Coraz więcej migrantów z Libii przekracza włoską granicę. Ekspert, cytowany przez włoski dziennik "La Repubblica", uważa, że to specyficzna forma nacisku przed wyborami i próba destabilizacji we Włoszech. Ma na tym zależeć Rosjanom.

Jak pisze “La Repubblica”, “z portów Cyrenajki kontrolowanych przez rosyjską brygadę najemników zaczęło nagle wypływać więcej łodzi, niż w ciągu ostatnich dwóch lat”. Łodzie rybackie, które ledwie płyną, załadowane są setkami ludzi.

Z jednej strony jest to desperacja Libijczyków, którzy chcą uciec przed konfliktami, głodem i prześladowaniami, z drugiej – według włoskich służb – nacisk ze strony tych, którzy chcą wpływać na politykę Włoch i Europy. Chodzi m.in. o Rosję, która za pomocą kilku tysięcy najemników z Grupy Wagnera, ma rozległe wpływy w Libii. Jednak nie tylko. Zdaniem włoskich mediów, następny, prawdopodobnie prawicowy rząd we Włoszech, który zostanie wyłoniony po jesiennych wyborach, odpowiada nie tylko Kremlowi, ale i nowej strukturze władzy budowanej w Libii.

@obywatelle
link
fedilink
313 dni

Szkoda że Wagnerowcy sami się na te łódki nie ładują, najlepiej osobno, bez cywilów.

harc
creator
link
fedilink
112 dni

Opcjonalnie mogliby sobie urządzić kolejny rajd po pustyni w kierunki pozycji kurdyjskich (w ostatnim stracili do paru setek ludzi, zanim się do nich zbliżyli).

@obywatelle
link
fedilink
112 dni

Ale po co narażać nadwątlone siły kurdów. A tak można by wziąć tego słynnego bayraktara i rozwiązać problem od razu na morzu.

8Petros he/him
link
fedilink
313 dni

a’propos: Sea Watch szuka skipperx dla “Trójki”. Szczegóły u nich na stronie.

Obserwatorium graniczne
!noborder

  “Obecna sytuacja” jest wykorzystywana do pogorszenia możliwości przemieszczania się i do zwiększania nadzoru nad ludźmi. Uderza to szczególnie w “nielegalnych migrantów” oraz w osoby z pogranicza legalności.

  Grupa przewidziana do wymiany informacji na temat praktyk granicznego imperializmu Fortress Europe, ruchów migracyjnych i ruchu wsparcia dla tychże.


  Newsy dla zagranicznych przyjaciół w różnych językach wrzucajmy tutaj. W wielu miejscach informacja o tym co tu się dzieje nie dociera.


  Prosimy nie wrzucać tu memów i unikać linków do korporacji.

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 2 users / week
  • 13 users / month
  • 34 users / 6 months
  • 128 subscribers
  • 559 Posts
  • 446 Comments
  • Modlog