- cross-posted to:
- rowerki
- cross-posted to:
- rowerki
I jak tu zachęcać ludzi do przesiadki na rower…
Jak już napisałam na rowerkach - osoby jeżdżące samochodami wdychają absolutnie najwięcej spalin spośród użytkowników dróg. Nieco mniej wdychają użytkownicy komunikacji publicznej. Znacznie mniej - piesi. Najmniej - rowerzyści. Obie ostatnie grupy mogą jeszcze bardziej obniżyć ilość wdychanych spalin wybierając mniej uczęszczane drogi. A na zakończenie - ze względu na wykonywaną aktywność fizyczną płuca rowerzystów oczyszczają się najszybciej. Więc zachęcać zachęcać. Tutaj filmik pokazujący eksperyment podsumowujący to, o czym napisałam (ale to samo pokazują też bardziej naukowe badania). Sory za jutuba https://www.youtube.com/watch?v=0-nGqqBykHo
Ten film ma 10 lat. I już wtedy naciągane było założenie istnienia tylko klasycznego filtra kabinowego. W tej chwili filtry z wkładem węglowym są standardem. Ale jak coś głosi to w co chcemy wierzyć to się bierze w ciemno i nie kwestionuje.
Niestety jazda rowerem po mieście i bycie mijanym przez setki samochodów jest tragiczne dla rowerzysty. Bez zmian systemowych w organizacji ruchu wymaga to dużego poświęcenia i brawo temu kto to wybiera ale udawanie że nie, nie, zdrowo i cacy a to kierowcy wdychają to bełkot.
73% samochodów w Polsce ma więcej niż 10 lat (to drugi najwyższy odsetek w Europie), a 35% to wręcz seniorzy 20+, to tyle o postępie technologicznym. Wątpię też by polscy kierowcy regularnie wymieniali filtry, a bez tego jakość filtra niewiele znaczy.
Polecam przeanalizowanie swojego sposobu komunikacji pod kątem obrażania interlokutorów/ek.
Rzucasz tymi procentami, żeby profesjonalnie brzmieć, ale w kolejnym zdaniu sam stwierdzasz, że tamte liczby są bez znaczenia bo się liczy, że filtrów nie wymieniają. Filtr można wymienić na nowy węglowy w polonezie z 95 nawet.
A to że ludzie tego nie robią to co innego. Próbowałeś wykazać, że jeżdżenie samochodem zmusza do wdychania większej ilości spalin niż na rowerze więc należy namawiać do przesiadki.
Tylko zatajasz, że walka ze truciem się w obu przypadkach to niebo, a ziemia. W samochodzie zmieniasz filtry za małe pieniądze. Na rowerze musisz jeździć w masce i to raczej w takiej postapokaliptycznej a nie w tym co masowo sprzedają jako antysmogowe bo one się nie za bardzo uszczelniają do ryja.
Żeby było jasne dla innych osób, z vidu ze wzg na sposób komunikacji nie chce mi się rozmawiać: nie mówię, żeby kierowcy przesiedli się na rowery, żeby wdychać mniej spalin. Niech się przesiądą, żeby ich mniej produkować. Ale przy okazji warto rozbić mit że siedząc w puszkach są lepiej chronieni niż piesi i rowerzyści.
Tyle że są lepiej chronieni. Lepiej, prościej i taniej. Ale ty oglądałeś filmik na youtubie, który potwierdza to w co chcesz wierzyć więc sie go trzymasz rękami i nogami.
A zamiast dyskutować z zarzutami to się przyczepisz, że moja składnia była nie zbyt delikatna.
W samochodzie masz filtry. Możesz też włączyć obieg zamknięty zanim ruszysz i już żadne spaliny ci nie wlecą. Twoje wymysły są kontrproduktywne w promowaniu rowerów i walce z samochodami bo ktoś sprawdzi i się zrazi na zawsze. Naciaganymi argumentami pod fajna tezę się długofalowych zmian nie zaprowadzi.
Wrzuciłam filmik zamiast linków do raportów bo jest ładny i jest w nim Vivienne Westwood haha. To tylko mały eksperyment, podobne wyniki pokazały badania z Danii, Belgii i UK, polecam pogrzebać i je znaleźć, skoro zacytowanie danych przez inną osobę nie przekonuje. Podkreślam, że nie chodzi tylko o filtry. Samochody i podróżujące nimi osoby dłużej niż piesi i rowerzyści przebywają w miejscach, w których stężenie spalin jest najwyższe, czyli np w korkach, dłużej są na spaliny wystawieni. Piesi i rowerzyści mogą też wybrać mniej uczęszczane drogi, bardziej sobie zmodyfikować trasę. Kolejny raz przypominam też, że przekazy “zostaw samochód, żeby nie produkować spalin” i “wybierz rower” się nie wykluczają.
Dzięki za przypomnienie! Ten link chyba warto by wrzucać co najmniej raz na rok, dobra zachęta do jazdy :)