktywistki niosły transparenty z napisami “Gdzie jest sumienie społeczności międzynarodowej w obliczu zbrodni Erdogana na kobietach mieszkających na Bliskim Wschodzie?” oraz “Nie dla tureckiej inwazji w Syrii, Iraku i Libii”.

Itimad Ehmed, członkini Grupy Kobiet Zenubiya, przemówiła do tłumu podczas wiecu, który odbył się po marszu protestacyjnym, mówiąc: "Inwazyjna armia turecka zamierza siać niezgodę i wywołać wojnę, aby osiągnąć swoje cele. Ich celem jest inwazja na inne regiony Syrii; lekkomyślnie dokonują rzezi cywilów.

Wczoraj był Światowy Dzień Pokoju. Gdzie jest pokój? Gdzie jest człowieczeństwo?" - zapytała Itimad Ehmed i zauważyła, że nigdy nie będzie pokoju, dopóki istnieją ludzie, którzy dążą do zniewalenia, wskazując na masakry i ludobójstwa dokonywane przez turecką armię.

Nermin Miri, członkini Sił Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiedziała: “Odrzucamy ataki Erdogana na północno-wschodnią Syrię.”

Demonstracja zakończyła się hasłami pozdrawiającymi kurdyjskiego przywódcę Abdullaha Öcalana, oraz oddając cześć oporowi kobiet, a także oddaniem hołdu męczenni.cz.kom.

Minbic

Biuro Minbic Grupy Kobiet Zenubiya wydało oświadczenie z okazji 1 września - Światowego Dnia Pokoju, mówiąc co następuje:

"Z naszą wiarą w rolę kobiet w zachęcaniu do miłości, współpracy, braterstwa (siostrzaństwa) i współistnienia w budowaniu społeczeństwa, gratulujemy wszystkim stawiającym opór wolnym kobietom, które walczą o pokój, z okazji Światowego Dnia Pokoju.

Świat obchodzi 1 września Światowy Dzień Pokoju, z determinacją do budowania pokojowego świata i zaprzestania wojen. Jest to najbardziej naturalne i najbardziej uzasadnione prawo wszystkich narodów domagających się bezpiecznego i spokojnego życia. Kobiety najbardziej cierpią w wyniku wojny, zniszczeń i migracji, których doświadczają na terytoriach okupowanych przez państwo tureckie.

Odkąd nasze regiony zostały uwolnione od terroryzmu, prowadzimy bezpieczne życie. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki stawiającym opór kobietom. Walczą one o wolność i przyjmują jedynie honorowe życie. Z tego właśnie powodu najbardziej podstawowym żądaniem kobiet jest spokojne i wolne życie. Podtrzymują one na duchu, aby nawet po ciężkich walkach odgrywać aktywne role we wszystkich dziedzinach życia.

Dopóki najeźdźcze państwo tureckie będzie popełniać zbrodnie przeciwko narodom regionu, dopóty w naszych regionach nie będzie można zbudować pokoju. Pokój oznacza bezpieczeństwo i dobrobyt, a nie śmierć czy zniszczenie.

Organizacje praw człowieka powinny wypełniać swoje misje i zaprzestać wszelkich ataków na społeczności syryjskie."

Witaj w dziewczyńskiej społeczności!

Jest to miejsce, w którym się wspieramy ale znajdujemy też przestrzeń na konstruktywną krytykę. Poruszamy tu kwestie związane z szeroko rozumianym feminizmem, jednak z wyłączeniem aborcji, która ma swoją własną społeczność. Książki znajdziecie w bibliotece, muzę w musiczce, a filmy w kinotece. Memy też są osobno.

Bawcie się dobrze, dbajcie o siebie na wzajem, zmieniajcie świat!

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 12 users / month
  • 23 users / 6 months
  • 60 subscribers
  • 157 Posts
  • 95 Comments
  • Modlog