• 24 Posts
  • 6 Comments
Joined 20d ago
cake
Cake day: Sep 04, 2021

help-circle
rss


Czy w tym czasie nawiązaliście relacje z innymi organizacjami, szczególnie palestyńskimi? …


Duran Kalkan, założyciel i członek Komitetu Centralnego Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), ocenił w wywiadzie opór PKK przeciwko izraelskiej okupacji Libanu z 2 czerwca 1982 r. …


Frakcja Rewolucyjna PPS-u niespodziewanie zmieniła front i zaczęła na nowo mówić, że emancypantki są „sojuszniczkami naturalnymi proletariatu socjalistycznego”. Narodowy Związek Robotniczy nagle odkrył, że „Polka, która przez cały czas wojny spełniała swoje zadania Obywatelki, jest dojrzałą do podjęcia pracy publicznej w wolnej Ojczyźnie”. A Polska Partia Postępowa twierdziła wręcz, że „od chwili swego założenia przed laty dwunastu w postulatach zasadniczych wymieniała społeczne i polityczne równouprawnienie kobiet”.

Radykalne partie dopiero co stały w forpoczcie walki o zachowanie status quo i zamknięcie kobietom drogi do wyborów i równego traktowania. Teraz śpiewały zupełnie innym głosem. A Polki już nie zamierzały pozwalać by ponownie je nabierano. Do końca wojny utrzymywały nacisk.

Socjalistyczny rząd Ignacego Daszyńskiego wyczuł atmosferę chwili dziejowej i natychmiast, w pierwszej odezwie nadał Polkom prawa wyborcze. Gdy zaś władzę w kraju przejął wielki mizogin Józef Piłsudski nie miał już innego wyjścia, jak tylko potwierdzić wcześniej podjętą decyzję. Był 28 listopada 1918 roku. I nie do końca słusznie to ten dzień przeszedł do historii jako moment zrównania Polek w prawach z Polakami.


Równo sto lat temu Polki otrzymały pełne prawa wyborcze. To akurat prawda. Ale twierdzenia, że za decyzją stali dobrotliwi, postępowi mężczyźni wypada włożyć między bajki. …


Pomagały konstruować bomby, organizowały zamachy, kierowały magazynami broni. A jednocześnie: domagały się równouprawnienia w każdym obszarze życia. Zdaniem badaczy – to od nich zaczął się polski feminizm. …Dziś mija 41. rocznica najbardziej brutalnego z wojskowych zamachów stanu, jakich doświadczyła Turcja w XX i XXI wieku. …Turecka armia eskaluje bombardowania dzielnic mieszkalnych w regionach Ain Issa, Til Temir i Minbic w północno-wschodniej Syrii. …


Wymowa tego artykułu jest smutnie prawdziwa. Szczegół dotyczący śmierci Maxa - Max nie zginął w żadnych zamieszkach. Został zabity z zimną krwią przez policjanta Artura Brzezińskiego, gdy wyjaśniał dlaczego policjant czepia się jego kolegi podczas nalotu na nielegalny handel. Zamieszki były raczej efektem tego wydarzenia. (powinny być efektem każdego takiego wydarzenia)

Niech płoną znicze i komisariaty!Wdzierająca się armia turecka po raz kolejny zbombardowała dzielnice Shera i Sherawa w Afrin. Aktywność lotnicza trwa w tym rejonie. …

6
image

Dokładnie te same Bayraktary - 2. To jeden z głównych produktów zbrojeniowych na eksport, kupiła je też Ukraina. W ten sposób rząd polski (oraz inne) dokłada swoją cegiełkę do tureckiej ekspansji terytorialnej, kosztem różnorodności kulturowej i wyznaniowej. Dobrze przetestowane w Libii, Nagorno-Karabakhu, w Północnej Syrii i północnym Iraku.Kobiety w Raqce i Minbic wyszły na ulice, aby potępić inwazyję państwa tureckiego na terytoria północno-wschodniej Syrii. …


Ośrodek Społeczno-Politycznych Badań Terenowych ogłosił dane dotyczące rodzajów przemocy odzwierciedlanych w mediach. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zamordowano co najmniej 83 kobiety… Dane obejmują okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku. …


Drony rozpoznawcze należącej do NATO Turcji krążą nad północnosyryjskim kantonem Kobanê w Kurdystanie Zachodnim (Rożawa). Jak wynika z doniesień z ziemi, loty zwiadowcze tureckiej armii koncentrują się na zachodniej części kantonu. Od wielu godzin trwa nieustanny przelot nad obszarami osadniczymi w …


Carandiru - Brazylia - https://yts.mx/movies/carandiru-2003

Duvar - film Yilmaza Guneya z 1983 roku - bardzo ważny - w wersji niestety z polskim lektorem na chomiku

Presunto Culpable - dokumentalny film o wymiarze sprawiedliwości w Meksyku, gdzie oskarżony musi udowodnić swoją niewinność a jemu winę https://en.wikipedia.org/wiki/Presunto_Culpable

Midnight Express - ucieczka z tureckiego więzienia (na torrentach)

Papillon - najlepsza historia ucieczki z więzienia z Gujany Francuskiej (więźniowie po udadku Komuny Paryskiej) (torrenty)


czy jest jakiś sposób na to, żeby wstawić zdjęcie (jako inkonkę posta), ale zachować przy tym link do artykułu/źródła?

kiedy wrzucam link do artykułu w pierwszym polu URL, i chcę mieć przy nim zdjęcie, klikam na obrazek i zdjęcie się ładuje, ale zmienia się również link w URL (na to zdjęcie już na szmerze).

Odkrywam, że zachowując najpierw obrazek bez linku a potem edytując ponownie i wpisując link, zachowuje się i link i zdjęcie.

Pytanie czy jest jakiś prosty sposób zrobienia tego w jednym ruchu?Dla uczczenia pamięci naszych przodków, którzy oddali nam życie, abyśmy mogli istnieć. Dla uczczenia pamięci “encantados” (duchów zaczarowanych), które przyprowadziły nas tutaj, aby kontynuować walkę w obronie naszych ciał, ziem i terytoriów, naszej tożsamości i zróżnicowanych kultur, przekazujemy s…


orupcja, niesprawiedliwość, bezrobocie, brak bezpieczeństwa, niepewność, oszustwa, ogromna bieda, narkotyki i przemyt, itp. zapewniły grunt dla ponownego pojawienia się talibów.

Sonali Kolhatkar: Jaki jest najlepszy sposób, w jaki Amerykanie mogą teraz pomóc RAWA oraz afgańskim ludziom i kobietom?

RAWA: Czujemy się bardzo szczęśliwe i zadowolone, że kochający wolność ludzie z USA byli z nami przez te wszystkie lata. Potrzebujemy, aby Amerykanie podnieśli głos i zaprotestowali przeciwko polityce ich rządu, która prowadzi wojnę i wsparli wzmocnienie walki ludzi w Afganistanie przeciwko tym barbarzyńcom.

W naturze ludzkiej leży stawianie oporu, czego świadectwem jest historia. Mamy chwalebne przykłady amerykańskiej walki “Occupy Wall Street” i ruchów “Black Lives Matter”. Widzieliśmy, że żadna ilość ucisku, tyranii i przemocy nie może powstrzymać oporu. Kobiety nie dadzą się już zakuć w kajdany! Już następnego ranka po wkroczeniu Talibów do stolicy, grupa naszych młodych, odważnych kobiet namalowała na murach Kabulu graffiti z hasłem: Precz z Talibami! Nasze kobiety są teraz świadome politycznie i nie chcą już żyć pod burką, co z łatwością robiły 20 lat temu. Będziemy kontynuować naszą walkę, jednocześnie znajdując sprytne sposoby na zachowanie bezpieczeństwa.

Uważamy, że nieludzkie imperium wojskowe USA jest nie tylko wrogiem Afgańczyków, ale także największym zagrożeniem dla światowego pokoju i przyczyną niestabilności. Teraz, gdy system jest na skraju upadku, obowiązkiem wszystkich miłujących pokój, postępowych, lewicowych i miłujących sprawiedliwość jednostek i grup jest zintensyfikowanie walki z brutalnymi siewcami wojen w Białym Domu, Pentagonie i na Kapitolu. Zastąpienie tego zgniłego systemu sprawiedliwym i humanitarnym nie tylko wyzwoli miliony biednych i uciskanych Amerykanów, ale będzie miało trwały wpływ na każdy zakątek świata.

Teraz obawiamy się, że świat może zapomnieć o Afganistanie i afgańskich kobietach, tak jak to było pod krwawymi rządami Talibów pod koniec lat 90-tych. Dlatego postępowi ludzie i instytucje w USA nie powinny zapominać o afgańskich kobietach.

Będziemy podnosić nasz głos głośniej i kontynuować nasz opór i walkę o świecką demokrację i prawa kobiet!


Żartem jest twierdzenie, że wartości takie jak “prawa kobiet”, “demokracja”, “budowanie narodu” itp. były częścią celów USA/NATO w Afganistanie!..


cross-posted from: https://szmer.info/post/8774

3
image