• 32 Posts
  • 46 Comments
Joined 8M ago
cake
Cake day: Feb 16, 2021

help-circle
rss

W takim wypadku pewnie się pospieszyłem, chociaż wciąż mam wrażenie, że to raczej błąd niż celowe działanie. W każdym razie - wdółgłos cofnięty, jeśli to cokolwiek zmienia 😉


Ja wdółgłosowałem - widziałem dyskusję na ten temat na pomarańczowej stronie i to jest zwykła nieprawda / przypadkowe działanie spamfiltra. Na nitterze też ludzie pokazują, że u nich działa. Chociaż przyznam bez bicia, że samodzielnie nie sprawdzałem.


ja już się wyuczyłem na pamięć, w którą (nieintuicyjną) stronę trzeba cisnąć strzałki żeby gdzieś dotrzeć :D Jak tracę cierpliwość, to wyciągam klawiaturę z touchpadem za 20pln z allegro podpiętą do telewizora i tym nawiguję


Coś tam jest, chociaż nie używałem. Niestety, nie szyfrowanie.


Może Aerc? Jest dość młody, ale wydaje się dość przyjemny.


Nawet nie tyle, co pośrednik, co jest zwykłym serwerem DNS. Konfigurujesz swoje urządzenia w domu, aby używały Twojego PiHole jako DNSa (a najlepiej to konfigurujesz router, aby po DHCP rozgłaszał PiHole jako domyślny serwer DNS; plus ew. robisz magię na firewallu żeby wszystkie zapytania przekierowywać na PiHole), i on wycina zapytania do zablokowanych domen.

Oczywiście nie jest to rozwiązanie kompleksowe, i bardzo łatwo jest je obejść, ale zawsze trochę pomaga. Dodatkowym plusem jest to, że masz monitoring zapytań w sieci w domu, więc możesz dość łatwo znaleźć urządzenie, które gdzieś się komunikuje, a nie powinno.


Ja mam malinkę uruchomioną 24x7, i na niej działa PiHole. Nie wyobrażam sobie internetu bez takiego filtrowania 😉 Przez krótki czas korzystałem z MotionEyeOS do monitoringu. Na RPi3 praktycznie nie chciało działać, dopiero na RPi4 ruszyło.signal akurat nie jest zdecentralizowany, i też pada w ten sposób od czasu do czasu 😉 w tej kwestii polecam XMPP albo Matriksa, ew. bardziej nietypowe rzeczy jak Briar (który nawet internetu nie potrzebuje!) albo Tox (nie jest anonimowy, ale jest P2P).


Również mam zainstalowane na Android TV, i niestety wciąż ma kilka minusów:

  • Widać dość wyraźnie, że bardziej jest nastawione na ekrany dotykowe (ew. myszkę) niż na pilota z przyciskami, ale da się przemęczyć,
  • YouTube dość regularnie walczy z takimi aplikacjami i trzeba co jakiś czas aktualizować albo filmy przestaną się wyświetlać. Korzystanie z F-Droida na telewizorze jest do zrobienia, ale nie jest wygodne,
  • Przewijanie filmików działa tak sobie. Potrafi np. zepsuć dźwięk.

Mimo to koniec końców i tak jest to o wiele lepsze niż oryginalny klient YouTube. Szybsze, bez głupot, wyświetla filmiki chronologicznie i nie wyświetla reklam, których ilość ostatnio jest naprawdę zaporowa.
Snikket to tak naprawdę całkiem fajny rebranding XMPP. Tak więc ich aplikacja powinna działać z każdym innym serwerem XMPP, jak i osoby korzystające z serwera snikketa z włączonym s2s powinny mieć możliwość rozmowy z użytkownikami z innych serwerów.


Jednej rzeczy nie dopowiedziałem - jako, że baza jest niezmienialna, to jakakolwiek aktualizacja (czy dodanie aplikacji do bazy za pomocą RPM) odnosi skutek dopiero po ponownym uruchomieniu systemu.


Fedora Silverblue - "niezmienna" dystrybucja linuksa

Fedora Silverblue to eksperymentalna wersja dystrybucji Fedora, która daje użytkownikowi “niezmienialną” bazę (dzięki rpm-ostree), do której użytkownik samodzielnie może doinstalowywać aplikacje za pomocą flatpaka albo opartego o podmana narzędzia toolbox. …


Niewykluczone - ale podobno the lounge ma wyższe wymagania (przyznam, że nie porównywałem), plus zawsze fajnie mieć alternatywę.Mam bardzo podobny telefon, i również dostępność ROMów nie powala. Są jakieś wynalazki na xda, ale generalnie nie ufam im ani pod względem prywatności/bezpieczeństwa, jak i zwyczajnie wątpię w to, że będą stabilnie i dobrze działały.

Zamiast tego podpiąłem telefon do komputera i za pomocą adb wywaliłem wszystko poza absolutnym minimum przy pomocy tego poradnika (tl;dr: ogarnij nazwę paczki, którą chcesz wywalić, i wyłącz ją za pomocą adb shell pm disable-user --user 0 <nazwa_paczki>). W ten sposób mam telefon, który uruchamia się dość szybko, ma może z 4 ikony w menu, do tego f-droid, osmand i OpenTracks i niskim nakładem pracy i ryzykiem mamy świetny “komputer pokładowy” na rower ☺ Wiadomo, fajniej by było mieć aktualny custom rom, ale niestety dla większości urządzeń nie mamy tego luksusu.


Ja zawsze odnosiłem wrażenie, że bardziej im chodziło o “modnie wyglądający, przyjemny w użyciu” ;) Coś, co instalujesz komuś kto ma względnie aktualnego kompa, i chce mieć coś, co z daleka wygląda atrakcyjnie (czyt. widać inspirację macosem, chociaż moim zdaniem pominęli denerwujące elementy, więc nie jest źle)


Nie porównywałem, ale nie sądzę żeby lekkość była jednym z głównych celów tego projektu. Na mojej już kilkuletniej i niezbyt mocnej maszynie działa dobrze.


Z ciekawszych, moim zdaniem, nowinek:

  • Głębsza integracja z Flatpakiem, pozwalająca na dostosowywanie uprawnień dla poszczególnych aplikacji,…


Bardzo dawno temu kilka stron, w tym gimp.org , było chwilowo blokowanych przez TPSA ponieważ ichniejsze serwery IRC były wykorzystywane przez jakiegoś trojana jako C&C. Nieporozumienie szybko zostało jednak wyjaśnione i w ciągu dnia-dwóch problem został naprawiony.

Żadnych innych przypadków do tej pory nie znam, a i ten nie był polityczny.


Tak naprawdę jest to zwykłe proxy dla DNSów, które blokuje domeny znajdujące się na blocklistach. Ale nawet dzięki temu jest w stanie całkiem dużo pomóc. …


Patrząc na artykuł na wikipedii o Gettr, to nie wygląda zachęcająco
Myślisz, że miliarderzy uratują nas ucieczką w kosmos? Pomyśl ponownie [ANG]

If any of you are under the impression that our billionaires might succeed in “escaping” to space, while the world burns, let me put those fears to rest with what I know from being the spouse of a NASA flight controller. 🧵 …Chciałbym zobaczyć coś takiego, ale dla Matriksa: https://www.process-one.net/blog/ejabberd-massive-scalability-1node-2-million-concurrent-users/ W tym badaniu twórcy uzyskali ok. 26 kB ramu na użytkownika.

Główna różnica jest taka, że XMPP to tak naprawdę “przepychacz” wiadomości. Dostaje wiadomość, pcha ją dalej (o ile nie ma na serwerze włączonego przechowywania historii wiadomości, ale to jest opcja), reszta serwera nie interesuje. Matrix z definicji nie dość, że trzyma całą historię, to jeszcze synchronizuje ją z każdym połączonym homeserwerem.

Zgadzam się z tym, że XMPP a Matrix mają zdecydowanie różne cele i możliwości. Warto jednak, żeby każdy przed wyborem komunikatora zastanowił się, jakie są jego/jej potrzeby, oraz jaka jest cena, którą trzeba za to zapłacić.


Windows 11 wygeneruje mnóstwo odpadów, których dałoby się uniknąć [eng]

Wysokie, czasem nie do końca zrozumiałe wymagania sprzętowe Windows 11 sprawią, że dużo sprzętu komputerowego trafi na śmietnik…


Komunikator Briar 1.3 wydany

W nowej wersji m.in. wysyłanie obrazków w wiadomościach prywatnych i znikające wiadomości…


Nie znalazłem nigdzie w necie artykułu dokładnie to opisującego, ale okazuje się, że matrix.org hostuje bramkę Bifrost. Tak więc jeśli chcesz dołączyć do dowolnego kanału matriksowego z poziomu swojego konta XMPP, to po prostu dołącz do MUCa #nazwakanału#homeserver.tld@matrix.org , i wszystko będz…

3
image


Akurat wtedy, kiedy w Birmie odłączony został internet dla większości użytkowników…


  • Samodzielnie hostowany, może korzystać z dowolnego serwera IRC
  • Wbudowany bouncer - nie musisz się martwić, że ominie Cię jakaś dyskusja, gdy się rozłączysz,…

Moderates