Katoprawica już szerzy dezinformację, że María del Valle González López zmarła przez zażycie misoprostolu. Szkoda tylko, że media łykają to jak pelikany. Bez żadnej weryfikacji, bazując na tweetach randomowego użytkownika, ale klikalność się zgadza!

María del Valle González López była przewodniczącą Radykalnej Młodzieży La Paz (Juventud Radical La Paz), młodą bojowniczką oddaną swoim przekonaniom. Codziennie pracowała na rzecz społeczeństwa, aby uczynić je bardziej sprawiedliwym i egalitarnym, takim, w którym prawa należą się wszystkim.

Argentyńska organizacja apeluje o szacunek i zaznacza, że wykorzystywanie śmierci Maríe do wartościowania czy oceniania jej życia prywatnego jest formą przemocy.

Na tą chwilę wiemy, że:

 • Maríe bolał brzuch, była operowana ale zabieg trzeba było przerwać ze względu na zły stan jelitowych naczyń krwionośnych, została skierowana na OIOM. Rozwinęła się sepsa.

 • Dyrektor szpitala powiedział, że według niego nie ma związku między zażyciem misoprotolu a śmiercią dziewczyny.

 • Prokurator wszczął śledztwo celem ustalenia przyczyny zgonu, prowadzi je pod kątem błędu lekarskiego.

Co wiemy o misoprostolu?

 • Znajduje się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 • Na 100 kobiet, które zrobiły aborcję farmakologiczną statystycznie 2 muszą udać się do lekarza, punktu pierwszej pomocy lub do szpitala, aby otrzymać dalszą pomoc medyczną.

 • Stosowanie samego Misoprostolu lub Misoprostolu w połączeniu z Mifepristonem jest zalecane, skuteczne, bezpieczne i szeroko przebadane do 12. tygodnia ciąży.

 • Zażycie tabletek aborcyjnych we wczesnej ciąży jest znacznie bezpieczniejsze niż użycie Viagry. Według danych z artykułu w periodyku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego odsetek przypadków śmiertelnych zażycia Viagry wynosi 1 na 20 000. Odsetek przypadków śmiertelnych przy aborcji medycznej szacuje się na mniej niż 1 na 100 000. W wielu krajach Viagra jest dostępna bez recepty, a tabletki aborcyjne są ściśle kontrolowane.

 • Misoprostol jest lekiem zarejestrowanym w Polsce. Występuje w Arthrotecu, leku na choroby stawów, jako substancja wspomagająca oraz w Cytotecu, leku na owrzodzenie przewodu pokarmowego, jako substancja czynna. Mimo, że nie jest zarejestrowany jako środek poronny, używa się go w szpitalach w sytuacji poronień (zarówno tych spontanicznych jak i aborcji).

Śmierć Maríy del Valle González López jest w obrzydliwy sposób wykorzystywana do gry politycznej, szczerzenia dezinformacji i dalszej stygmatyzacji aborcji.


Opracowane we współpracy z Anną Prus.

Ada Łowicz (Mastodon, Twitter, Facebook)

 • @Mitro
  link
  33 years ago

  Ważny tekst! Dzięki Ada!