Microsoft otrzymał Big Brother Award (Nagrodę Wielkiego Brata) za “całokształt twórczości”. Big Brother Award to przyznawana corocznie w różnych krajach nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie naruszenia prywatności czy ochrony danych osobowych. Nazywa się ją czasem “Oskarem inwigilacji”.

Oprogramowanie Microsoftu jest obecne we wszystkich dziedzinach życia - w pracy, administeacji publicznej, na urządzeniach osobistych itp. Firma wciąż rozszerza swoją władzę nad danymi.

Nagrody przyznała w piątek 28.04.2023 niemiecka organizacja Digitalcourage. W skład pięcioosobowego jury weszło dwóch członków Digitalcourage, Frank Rosengart z Chaos Computer Club i dwóch innych ekspertów zajmujących się ochroną danych. Nagrodę za “całokształt twórczości” otrzymał Microsoft. To nie pierwsze takie odznaczenie dla firmy - w 2002 roku otrzymała je już za “kompleksową technologią kontroli praw autorskich”, Digital Rights Management.

Thilo Weichert, były komisarz ds. ochrony danych w Szlezwiku-Holsztynie i ekspert ds. ochrony danych w Netzwerk Datenschutzexpertise określił Microsoft mianem “wielkiej protekcjonalnej maszyny okradającej nas z cyfrowej suwerenności”. Opowiada o różnych czynnikach, które doprowadziły jury do podjęcia takiej decyzji.

Microsoft chce przejąć producenta gier Activision Blizzard, m. in. po to, by uzyskać przewagę w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości (metaverse). Urząd ds. konkurencji w Wielkiej Brytanii zablokował póki co tę operację, by firma nie uzyskała nadmiernej przewagi na rynku.

Kolejny problem to aplikacje pakietu biurowego. Jak wielka jest zależność od ich usług okazało się w styczniu, gdy, podczas awarii MS Office, wiele firm musiało po prostu przerwać pracę. Microsoft dominuje także w niemieckiej administracji: gdy w maju 2021r. zapytali o to posłowie FDP okazało się, że 96 procent wszystkich urzędów federalnych używało w 2018 roku Microsoft Office i Windowsa, zaś 69 procent korzystało z Windows Servera. Od tego czasu sytyuacja się nie poprawiła, wręcz przeciwnie, dominacja koncernu wzrosła. Mimo, że pierwotnie planowano wyposażyć berlińskich nauczycieli w adresy mailowe z mailbox.org, to kontrakt otrzymał amerykański koncern technonogiczny.

W listopadzie 2022 roku eksperci zajmujący się ochroną danych zwracali uwagę, że Microsoft 365 jest niezgodny z RODO. Microsoft nie ujawnia, jakie kategorie danych i w jakim celu przetwarza, ponadto przekazuje dane do USA - gdzie poziom ich ochrony jest niższy niż w EU, a dostęp do danych mają amerykańskie służby specjalne, co stoi w sprzeczności z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Pozostali laureaci to niemiecki minister finansów Christian Lindner (w kategorii “Władze i administracja”), firma fintech Finleap (w kategorii “Finanse”), platforma wideokonferencyjna Zoom (w kategorii “Komunikacja”), grupa Deutsche Post DHL (w kategorii “Ochrona konsumentów”). Tekst na bazie https://robertkoop.wordpress.com/2023/05/02/lebenswerk/ (podlinkowane na mastodonie digitalcourage) video: https://digitalcourage.video/w/gPdZJxJ2Q7fyc92hCj77LN

  • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛@soc.citizen4.eu
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    edit-2
    2 years ago

    @lemat_87 @didleth Temat dotyczy M$, jego produktów, jego ekosystemu. Jaki to ma związek z profesjonalnym oprogramowaniem inżynierskim ? Teza “bigbrother jest zły ale musimy z tym żyć bo w praktyce nie ma alternatywy” jest dla mnie kompletnie z dupy. Tam gdzie wszystko się zaczyna czyli w szkole, nie jest potrzebne ani specjalistyczne oprogramowanie, które działa tylko pod WIN ani żadne funkcje pakietów biurowych od M$ których nie byłoby w wolnym oprogramowaniu. Więc dlaczego mamy, z publicznych pieniędzy, preferować ten system i tę firmę w systemie oświaty ? Dlaczego ~set tysięcy laptopów, które za te publiczne pieniądze na jesieni trafią do dzieci będzie miało (na 99.99%) TEN system od TEJ firmy ? Mimo tego wszystkiego co napisane wyżej i co nie jest dla nikogo żadnym okryciem. Może dlatego, że jak się wywali miliardy na przyzwyczajenie młodych konsumentów do swoich produktów to jak dorosną, zwrócą ta inwestycję wielokrotnie kupując tylko to i odwracając głowę od wszystkich w/w problemów, które M$ trzyma zamiecione głęboko pod dywan ?
    Może niech każdy/każda którzy twierdzą , że “nie da się” napisze co zrobiłzrobiła, żeby się dało. Czy użył/a FOSS, lub innych produktów które nie wzmacniają kapitalizmu inwigilacji tam gdzie to było możliwe. Czy wydał/a jakieś pieniądze na wsparcie wolnego oprogramowania ? Czy wrzucając kartkę wyborczą zapytał/a wcześniej tych na których oddał/a głos jakie prawo w zakresie wolnego oprogramowania i prywatności będą tworzyć ?

    • didlethOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      2 years ago

      iała tylko pod WIN ani żadne funkcje pakietów biurowych od M$ których nie byłoby w wolnym oprogramowaniu. Więc dlaczego mamy, z publicznych pieniędzy, preferować ten system i tę firmę w systemie oświaty ? Dlaczego ~set tysięcy laptopów, które za te publiczne pieniądze na jesieni trafią do dzieci będzie miało (na 99.99%) TEN system od TEJ firmy ? Mimo tego wszystkiego co napisane wyżej i co nie jest dla nikogo żadnym okryciem. Może dlatego, że jak się wywali miliardy na przyzwyczajenie młodych konsumentów do swoich produktów to jak dorosną, zwrócą ta inwestycję w

      Akurat tutaj to kwestia tego, że - popraw mnie jeśli się mylę - nie zgłosiła się do przetargu żadna firma oferująca laptopy z linuxami. Warunki przetargu nie wspominały o windowsie. Obstawiam, że nie zgłosiła się, bo żadna nie ma środków na zainstalowanie i support linuxa w takiej skali, a nie ma, bo wszyscy przyzwyczaili się do windowsa. Samonapędzająca się spirala.

      • @didleth Gdyby w przetargu były odpowiednie wymagania, które przypominam - to jakiś organ państwa ustala i powinien to robić w interesie obywateli a nie prywatnej firmy i umacniania jej monopolistycznej pozycji - to wtedy w ogóle nie ma takiego tematu, że “firma nie ma środków” bo nie robi tego za darmo przecież!

        • didlethOP
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          2 years ago

          Teoretycznie tak, natomiast to i tak postęp względem “tylko MS”, zwłaszcza, że Minister Cyfryzacji żyje z bigtechami wyjątkowo dobrze. Btw jeśli obserwuje się z mastodona społeczności na szmerze, to komentarze pojawiają się w ciągu tak jak normalnie artykuły. Ciekawe, czy da się to jakoś poprawić

    • lemat_87
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      arrow-down
      1
      ·
      2 years ago

      OK, tylko że ja mam do zrobienia robotę, na programie który chodzi tylko na windzie. Mam się z niej zwolnić, bo fakt że nie użyje windowsa spowoduje że nagle wszyscy pokochają Linux i FOSS? Moja instytucja i tak go już kupiła. Tu potrzeba odgórnej inicjatywy, jednostka ma taki sam wpływ jak mrowka na powódź.

      • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛@soc.citizen4.eu
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        arrow-down
        1
        ·
        edit-2
        2 years ago

        @lemat_87 “Odgórna inicjatywa” mówisz ? Czyli czyja ? Może najlepiej iść i się pomodlić o zmianę bo dla wielu to jest najbardziej “odgórna inicjatywa” na jaką można liczyć. Może powtórzę to co napisałem wyżej (tu w skrócie) : jeśli uważasz, że jakaś zmiana jest potrzebna to co TY SAM/A zrobiłeś/łaś w tej sprawie lub zamierzasz zrobić ? A wyżej wymieniłem co można/należy zrobić.

        • lemat_87
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          ·
          2 years ago

          Np. przejście administracji państwowej i samorządowej, szkół itp. na FOSS, wprowadzenie otwartych standardów itp. Czyli inicjatywa panstwowa. Nie zrobiłem nic poza używaniem FOSS i zgłaszaniu problemów na GitHub. Bo jednostka nie jest w stanie wystarczająco wiele zmienić. Gdyby było inaczej, to Linux nie miałby jakiś 2-3 proc. rynku w komputerach desktop.

          • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛@soc.citizen4.eu
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            arrow-down
            1
            ·
            2 years ago

            @lemat_87 Nie ma czegoś takiego jak “inicjatywa państwowa”. Państwo to Ty i Ja. Dlaczego ktoś zasiadający w jakiś organach państwa miałby coś zrobić dla FOSS jeśli Ty i Ja wybierając go nie zapytamy, nie zażądamy że to dla nas ważne ? Albo zrobimy to wprost albo za pośrednictwem jakiś mechanizmów oddziaływania typu NGO’sy, które mają to w sowich celach. Ludzie, którzy rządzą, średnio rzecz biorąc, nie reprezentują środowisk foss w większym procencie niż ich wyborcy. A zwykle w mniejszym bo jednak korpo-biznes poświęca znacznie więcej czasu i pięniedzy, żeby ci reprezentancji pilnowali jego interesów.Kiedy ostatnio wydałeś swoje prywatne pieniądze na wsparcie jakiegoś projektu foss albo na wsparcie jakieś inicjatywy obywatelskiej (niekoniecznie finansowo) zmierzającej do zmiany tego stanu rzeczy o którym mówimy ?

                • lemat_87
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  1
                  ·
                  2 years ago

                  No tam się liczy, niewiele ale jednak. A jak się liczy to, że wybiorę np. Archa zamiast windows? Chyba tak, że stracę ileś godzin życia na jego konfigurację i jeszcze nie mogę uruchamiać programów potrzebnych do pracy. W najlepszym przypadku osiągnę te same rezultaty większym nakładem czasu i pracy. A co do przekazywania pieniędzy, mam ich mało i wolę przekazać na pilniejsze sprawy, jak UNICEF. FOSS jest fajne jako hobby, ale obecnie reklamowanie np. Linuxa jako ekwiwalentu windowsa jest oszustwem, bo jeśli ktoś liczy, że tak samo szybko coś zrobi na Linuxie jak windzie, to się srogo rozczaruje. I mówię to jako ktoś kto świadomie uczy programowania na Ubuntu (sam kazałem to zainstalować), bo to jedna z niewielu rzeczy, którą się akurat robi wygodniej na Linuxie. Ale np. dokumenty stworzone w libreoffice wyglądają źle pod Wordem i trzeba to przerabiać. Gdyby wszyscy używali libreoffice to by nie było problemu. Ale tego nie sprawi garstka geekow.