Zainteresowałam się tematem i dostaję szału. Co właśnie robię, to wyzbywanie się kolekcji aplikacji z telefonu, które zbierały moje dane lub mogły je zbierać (lepiej późno niż wcale). Tak, nawet z tym jest problem.

Wiele miesięcy temu, ze znajomymi z liceum, na wycieczce mieliśmy przejechać się sławetnymi hulajnogami, jakich teraz pełno, wobec czego zainstalowałam pewną aplikację służąca do tego celu. Obecnie chcę ją wywalić w cholerę i w cholerę usunąć konto tam. Nie, nie da się tego zrobić z poziomu konta. Co więcej, nie da się nawet z poziomu konta odpiąć karty! Aplikacja życzy sobie wysłania im specjalnego maila z wnioskiem o to:

Jednak nie będzie to takie proste. W aplikacji mam fikcyjne imię i nazwisko, nie podałam również numeru telefonu. Tymczasem do wysłania wniosku… Żądają właśnie tego - wiele więcej.

Jak żyć?

@rysiek
mod
link
fedilink
32 miesiące

Co za syf! 🤦

@didleth
link
fedilink
22 miesiące

Bo ludzie generalnie mają masę innych spraw na głowie i nie mają siły i czasu na wojowanie z wiatrakami. No i kwestia pragmatyzmu - jeśli nie chcesz ograniczać kontaktów do garstki nerdów to jednak prędzej czy później zgodzisz się na tę wycieczkę na hulajnodze ze znajomymi/założenie konta na portalu społecznościowym/zdalne nauczanie czy inną tego typu rzecz.

@stella
creator
link
fedilink
22 miesiące

To prawda… Dawno już bym zdecydowała się na linuxa na kompie i na komórce, ale właśnie to nie powstrzymuje. Gierki, które mi dają radość a które nie pójdą na linuchu. Aplikacje których potrzebuję na studia czy do kontaktu z grupą czy po prostu z ludźmi typu messenger (praktycznie nikt nie używa signala czy telegrama). Może jakbym została pustelnikiem mieszkającym w lesie w lepiance… To tak.

kwj
link
fedilink
22 miesiące

ejejej, nie chcę namawiać do złego i porzucania znajomych/otoczenia, ale znając ten ból i wysiłek, nadal namawiam do poznawania nowego otoczenia. Tu (Szmer, czy w ogóle fedi) też są ludzie i pewnie większość z nas woli używać wolnych rozwiązań i być może też brakuje im wokół ludzi, ktorzy myślą podobnie :P

@stella
creator
link
fedilink
22 miesiące

A tu też sie zgadzam, w sumie dzięki szmerowi poznałam niekorpo rozwiązania :)

@didleth
link
fedilink
12 miesiące

akurat szmer imo słabo nadaje się do poznawania ludzi (już abstrahując od wirtualności takich znajomości), bo jest w 100% publiczny. Czyli po pierwsze o człowieku wiesz tyle, ile o sobie publicznie napisze, po drugie, jakbyście chcieli się wymienić mailami czy telefonami, to dajecie je od razu całemu światu ;p To raczej serwis informacyjny, a nie portal społecznościowy.

kwj
link
fedilink
12 miesiące

No nie, są przecież wiadomości prywatne tutaj, nie trzeba całemu światu dawać kontaktu do siebie.

@didleth
link
fedilink
12 miesiące

eeee…serio? a nie jest tak, że jak komuś wyślesz wiadomość, to jest ona z automatu publicznie widoczna jako komentarz skierowany do tego kogoś?

kwj
link
fedilink
12 miesiące

Chyba nie :?

@didleth
link
fedilink
12 miesiące

a testował to ktoś kiedyś?

@stella
creator
link
fedilink
22 miesiące

Póki co po prostu wysłałam zgłoszenie, pod nr telefonu wpisałam 9 zer, a w lokalizację Polska/Warszawa (nie prawdziwie miejsce pobytu). Napisałam po polsku “proszę o usunięcie konta, nie wyrażam zgody na dłuższe przetwarzanie moich danych osobowych”. Zobaczymy, jak będzie cisza to będę ich gonić po angielsku do suportu. I zamierzam być tam wrzodem na dupie.

harc
mod
link
fedilink
12 miesiące

Może po prostu zażądaj usunięcia danych na bazie RODO (GDPR). Jeśli masz pod tym kontem jakiegoś mejla powinno przejść i raczej grzecznie usuną co mają (z tobą połączone, bo chodzi tylko o dane osobowe, ale część mogą ‘zanonimizować’ i dalej trzymać).

@stella
creator
link
fedilink
32 miesiące

Tak też zrobiłam. W parę minut support odpisał że grzecznie usuną ale miesiąc mam czekać XD

harc
mod
link
fedilink
22 miesiące

Maksymalny możliwy termin. Z mocnym uzasadnieniem mogą przedłużyć procedurę na kolejny miesiąc.

harc
mod
link
fedilink
12 miesiące

Argumentowałbym, że to podstawa ‘cyber-higieny’. Od faktycznego cyberbezpieczeństwa dostaje się ciężkiej paranoi. Tak od kolegi słyszałem.

@stella
creator
link
fedilink
22 miesiące

A weź panie nie dobijaj pan

harc
mod
link
fedilink
12 miesiące
Cyberbezpieczeństwo & Globalna Inwigilacja
!cyberbezpieczenstwo

  W świecie całkowicie już zcyfryzowanym, cały czas kontrolowanym i inwigilowanym przez big-corpo i niedemokratyczne rządy, potrzeba dzielić się najnowszymi newsami, poradami/instrukcjami, a także wskazówkami, co robić by móc jak najlepiej chronić się przed cyfrowym niebezpieczeństwem: przed działaniami zarówno zwykłych drobnych przestępców, jak i największych światowych mocarstw i wielkich biznesów. Po to powstała ta społeczność.

  Przydatne:

  Inne społeczności o pokrewnych tematach:

  !wolnyinternet@szmer.info — odzyskiwanie kontroli nad internetem przez użytkowników z rąk big korpo i rządów (fediversum i inne)

  !hakt@szmer.info — haktywizm, pozytywna strona wykorzystania technologii w imię dobra ogółu, zmiany

  !linux@szmer.info — os każdego maniaka prywatności

  !programowanie@szmer.info — wolne oprogramowanie, FOSS, free, open-source

  !xmpp@szmer.info — najbardziej prywatny do tej pory protokół komunikacji

  !dailycyberpunk@szmer.info — dokumentowanie współczesnego cyberpunka

  • 0 users online
  • 1 user / day
  • 10 users / week
  • 16 users / month
  • 24 users / 6 months
  • 82 subscribers
  • 98 Posts
  • 123 Comments
  • Modlog