gfle
  • 79 Posts
  • 114 Comments
Joined 2 lata temu
cake
Cake day: lut 16, 2021

help-circle
rss

Dołączam się do polecenia - mam Petzl na baterie AA, więc normalnie używam powszechnie dostępnych akumulatorków w tym rozmiarze, ale jak mnie przyciśnie, to w każdym sklepie mogę kupić baterie na wymianę i użyć jednorazowych. A sama latarka (model Pixa 3) trochę kosztuje, ale sprawia wrażenie takiej, że za 10 lat będzie się sprawować tak samo dobrze jak po zakupie, niezależnie od tego, w jakich warunkach będę jej używał.  • To nie jest pierwszy raz. Nasza historia znikała również chociażby z Google+.
  • archive.org archiwizuje twittera. Może i tylko niewielki wycinek, ale zawsze coś - plus jakby nie patrzeć, za większością twittera nikt tęsknić specjalnie nie będzie. Mam nadzieję, że to, co archive.org zarchiwizuje będzie zawierało tę wartościową część.

Zaryzykuję wymądrzanie się, ale “Fediwersum” to nie tylko Mastodon, ale wiele różnych innych projektów, które gadają ze sobą po ActivityPub.

Może jakaś instancja WriteFreely - blogów które potrafią gadać z Mastodonem po ActivityPub - byłaby lepszym wyborem? https://writefreely.org/instances , https://write.as jest chyba najpopularniejsza.


Jest aktualizacja, wygląda na to, że to nieprawda:

“Informacje zawarte w artykule są niezgodne z prawdą. W resorcie nie trwają prace nad projektem podatku dla właścicieli mieszkań, o czym wielokrotnie już informowaliśmy” - napisali przedstawiciele resortu.


Jest aktualizacja, wygląda na to, że to fejk:

“Informacje zawarte w artykule są niezgodne z prawdą. W resorcie nie trwają prace nad projektem podatku dla właścicieli mieszkań, o czym wielokrotnie już informowaliśmy” - napisali przedstawiciele resortu.Jakimś (na pewno łatwym w realizacji) rozwiązaniem jest ikea: https://www.ikea.com/pl/pl/search/products/?q=świeczki bezzapachowe

Przykładowo, są tam małe podgrzewacze, w cenie 23pln/100 sztuk: https://www.ikea.com/pl/pl/p/glimma-swieczka-bezzapachowa-50097995/ . Wg producenta jeden taki podgrzewacz pali się 4 godziny, więc na wieczór jeden-dwa takie podgrzewacze mogłyby wystarczyć, natomiast no, światła z tego są raczej niewielkie ilości. Są też trochę większe, palące się 8 godzin: https://www.ikea.com/pl/pl/p/glimma-bezzapachowa-swieca-metal-swiecz-90108360/

Podejrzewam natomiast, że da się kupić lepsze świeczki w bardziej atrakcyjnej cenie.


Zwykle wkłady do zniczy mają ostrzeżenia o tym, żeby nie palić ich w pomieszczeniach zamkniętych - zakładam, że ich skład jest średnio zdrowy, i raczej bym tego unikał.Na początek planowany jest wsparcie w postaci transportu XMPP, na przyszłość planowane jest rozszerzenie wsparcia. Twórcy ejabberd wciąż skupiają się na wysokiej wydajności i skalowalności swojego rozwiązania. Na początek wsparcie wyląduje w płatnej wersji ejabberd, ale w późniejszym terminie pojawi się również w wersji otwartoźródłowej.

... a druga strona konwersacji nie musi z niego korzystać, co więcej - nie musi nawet wiedzieć o jego istnieniu! Maile będą wyglądały jak każde inne. Natomiast jeśli obie strony rozmowy będą korzystały z delta.chat (albo jakiegoś innego klienta wspierającego Autocrypt), to rozmowa automatycznie zostanie zaszyfrowana. Było ~2 lata temu na szmerze, ale uznałem, że może warto przypomnieć, bo zaskakująco dużo osób jest zaskoczonych kiedy im pokazuję delta.chat 😉

teeeooooreeeetyyyycznieeeeee można mieć e2e w przeglądarce, w wykonaniu JSa na stronie. Jedyny problem polega na tym, że strona w tym JSie może nam zaserwować w sumie cokolwiek…


Bo to jest reklama narzędzia i nic więcej. Wystarczy spojrzeć do artykułu źródłowego, na który powołują się instalki.pl, gdzie wspomniane 93% pojawia się tylko jako cytat ze strony mającej reklamować to rozwiązanie.


Tłumaczenie, które słyszałem jest takie: Wytwarzanie wodoru za pomocą elektrolizy jest względnie łatwe, ale wiąże się z dużymi stratami. Natomiast wraz z rozpowszechnianiem odnawialnych źródeł energii pojawia się problem z jej magazynowaniem, bo często energia jest wytwarzana wtedy, kiedy nie jest potrzebna. Magazynowanie jej pod postacią wodoru jest jakims pomysłem, bo i tak dużo z niej by się zmarnowało (chyba, żeby ładować nią akumulatory, ale z tym wiążą się kolejne problemy).


gfletoXMPPGajim 1.5.2 wydany
link
fedilink
12 miesiące

Tego niestety nie wiem. Kojarzy mi się, że Dino się dość daleko posunęło w tym kierunku, ale osobiście nie sprawdzałem, jak to działa.


Współpraca z WhatsAppem jest, lekko mówiąc, niewygodna z punktu widzenia takich projektów. Z tego, co się orientuję, to na chwilę obecną są stosowane dwie metody:

  • emulator androida z zainstalowanym WhatsAppem i jakąś automatyzacją dookoła niego,
  • działający telefon z Androidem w szufladzie i sterowanie nim poprzez klienta webowego Jeśli nic nowego się nie pojawiło, no to obie kwestie są, lekko mówiąc, męczące dla wszystkich 😉

Gajim 1.5.2 wydany
Na liście poprawek m.in. polepszenie wydajności oraz usprawnienia związane z moderacją MUCów i używaniem emotikonek.
3

A ile kosztuje taka przyjemność? Telefon wyceniono na 399 EUR, co daje około 1925 złotych.Pierwsza beta Slidge wydana - nowy sposób na transporty w XMPP, aktualnie wstępnie wspierający komunikację z takimi komunikatorami jak Messenger, Discord czy Signal
Jesteś zmuszon(a/y) do korzystania z własnościowych komunikatorów? Możesz to robić na swoich zasadach! Slidge już teraz wstępnie wspiera [wiele komunikatorów takich jak Steam, Messenger, Signal, Telegram i inne](https://sr.ht/~nicoco/slidge/#slidge-). Jak na razie nie wszystko działa (najbardziej chyba brakuje rozmów grupowych), ale zapowiada się dobrze. Oczywiście, jak każdy transport XMPP, tak i ten działa całkowicie po stronie serwera, więc do korzystania z niego wystarczy dowolny klient XMPP.

no właśnie też się dałem nabrać, ale

  • komentarze na twitterze twierdzą, że parodia,
  • użytkownik na twitterze wrzuca też inne filmiki, które wyglądają na parodie

również nie znam rosyjskiego na tyle, żeby móc potwierdzić (raz tylko usłyszałem “kanikuły” a nic w napisach o wakacjach nie było 😅), więc fajnie by było, jakby ktoś napisał, czy tak jest czy nie jest - no ale na 99% jestem przekonany, że to parodia.‘Rok linuksa na pinephone kiedy’ ;]

Jak tak patrzę na wstępne wersje Gnome Shell, to idzie w dobrym kierunku: https://blogs.gnome.org/shell-dev/files/2022/09/gestures.webm?_=1 Na IRCu pmOS ktoś nawet wspominał, że działa to jako-tako na oryginalnym pinephone - nieźle, biorąc pod uwagę umiarkowane możliwości sprzętowe tego urządzenia.


Też miłośnikiem nie jestem, ale i tak uważam, że takie projekty są potrzebne. Pod koniec dnia mam znajomych, którzy mają iPhone i nie zamierzają się przesiadać, więc nie ma za bardzo innej możliwości…

Na pinephone z wolnym oprogramowaniem jeszcze przyjdzie czas 😀

Swoją drogą mam jakiegoś starego iPhone którego od kogoś dostałem i chciałem użyć do testów, może tam wrzucę i obczaję… jak tylko się nauczę, jak się na tym wynalazku cokolwiek instaluje.Gajim 1.5.0 wydany

Co ciekawesze - “czysty” EuroLinux to nic innego, jak zrebrandowany RHEL, więc jeśli ktoś wciąż szuka alternatywy do CentOSa - EuroLinux nią jest.

“Desktop” sprawia wrażenie tego samego z kilkoma dodatkami.


Flatpak został przede wszystkim stworzony po to, aby móc odpalać aplikacje na każdej dystrybucji, starszej lub nowszej. I to robi. Aplikacja spaczkowana flatpakiem odpali się zarówno dobrze na Fedorze, jak na Debianie czy opartym na musl Voidzie. Dodatkowo, aplikacja spakowana kilka lat temu powinna móc wciąż się bezproblemowo uruchomić. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku aplikacji bez dostępu do kodu źródłowego, gdzie nie można łatwo jej przekompilować albo stworzyć łatki naprawiającej problemy.

Autor twierdzi, że nie jest to potrzebne, bo przecież aktualnie biblioteki świetnie obsługują kompatybilność wsteczną. Jako przykład podaje gry z goga, które podobno tak świetnie działają na Linuksie. Czytając to ogarnia mnie tylko pusty śmiech. Mam kilka gier na GOGu, zwykle preferuję te, które mają dostępną natywną wersję linuksową, a koniec końców często łatwiej jest odpalić grę na Wine niż pałować się z tym, że gra była zbudowana dwa lata temu i biblioteki się pozmieniały.

Kwestia miejsca na dysku jest prawdą. I, o ile faktycznie potrafi to być czasem bolesne, to pod koniec dnia cieszę się, że biblioteki których potrzebowałem do odpalenia jednej aplikacji przez 5 minut są odseparowane od reszty systemu i mogę je łatwo usunąć kiedy aplikacja nie będzie mi już potrzebna. Autor sugerujący, że należy taką separację wyrzucić do śmieci i korzystać z bibliotek dostępnych w systemie pokazuje najzwyklejsze niezrozumienie problemu.

Jeśli chodzi o uprawnienia i bezpieczeństwo - tutaj sytuacja wygląda tak, że Flatpak na pierwszym miejscu stawia działanie aplikacji ponad ich bezpieczeństwo. Dlatego np. dawniej aplikacje nieprzystosowane do działania w sandboksie potrafiły mieć przyznane z automatu wszystkie dostępne uprawnienia, co bardzo cieszyło osoby szukające problemów we Flatpaku. Największą dziurą były, z tego, co pamiętam, iksy, które aby pozwolić narysować okienko musiały dać prawie nieograniczony dostęp do komputera. Aktualnie, z Waylandem, sytuacja zdaje się wyglądać lepiej. Podobnie sytuacja wygląda z PipeWire. Najprawdopodobniej wciąż nie jest perfekcyjnie, ale widać postęp w dobrym kierunku, a to jest ważne.

Pod koniec dnia moim zdaniem Flatpak to jest najlepsze rozwiązanie problemu dystrybucji aplikacji na telefony komórkowe z czystym Linuksem, a takie telefony powoli zaczynają się pojawiać i nabierać kształtów. Dzięki budowie Flatpaka aplikacje mogą być odseparowane od systemu - który może być możliwie lekki, mały i leżeć na partycji tylko do odczytu, atomowo podmienianej na inną podczas aktualizacji systemu (albo ogarnianej za pomocą czegoś w stylu OSTree jak w Fedorze Silverblue).


Cytat z [artykułu w Time](https://archive.ph/g3qIV): > [Elon] wiele razy dywagował o fałszywych rozwiązaniach na problemy naszego przywiązania do samochodów, które utrudniają próby dostarczenia ludziom alternatyw. The Boring Company miała rozwiązać problem korków, a nie stworzyć turystyczną atrakcję w Las Vegas. Jak napisałem w swojej książce, Musk przyznał autorowi swojej biografii Ashlee Vance'owi, że Hyperloop miał za zadenie jedynie sprawienie, że politycy kalifornijscy zaniechają planów budowy szybkiej kolei w Kalifornii - pomimo tego, że sam nie planował jej budować.Jeśli nie spłacisz pożyczki, to operatorzy apek wstawiają Twoją twarz na zdjęcie pornograficzne i wysyłają do rodziny i znajomych za pomocą numerów pobranych z książki telefonicznej znajdującej się na smartfonie.Oryginalne ogłoszenie na stronie Unity: https://blog.unity.com/news/welcome-ironsource Tłumaczenie wpisu z Mastodona na polski: Unity (była firma stojąca za silnikiem gier) połączyła się z firmą dystrybuującą adware i malware. To nie przesada. Fejkowe instalatory Flasha, blokowane przez narzędzia anti-malware od Microsoftu, wpisy na VirusTotal i inne takie. https://blog.infostruction.com/2018/10/26/adware-empire-ironsource-and-installcore/ https://www.benedelman.org/news-021815/ Nie buduj swoich gier na silnikach, do których nie masz źródeł, jeśli możesz ich uniknąć. Pico-8, GameMaker (chociaż ostatnio mają jakiś dziwny model subskrybcji) są w porządku do mniejszych gier. Jeśli chcesz spędzić wiele miesięcy lub lat swojego życia nad dłuższymi projektami, rozważ Unreala albo Godot.

Moderates