Microsoft otrzymał Big Brother Award (Nagrodę Wielkiego Brata) za “całokształt twórczości”. Big Brother Award to przyznawana corocznie w różnych krajach nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie naruszenia prywatności czy ochrony danych osobowych. Nazywa się ją czasem “Oskarem inwigilacji”.

Oprogramowanie Microsoftu jest obecne we wszystkich dziedzinach życia - w pracy, administeacji publicznej, na urządzeniach osobistych itp. Firma wciąż rozszerza swoją władzę nad danymi.

Nagrody przyznała w piątek 28.04.2023 niemiecka organizacja Digitalcourage. W skład pięcioosobowego jury weszło dwóch członków Digitalcourage, Frank Rosengart z Chaos Computer Club i dwóch innych ekspertów zajmujących się ochroną danych. Nagrodę za “całokształt twórczości” otrzymał Microsoft. To nie pierwsze takie odznaczenie dla firmy - w 2002 roku otrzymała je już za “kompleksową technologią kontroli praw autorskich”, Digital Rights Management.

Thilo Weichert, były komisarz ds. ochrony danych w Szlezwiku-Holsztynie i ekspert ds. ochrony danych w Netzwerk Datenschutzexpertise określił Microsoft mianem “wielkiej protekcjonalnej maszyny okradającej nas z cyfrowej suwerenności”. Opowiada o różnych czynnikach, które doprowadziły jury do podjęcia takiej decyzji.

Microsoft chce przejąć producenta gier Activision Blizzard, m. in. po to, by uzyskać przewagę w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości (metaverse). Urząd ds. konkurencji w Wielkiej Brytanii zablokował póki co tę operację, by firma nie uzyskała nadmiernej przewagi na rynku.

Kolejny problem to aplikacje pakietu biurowego. Jak wielka jest zależność od ich usług okazało się w styczniu, gdy, podczas awarii MS Office, wiele firm musiało po prostu przerwać pracę. Microsoft dominuje także w niemieckiej administracji: gdy w maju 2021r. zapytali o to posłowie FDP okazało się, że 96 procent wszystkich urzędów federalnych używało w 2018 roku Microsoft Office i Windowsa, zaś 69 procent korzystało z Windows Servera. Od tego czasu sytyuacja się nie poprawiła, wręcz przeciwnie, dominacja koncernu wzrosła. Mimo, że pierwotnie planowano wyposażyć berlińskich nauczycieli w adresy mailowe z mailbox.org, to kontrakt otrzymał amerykański koncern technonogiczny.

W listopadzie 2022 roku eksperci zajmujący się ochroną danych zwracali uwagę, że Microsoft 365 jest niezgodny z RODO. Microsoft nie ujawnia, jakie kategorie danych i w jakim celu przetwarza, ponadto przekazuje dane do USA - gdzie poziom ich ochrony jest niższy niż w EU, a dostęp do danych mają amerykańskie służby specjalne, co stoi w sprzeczności z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pozostali laureaci to niemiecki minister finansów Christian Lindner (w kategorii “Władze i administracja”), firma fintech Finleap (w kategorii “Finanse”), platforma wideokonferencyjna Zoom (w kategorii “Komunikacja”), grupa Deutsche Post DHL (w kategorii “Ochrona konsumentów”). Tekst na bazie https://robertkoop.wordpress.com/2023/05/02/lebenswerk/ (podlinkowane na mastodonie digitalcourage) video: https://digitalcourage.video/w/gPdZJxJ2Q7fyc92hCj77LN

  • @lemat_87
    link
    11 year ago

    Do touchpada tak, ale do drukarki już nie, bo producent wypuścił sterowniki tylko na windę.

    • @anedroid@mstdn.social
      link
      fedilink
      11 year ago

      @lemat_87 Jak znam życie to pewnie nawet nie sterowniki tylko obskurny instalator exe w którym siedzi ch-wie-co. Z driverami w czystej postaci można mieć styczność niemalże wyłącznie na Linuxie.

      • @lemat_87
        link
        11 year ago

        Nie twierdzę, że tak nie jest. Ale jak długo to coś robi robotę, to to akceptuję, jak większość ludzi, żeby mieć czas na poważniejsze problemy.

    • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
      link
      fedilink
      1
      edit-2
      1 year ago

      @lemat_87 @anedroid Ale zanim kupisz drukarkę to zwykle najpierw sprawdzasz czy będzie pracować z twoim systemem ? Czy nie ? Bo ja nie mam żadnego problemu ze sterownikami pod linux’a do czegokolwiek co kupiłem przez ostanie 20(+) lat. . A nawet więcej - kupując jakiejś używane peryferia sprzed kilku lat, których produkcja została zakończona, jest dużo większa szansa, że będą miały sterownik do najnowszej dystrybucji linuxa niż do najnowszej wersji windy. Tak jest np w przypadku starszych skanerów.

      • @lemat_87
        link
        11 year ago

        To jest drukarka Canon w pracy, laserowa, kosztowała chyba 1600 zł. Czy przy wyborze tak drogiego sprzętu, gdzie w grę wchodzi jeszcze wiele innych czynników, to decydującym czynnikiem ma być ograniczenie spowodowane systemem operacyjnym? Nie podoba mi się, że producenci nie zawsze dają sterownik pod Linuxa, ale tak juz jest. Kiedyś miałem drukarkę HP z sterami na Ubuntu, działało fajnie pod Ubuntu, ale nie wiem czy by działało na Arch albo Gentoo.