Przeciwko pracy najemnej!
!fuckwork
help-circle
rss
 • WFA
 • miesiąc
Dążymy do obalenia pracy najemnej, w której pracuje się na rzecz przedsiębiorcy/kapitalisty. Praca będzie na rzecz wszystkich członków społeczności. #AbolishWork


2

Zamknij oczy i myśl o firmie.> Liberalizm skłania się ku idei, że samostanowienie wynika z wyboru pomiędzy danymi opcjami. Oznacza to jednak, że treść opcji, którą wybierasz, jest nadal dla ciebie obca. Nie określasz siebie; wybierasz pomiędzy cudzymi określeniami. > Smalls zajmuje mocniejsze stanowisko, że samostanowienie jest kwestią współokreślania treści opcji, spośród których wybierasz, a nie tylko wybierania pomiędzy gównianymi opcjami, które są ci dane. Żródło: [komentarz na FB.](https://www.facebook.com/distortiontildeafness/posts/10158708206790994)

![](https://szmer.info/pictrs/image/03ab60d2-7c16-43af-9467-4e9a3d2bc434.jpeg) I w dodatku zbiera się dokumentacja medyczna o wpływie warunków pracy.


Po cichu, po wielkiemu cichu, dochód podstawowy podkrada się coraz bliżej. Może to i dobrze, że po cichu, bo ogranicza to zasięg gównoburz. No, ale nam fuckworkerom nie wypada zignorować tematu. Linki dodatkowe znajdziesz w [polskiej](https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezwarunkowy_doch%C3%B3d_podstawowy#Linki_zewn%C4%99trzne) i [angielskiej](https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_basic_income#External_links) Wikipedii. Jest co czytać.


i jak w tym kraju ma być dobrze jak ten esej nie jest przetłumaczony na polski?????? chyba, że jest, to proszę o link. tymczasem tu skrócona wersja tego tekstu w formie nagrania z polskimi napisami (trzeba sobie włączyć w opcjach) https://www.youtube.com/watch?v=Ie5zO-mF31M

Nigdy nie napisałem ciągu dalszego. Chyba już czas.

> The viral subreddit is organizing a general strike on Black Friday—can it become a political movement?


Osoby sadzące drzewa
![](https://szmer.info/pictrs/image/vnJ9bX3toG.png) **Hoedads Reforestation Cooperative** (formalnie Hoedads Cooperative Inc.) była pracowniczą spółdzielnią sadzenia drzew i pracy w leśnictwie z siedzibą w Eugene, Oregon, Stany Zjednoczone. Działała na całym amerykańskim Zachodzie w latach 1971-1994. Przez kilka lat była największą w kraju spółdzielnią pracowniczą. Był to sukces w zastosowaniu modelu spółdzielczego w sadzeniu drzew. Hoedads były również znane ze swoich eksperymentów i wczesnego przyjęcia koncepcji takich jak ekologizm, feminizm i alternatywna ekonomia. Hoedads przyjęły swoją nazwę od "hoedad" (lub "hoedag"), ręcznego narzędzia podobnego do motyki używanego do sadzenia drzew na stromych zboczach. Pierwsze Hoedads zostały założone przez Jerry'ego Rusta i Johna Sundquista. Rust wrócił z Korpusu Pokoju w Indiach pod koniec lat 60-tych i znalazł pracę przy sadzeniu drzew. Zarówno Rust, jak i Sundquist mieli zamiłowanie do sadzenia drzew, ale zdali sobie sprawę, że ekonomia branży faworyzuje tych, którzy organizują ekipy robocze do udziału w przetargach ogłaszanych przez rząd lub właścicieli lasów, a nie tylko do pracy. Zorganizowali swoją pierwszą jednostkę roboczą w 1971 roku i z powodzeniem startowali w przetargach na projekty zalesiania, zaczynając od podwykonawstwa w dystrykcie Tiller w Umpqua National Forest. Ostateczny sukces wczesnej ekipy Hoedads był tak duży, że późnym latem 1973 roku grupa była gotowa do rozszerzenia działalności. W pobliżu Eugene w stanie Oregon zwołano spotkanie, na które przybyło prawie 200 zainteresowanych pracowników. Gary Ruvkun, pisząc w Coevolution Quarterly 1976 i w Next Whole Earth Catalog 1980, wyjaśnił, jak spółdzielnia się rozrosła: > *Typ leśnego luda z bujną brodą i ogromnej postury, potężnym głosem zwołał nas wszystkich wokół siebie na pogawędkę. On i jego przyjaciele stojący obok niego sadzili drzewa jako załoga spółdzielni już od kilku lat i naprawdę cieszyli się wspólną pracą, w przeciwieństwie do komercyjnych ekip sadzenia drzew z szefem i pracownikami zarabiającymi od godziny. Wyjaśniali korzyści spółdzielczego sadzenia drzew, zarówno dla naszych kieszeni, jak i dla naszych dusz. Ci chłopcy nie chcieli tylko cieszyć się swoją ekipą, być szefami, prawdziwymi przedsiębiorcami nowej ery, nie chcieli dać zgromadzonemu tłumowi żadnej pracy. Zaoferowali, że zdobędą dla nas kontrakty, dla nas wszystkich, jeśli będziemy w stanie zorganizować się w spójne, spółdzielcze załogi, takie jak ich załoga... Dalej wyjaśniali, jak zorganizować załogę, o konieczności posiadania pieniędzy, furgonu dla załogi (czyli wozu, którym jeździ się do pracy), skarbnika, ideologii załogi, regulaminu itp. Dali nam wiele informacji o tym, jak chcą, abyśmy razem pracowali.* [Wikipedia](https://en.wikipedia.org/wiki/Hoedads_Reforestation_Cooperative)

Tak to działa.

Kooperatywa Platformowa [ENG] -- Wikipedia
> Kooperatywa, lub spółdzielnia platformowa, jest kolektywnie posiadanym, demokratycznie zarządzanym przedsiębiorstwem, które ustanawia platformę obliczeniową i wykorzystuje stronę internetową, aplikację mobilną lub protokół w celu ułatwienia sprzedaży towarów i usług. Platformy spółdzielcze są alternatywą dla platform finansowanych przez kapitał wysokiego ryzyka, ponieważ są one własnością i są zarządzane przez tych, którzy zależą od nich najbardziej — pracowników, użytkowników i inne zainteresowane strony. Patrz również https://platform.coop/

Profesor biedy, haker systemu.
Intrygująca opcja typu *hack the system*.... ![](https://szmer.info/pictrs/image/LlBQFt0nCs.jpg)

Mój stary to fanatyk wędkarstwa. O pracy wyalienowanej, jej kompensacji i innych brudnych sprawkach kapitalizmu.
Tak się (zupełnym przypadkiem, oczywiście) składa, że kapitalizm spowodował znaczną atrofię więzi społecznych, oprócz tych związanych z pracą najemną. Oprócz potrzeby sprawczości, potrzeba miłości i przynależności czy bezpieczeństwa są coraz gorzej zaspokajane w życiu społecznym. Ich zaspokojenie coraz częściej wiązane jest (poprzez logikę rynku i pieniądza) z wykonywaniem pracy najemnej. Pierwszym krokiem oczywiście jest, aby pracownik te potrzeby zaspokajał w miejscu pracy. Aby traktował „firmę” (kolejny konstrukt) jak rozszerzoną rodzinę, a przełożonych jako zastępcze rodzeństwo i rodziców. W ten sposób jego poczucie alienacji złagodnieje, a koszty utrzymania dyscypliny i motywowania do produktywnej pracy znacznie spadną. Co bardziej podatne jednostki będą awansować formalnie, a co najmniej nieformalnie — do pozycji „oczu i uszu kierownictwa”. Dokładnie temu służą wszelkie zabiegi integracyjne, od „nieobowiązkowych” wspólnych wypadów do klubu, przez celebrowanie rytuałów, zarówno osobistych, jak i korporacyjnych, aż do oficjalnych deklaracji wiernopoddaństwa. Osobista lojalność pracownika, zdobyta metodami inżynierii społecznej, jest najtańszym sposobem pozyskania pracy, bez kłopotania się prawem pracy, związkami zawodowymi, rynkowym wynagrodzeniem itp. Dlatego Human Resources Management (znacząca nazwa) jest jedna z kluczowych dziedzin w kapitalizmie.

Przeciwko pracy najemnej!
!fuckwork

  Codziennie zmuszani jesteśmy, żeby sprzedawać nasz jedyny, cenny i nieodnawialny majątek: czas naszego życia. Zmuszani jesteśmy, aby się tym szczycić. Wierzyć, że to jest sens naszego istnienia: kto nie pracuje za zapłatę, ten jest pasożytem, zdrajcą ludzkości i nic-wartym bumelantem.

  Dopiero kiedy sprzedamy kapitaliście lub państwu wymagany tradycją strzęp wyszarpany z życia, możemy coś zrobić z tym, co nam łaskawie pozostawiono.

  Otóż nie! Nie zgadzajmy się na przymus handlowania naszymi ciałami, nieubłaganie malejącą resztą naszego życia, naszą energią i pasją. Wzmacniajmy się nawzajem w oporze przeciw pracy najemnej, dzielmy się pomysłami jak ją sabotować, jak zdobywać coraz więcej swobody, jak solidarnie uwalniać się z jarzma kapitalizmu.

  Niechaj każde nas szczyci się tym, że unika wyalienowanej pracy najemnej. Że żyje, nie krzywdząc innych, i nie dając krzywdzić siebie.

  (oczywiście pamiętamy, żeby nie pisać tu niczego, czego byśmy nie powiedzieli na trzeźwo przygodnemu rozmówcy w barze lub pociągu…)

  • 0 users online
  • 4 users / day
  • 4 users / week
  • 4 users / month
  • 4 users / 6 months
  • 41 subscribers
  • 22 Posts
  • 23 Comments
  • Modlog