image
3
image
Co potrzebuje wyjaśnienia?
pin

Mamy tu osobę, która chce się podjąć przygotowania prezentacji tłumaczącej co i jak tu działa. Jakie macie pytania, wątpliwości, co było dla Was nieoczywiste?

ether
link
22M

Hejka,
sugestia by podlinkować może jakieś HowTo w opis Szmeru, który się pojawia na stronie startowej (widget po prawej).

To co dla mnie jest nieoczywiste, to czy intencja Szmeru jest powiedzmy to, że się komentuje linki z “Internetu”, czy też prowadzenie własnych dyskusji / robienie własnych materiałów? Bo pole URL przy kreacji nowego postu jest conieco narzucające się…

Aha i drugie pytanko : jest przewidziana opcja zaznaczania postów jako prywatne dla instancji / widzialne tylko dla danej Community / publiczne ?

Dzięki

ether
link
22M

OK, znalezione: jest wytłumaczenie na !meta, że szmer to wolniejsza kopia redditu. Ale fajnie by to jednak było, gdyby ta deklaracja intencji była łatwiej znajdowalna z inicjalnego widgetu ;)

harc
mod
creator
link
12M

Ma to sens, przemyślimy i jakoś wdrożymy. Niezależnie, od dawna w przygotowaniu są videoinstrukcje, które to też by na pewno poruszyły.

make
link
14M

Czy da się wyszukiwać info w konkretnych społecznościach?

@d33
link
31Y

Z mojej strony: lepiej opisane tematy społeczności. Nawet z tym pytaniem trochę szukałem właściwego miejsca, żeby je zapostować.

@Broda
link
31Y

Na pewno przyda się słowniczek?

harc
mod
creator
link
11Y

serio?

@Broda
link
31Y

Nie wiem, ja się staram nie wychodzić z założenia że ktoś kto nie miał wcześniej do czynienia z agregatorem tego typu z marszu się połapie w lingo “społeczności” i “wgóręgłosów”. BTW, skoro jesteśmy przy lekkim niedowierzaniu, serio pierwsze co Ci przychodzi do głowy jako temat do wytłumaczenia userom to fakt że podanie maila do rejestracji jest opcjonalne?

harc
mod
creator
link
11Y

xD tak. ludzie nienawidzą spamu, nie chce im się klikać w linki z poczty, to serio jest dość istotne :]

Ale też absolutnie zgadzam się, że format może być w pierwszym starciu mało intuicyjny, nie pokazywałem ci aby serwisu na którym chcemy się wzorować?

@Broda
link
21Y

Ja nie mówię że nie, ale jeśli żeby się o tym dowiedzieć będą musieli wejść do dokumentacji/przewodnika/akszyli gdziekolwiek, to będzie znaczyć że mamy naprawdę powazne problemy z UX…

@Broda
link
11Y

Jeżeli masz na myśli ten z czerwoną tabelką u góry to tak, pokazywałeś. Ale po pierwsze niespecjalnie wiem co o w zasadzie przedstawia, bo literalnie nie znam tego pisma, a po drugie niespecjalnie rozumiem w jaki sposób nagłówek, choćby był nagłówkiem który zakończy wszystkie nagłówki, ma rozwiązać problem tego, że dla większości nienerdowskich ludzi w Tenkraju prezentacja informacji w postaci ważonej listy linków ozdobionych niepodpisanymi ikonkami może mieć całkiem stromy learning curve, a fakt że tłumaczenia (o ile są) bywają nieco kuriozalne… No, też nie pomaga.

harc
mod
creator
link
11Y

Człowieku małej wiary, niedoceniasz potęgi dobrze zaprojektowanego nagłówka! ;]

Możesz tu podrzucać też kuriozalne tłumaczenia, lata open sourcu nauczyły mnie je ignorować ;/

@zeshi
link
21Y

Czy wychodzimy z założenia, że forum to nie społeczeństwo i tu nie ma demokracji? Co jak modom odwali i zaczną psuć fajną społeczność?

Jak ktoś bywa na reddicie to miał okazję ostatnio obserwować niezłą dramę w polskiej społeczności, która do tego czasu IMO działała całkiem wporzo. Dla niewtajemniczonych - zaczęło się od modów narzucających społeczności swoje “widzimisię”, a skończyło “starszym” modem robiącym zamach stanu - bo mod dodany wcześniej może robić co chce z młodszymi. Czy tutaj też panuje taki (IMO patologiczny) system?

harc
mod
creator
link
31Y

Docelowo chcemy dążyć do możliwie głębokiej demokratyzacji serwisu, ale w oparciu o najaktywniejsze osoby. Zawiązywanie kolektywu redakcyjnego teraz oznaczałoby albo wciągnięcie do niego losowych osób nie koniecznie uznających dobro współtworzonego serwisu za priorytet, albo oddanie go na stałe w kontrolę jednej kliki znajomych. Co więcej widziałem sporo projektów, które umarło na tym etapie, bo bywa trudny. Tak dokładniej - większość wolnościowych projektów medialnych z ostatnich lat umarła, zanim dotarła do uruchomienia jakiejkolwiek platformy. Tutaj do rzeczy podeszliśmy bardziej rewolucyjnie; najpierw stworzyć nową rzeczywistość, później dopracować jak ma działać ;P

Jeśli masz czas nad tym posiedzieć; jestem (i jesteśmy, bo wbrew pozorom nie robię tego sam), otwarci na propozycje polityki redakcyjnej i sposobu dobierania do tej pracy osób. Zamierzamy oprzeć się na polityce redakcyjnej polskich indymediów, ale samo przedyskutowanie jej mankamentów to dość poważna praca i panowaliśmy ją na przyszłych parę miesięcy.

harc
mod
creator
link
21Y

pierwsze to pewnie kwestia rejestracji. w sensie, że jest dość minimalna i nawet nie trzeba dawać mejla

@LubieLas
link
21Y

To jest super ale czy jest strategia na sytuacje kiedy platformę znają prawicowe trolle i boty?

harc
mod
creator
link
41Y

@Broda
link
31Y

Pewnie wytrwałe banowanie tylko.

harc
mod
creator
link
11Y

O włączenie powiadomień o nowych komentarzach/postach!

metaszmery
!meta

  społeczność dotycząca samej platformy

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 4 users / week
  • 15 users / month
  • 20 users / 6 months
  • 73 subscribers
  • 26 Posts
  • 184 Comments
  • Modlog