Niektóre plotki mają w sobie sporo prawdy, dlatego puść dalej w obieg informację, że aborcja jest bezpieczna! Taka plotka może się komuś bardzo przydać.

Aborcja jest bezpieczniejsza niż poród (i to 14 razy!), o wiele bezpieczniejsza niż kolonoskopia czy chirurgiczne wyrwanie zębów ósemek. Serio!

Poniżej kilka faktów o aborcji, które warto znać ⬇️

  1. Najczęściej raportowane uczucie po aborcji to ulga.

  2. Aborcja nie zwiększa ryzyka wystąpienia depresji. Nie ma związku między chorobami psychicznymi a przerwaniem ciąży.

  3. Aborcja nie powoduje zaburzeń zdrowia psychicznego, ale zmuszanie osoby do kontynuacji niechcianej ciąży i porodu może prowadzić kryzysów emocjonalnych, a nawet depresji.

  4. Po aborcji możliwe jest odczuwanie wahania nastroju, ale według wielu badań zdecydowana większość (95% !) nie żałuje aborcji i uważa, że decyzja o przerwaniu ciąży była słuszna.

  5. Na całym świecie 25% ciąż kończy się aborcją.

  6. Według wielu dostępnych aktualnych i rzetelnych badań płód nie jest w stanie doświadczać bólu w jakiejkolwiek postaci przed 24. tygodniem ciąży, gdyż nerwy nie są jeszcze połączone z korą mózgową. Płód, nawet jeśli w wyniku zabiegu aborcji po 22. tygodniu jest żywy, nie płacze, nie odczuwa bólu.

  7. Aborcja jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów medycznych na świecie i najczęstszym zabiegiem w ginekologii.

  8. W ciągu ostatnich 25 lat aż 50 krajów złagodziło prawo aborcyjne, by aborcja była bardziej dostępna.

  9. Aborcja jest tak stara, jak poród. Do XIX wieku nikt nie łączył aborcji z duszą, życiem ludzkim czy dzieckiem.

  10. Około 96% osób przerywa ciążę, bo po prostu nie chce jej kontynuować. Pozostałe 4% to przypadki uwzględnione w polskiej ustawie antyaborcyjnej z 1993 roku.