[W]ykorzystujemy masywną analizę językową aby zademonstrować, że rozwój argumentacji wolnej od faktów może być rozumiany jako część głębszej zmiany. Po roku 1850 wykorzystanie zwrotów nacechowanych emocjonalnie w zbiorach [analizowanej biblioteki] Google Books systematycznie spadało, podczas gdy wykorzystanie słownictwa łączonego z argumentacją opartą na faktach stabilnie wzrastało. Te wzory zachowań zmieniły się w latach 80 zeszłego wieku, a zmiana przyspieszyła w okolicach 2007, kiedy na przestrzeni wielu języków spadła częstotliwość pojawiania się języka opartego na faktach, podczas gdy emocjonalnego znacznie wzrosła, temu trendowi towarzyszyła zmiana języka z kolektywistycznego na indywidualistyczny.
Link mi nie działa (Wam też?), ale znalazłem tutaj https://www.researchgate.net/publication/357105304_The_rise_and_fall_of_rationality_in_language
Dziwne, mi zadziałał…
Proponuję zupełnie inne wyjaśnienie. Systemy I i II wg Kahnemana różnią się m.in. wysiłkiem niezbędnym do zajęcia stanowiska. Myślenie szybkie (polegające na szeroko pojętej intuicji) jest bezwysiłkowe a myślenie wolne (racjonalne) wymaga wysiłku.
Może być tak, że w miarę upływu czasu świat stał się tak złożony, że coraz trudniej jest nadążać za nim i racjonalnie oceniać przedmioty. Rozwój internetu i wzrost jego dostępności przyspieszyły jeszcze wzrost tej złożoności.
Jest to jednak tylko hipoteza, podsunięta przez intuicję. ;)
edit: Bliska osoba podsunęła też możliwy wpływ reklamy.
Ciekawy jest też wątek o dezinformacji (sekcja “Potential drivers”).
- Wprowadzenie na rynek iphone’a
- Bańka subprime
- Wikileaks ujawniają Camp Delta Standard Operating Procedures
- Podpisanie traktatu lizbońskiego.
Jest z czego wybierać.
Wszystkie brzmią jak nieco trywialne przyczyny dla zmiany ponad 100 letniego trendu.
:)
Jakieś typy, co do tego jaki proces/zjawisko kulminowały w 2007?
Uruchomienie news feeda na Facebooku.
Ciekawy trop, czasowo faktycznie z grubsza się zgadza, ale mieli wtedy “tylko” niecałe 100 milionów użytkowników, vs obecne 2,9 miliarda, więc nie wiem czy to dostateczna skala, żeby mieć taki wpływ globalnie?
Postaram się później wczytać w tekst, na pewno co najmniej postawili tezę, co do natury tego punktu zwrotnego.Trzeba sprawdzić metodologię badania, ale trend ku emocjonalnym przekazom, bańkom informacyjnym i irracjonalności był widoczny od początku internetu.
deleted by creator
Być może udało im się w końcu immanentyzować eschaton?
deleted by creator