DIY, majsterkowanie i takie tam
!diy
help-circle
rss
Prosty sposób na odzysk ciepła z wentylacji. Filmik po angielsku.
fedilink

bywa i tak
1


dopiero odkryłam, że istnieje, proszę się nie śmiać 🙈
1


Wymienianie kabla jack w słuchawkach
Słuchawki psują mi się non stop, średnio po kilku miesiącach. Mam tego dość. Nieważne czy markowe typu sony czy jakieś no name. Głównym problemem są masakrycznie słabe kable, które w znaczej większości są w słuchawkach zamontowane na stałe. Czy da się jakoś je wymieniać? Jak szukam w googlach, to widzę głównie dłubanie wewnątrz kabli, a to chyba nie na moje umiejętności i braki w sprawności manualnej xd chociaż nie wiem czy tego się da jakoś uniknąć skoro kabel jest zamontowany na stałe. Wiem że są jeszcze słuchawki bezprzewodowe ale to też dupy nie urywa bo bateria zdycha na amen po około roku xd albo rozdupca się całkiem stelaż. Pomocy bo ilość słuchawek jakie musiałam wywalić na śmieci jest zbyt potężna (obecnie je chomikuje z nadzieją na możliwość naprawy![](https://szmer.info/pictrs/image/a6263d75-c5b8-4496-a664-a98c80a8d20e.png) ![](https://szmer.info/pictrs/image/5523cf35-b063-44a4-9c39-04d3930780ed.png) ![](https://szmer.info/pictrs/image/680230ea-9400-4c7a-a740-c0f28d1c1d4e.png) ![](https://szmer.info/pictrs/image/ac5b8ae1-1dc2-4af3-9c32-e6467ba02276.png) ![](https://szmer.info/pictrs/image/2b096cf0-e5a9-435b-88d3-33b13a59f32f.png)
4

> cross-postowane z: https://community.xmpp.net/post/1234 > >Kiedy do roweru dostajesz okropnej jakości narzędzia, które normalnie poszły by do kosza [sic! przyp tłum] bo wżynają się w ręce, co robisz? Używasz jakichś resztek owijki, która inaczej wylądowałaby w koszu i je ulepszasz, oczywiście! Teraz narzędzie jest faktycznie przydatne a ty masz co zrobić z nadwyżką taśmy (nawet nie wspominając o tym, że wyglądają świetnie)!

cross-postowane z: https://szmer.info/post/28564 > Darmowe open-sourceowe wykroje.


cross-postowane z: https://szmer.info/post/15590 > Appropedia to strona poświęcona opracowywaniu i udostępnianiu wspólnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju, ograniczania ubóstwa i rozwoju międzynarodowego poprzez wykorzystanie zdrowych zasad i odpowiednich technologii, oryginalnych badań i informacji o projektach. Jesteśmy wiki, czyli rodzajem strony internetowej, która umożliwia każdemu dodawanie i edytowanie treści.

Etapy: 1. Pływaki i platforma. 2. Napęd i sterowanie 3. Konstrukcja sun-decku (ew. z panelami i turbiną) 4. Przyczepa jako kabina. 5. Demontowane osłony zewnętrzne.
3Owijki/ gripy z dętki rowerowej: - Na kierownicę typu baranek (plus zaślepki z korków:) http://www.bespokeandwheel.com/2012/10/free-handlebar-tape-low-cost-or-no-cost.html - Na prostą kierę: Opcja 1 - owinięcie końcówek kiery tak, jak w powyższym instruktażu dot. baranków Opcja 2 - uciąć kawałek wąskiej dętki na podwójną długość gripa, zawinąć do środka, naciągnąć na kierę. Można dodać kawałki szerszej dętki, coby uzyskać grubszy miększy uchwycik. Błotniki (tego w necie można znaleźć sporo) - z plastikowej butelki: Filmik - https://www.youtube.com/watch?v=IAUTlsKqCSU, Obrazek https://bicycleobsession.wordpress.com/2013/03/03/turn-two-plastic-bottles-and-a-hanger-into-the-worlds-best-diy-bicycle-fenders/ - z rurki pcv (wygląda na niezły) https://www.youtube.com/watch?v=hDr865lwYc0 - mini-błotnik pod siodełko: zaawansowany z kawalka pcv https://www.youtube.com/watch?v=XzsIILBEljs. Równie dobrze można trytytkami przymocować kawałek butelki plastikowej, opakowania po soku tetrapak a na szybko nawet tektury. - błotnik na przód (chlapacz) - do dolnej rury przymocować dwie połówki rozciętej wzdłóż butelki plastikowej, tetrapaka, na szybko nawet tektury. Czym? Zgaduj zgadula - trytytkami albo taśmą powertape. W wersji pro można wykonać dwie dziurki i wykorzystać otwory na bidon. Gdy sztyca (odrobinę!) za wąska: Wyciąć z puszki po napoju pasek o szerokości ok. 5 cm. Długość paska dopasować metodą prób i błędów zależnie od tego, ile mm nam brakuje - może wypełniać cały obwód rury podsiodłowej albo nawet się zawijać, może wypełniać tylko kawałek. Pasek włożyć w rurę podsiodłową. Ok 0.5cm wywinąć na zewnątrz, żeby podczas wkładania sztycy pasek nie wsunął się wgłąb. Tadam. Dodawajcie kolejne!
5

>Nowe przepisy spowodują, że czas potrzebny na zwrot z inwestycji w domową fotowoltaikę znacząco się wydłuży. W niektórych przypadkach będzie on dwa razy dłuższy niż dotąd. Przy cenach prądu z ubiegłego roku oznaczałoby to, że zamiast siedmiu lat na zwrot trzeba byłoby czekać… około 13. Zakładając ceny energii zbliżone do tegorocznych, wysokich poziomów byłoby nieco lepiej. A do tego nie jest to jedyny problem.

>Tak znaczne przyśpieszenie drożyzny materiałów budowlanych wynika z solidarnego odbicia stawek dosłownie wszystkich grup towarowych, ze szczególnym wyróżnieniem płyt OSB (wzrost rdr o 124,7 proc.), suchej zabudowy (60,1 proc.) oraz izolacji termicznych (53,1 proc.), których ceny szybują rok do roku wręcz w zastraszającym tempie

Nowa miejscówka w Poznaniu
cross-posted from: https://szmer.info/post/11652 > Prawdopodobnie od nowego roku będę miał do dyspozycji (na legalu) nieduży (~50 mkw) lokal na osiedlu Wichrowe Wzgórze. Ogólny kierunek działań: *edukacja, agitacja i organizacja* w związku z postępującym kolapsem -- budowa odporności społecznościowej i kooperatyw opiekuńczych. > Jak ktoś chce się stowarzyszyć, to zapraszam. > > Słowa kluczowe: > > #Anarchizm, #SolarPunk, #OpenHardware, #Kooperatywy, #PermakulturaSpołeczna

DIY, majsterkowanie i takie tam
!diy

  Pewnie na szmerze jest trochę osób co będą główkować i kombinować żeby samemu coś naprawić przed oddawaniem do majstra. Pewnie jest też trochę osób, które po prostu czerpią satysfakcje z majsterkowania.

  Wymieniajmy się protipami znalezionymi w sieci, własnym doświadczeniem czy pomysłami :)

  Osoby chętne do moderowania sekcji - piszcie!

  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 2 users / week
  • 2 users / month
  • 2 users / 6 months
  • 87 subscribers
  • 39 Posts
  • 65 Comments
  • Modlog