Znacie może projekty FOSS, którym przydałby się dodatkowy programista do utrzymania i/lub rozwoju? Szukam projektu, do którego mógłbym dołączyć, ale chciałbym żeby to było coś, z czego ludzie rzeczywiście korzystają.

  • pfmOP
   link
   25 months ago

   Dla NC kiedyś próbowałem zrobić poprawkę do aplikacji News, odbiłem się od betonu “ale przecież u mnie działa”. Może z Social wyjdzie lepiej… Dzięki za sugestię!

 • @hohombe
  link
  Polski
  25 months ago

  https://szmer.info/post/2436870 w https://commoncitizentech.org/ (CCT? :) ) Możemy też w grupie wybrać pola wsparcia technologicznego, dla jakiegoś wymiaru aktywizmu. Ale koszula bliska ciału. Osoby, które robią ten aktywizm i ich potrzeby, będą naszym horyzontem. A nie pragnienia użycia “fajnej” technologii. Możemy też walnąć grancik. Ale potrzeba ludzi zdeterminowanych a progresywnych. To nie dla libków ani sponsorów korporacyjnych. Jbc zapraszam na priv lub pisać na mail po8 lub CCT.

  • MiKlo:~/citizen4.eu$💙💛
   link
   fedilink
   25 months ago

   @hohombe @pfm
   Mnie tu zainteresował wasz projekt sensor.community/pl
   Mam w szufladzie sensor PM2.5/PM10 i się od dawna przymierzam do złożenia i powieszenia ale chciałem żeby był włączony w jakąś sieć , która działa na zasadzie FOSS i otwartych danych (a nie np jako sieć sprzedaży gotowych czujników jakiejś firmy). Więc chyba niedługo się podłączę :-)

   • @hohombe
    link
    Polski
    1
    edit-2
    5 months ago

    Bardzo się cieszę. Gdy podłączysz czujnik do sieci i zarejestrujesz https://devices.sensor.community/login?lang=pl to poleci sygnał w świat. Tu wytworzony z potrzeb polskiej społeczności: https://aqi.eco/pl Ale po rejestracji, w 5 min możesz zobaczyć pomiary w aplikacji Kanarek. No i tu jest też: https://maps.sensor.community/#3/40.00/15.00

    Stroną główną inicjatywy zarządzają twórcy ze Stuttgartu. Ja porzuciłem projekt na 2 lata. Ale chodziło o to, aby to samo działało bez liderów i NGOizacji. I jakoś działa. Ale brakuje polskiej strony. Jeśli ktoś chce pomóc postawić, to zapraszam. Przydałby się moduł analityczny i przyjazna instrukcja.

     • @hohombe
      link
      Polski
      1
      edit-2
      5 months ago

      https://web.archive.org/web/*/http://luftdaten.org.pl/*

      Było trochę tam tego. Badania odnośnie rzetelności czujników. Informacje o fajnych narzędziach z innych gałęzi tego ruchu. Bułgarzy mieli stronę do analiz statystycznych, ale zamknęli ją. Te statystki są mega ważne. Potrzeba polskiego huba. Który nawet z automatu pokazuje różne rzeczy. Z polskich doświadczeń społeczność powstał open source: https://aqi.eco/pl

      Jak zaczynaliśmy w Koduj dla Polski z Warszawski Alarm Smogowy (70 latek z energią nastolatka) i Warszawski HackerSpace, nakręcać kilka lat temu warsztaty składania czujników w całej Polsce, to zmieniliśmy z czasem cały globalny projekt. Gdyby nie open source, to centrala w Stuttgarcie pewnie by to blokowała. Mieliśmy niesamowitą energię. Stworzyliśmy instrukcję w PL. Po wielu doświadczeniach warsztatowych. Nie było wcześniej łatwego wgrywania firmware - zrobił to chłop z Hackerspace Warszawa. Wdzięczność wielka ma. Przyniósł to pewnego razu po prostu na warsztaty… :)

      W Polsce była tak duża dynami przyrostu nowych czujników, że także Hackerspace Warszawa, pomógł “centrali” ogarnąć automatyczną rejestrację. Wcześniej czekało się miesiąc nawet. Bo ktoś tam siedział i “ręcznie zawijał”. Nie było dla nas granic :))

      Ale zachowanie centrali było naprawdę słabe. Oni to wszystko brali do siebie np. wgrywanie firmware, ale nawet nie wspominali że to z PL… namęczyłem się z liderem globalnym Sensor.Community. Nie jest to społeczność. On udaje. Przychodzi na spotkania i mówi o planach a nie patrzy na potrzeby różnych gałęzi. Dlatego my robiliśmy na bieżąco, to co było trzeba. Dzięki interdyscyplinarnemu partnerstwu.

      Ale projekt jest mega i w sumie, można się czepiać że neoliberalne, konsumeckie smart city, sprowadzającego aktywność wokół smogu do indywidualnego uniwersum odniesień (jak to jedni socjolodzy/żki opisały z Torunia). Ale ma ten projekt także wymiar użyteczności dla lokalnych alarmów smogowych. Które dzięki takiemu narzędziu, mają możliwość budowania lokalnej świadomości wokół problemu oraz zmiany lokalnej.

      Rozmawiajmy. Napisz na priv.

  • pfmOP
   link
   25 months ago

   Napisałem na CCT👍

  • pfmOP
   link
   14 months ago

   Nikt do mnie nie odpisał – czy masz możliwość potwierdzenia, że wiadomość ode mnie w ogóle dotarła? Wysłałem ją 24. lutego.

   • @hohombe
    link
    Polski
    24 months ago

    Przepraszam. To ja, taki odważny :( Opiszę szybko już.

 • @pbpza@lemmy.dbzer0.com
  link
  fedilink
  25 months ago

  Obczaj sobie stronę nlnet.nl - jest tam wiele projektów FOSS do których możesz uderzyć a nawet możesz zaaplikować o granty w wysokości od 5kEuro do 50kEuro na rozwój takiego opgrogramowania z zastrzeżeniem, że pojedynczy aplikant nie może podczas trwania programu uzyskać więcej niz 500kEuro w tych grantach.

  • pfmOP
   link
   25 months ago

   Dzięki, wiem o NGI0 i mam w planach sięgnąć po grant, ale najpierw chcę wiedzieć jaki projekt może tego potrzebować. Dotychczas dzień że na NLNet są głównie projekty już wspierane grantami, ale sprawdzę dokładniej.

  • pfmOP
   link
   15 months ago

   Sprawdzę, dzięki!

 • @Ludrol
  link
  15 months ago

  Najlepiej znaleźć coś co się samemu używa na co dzień.

  • pfmOP
   link
   15 months ago

   Dzięki, ale moim celem jest coś innego.

  • pfmOP
   link
   25 months ago

   Nie do końca rozumiem Wasz projekt. Jest opisany bardzo ogólnie, przez co trudno mi go sobie wyobrazić. Czy to na być platforma wspierająca współpracę i wymianę informacji?

  • @hohombe
   link
   Polski
   15 months ago

   Ale to jest waterfall. Wybacz. Skąd wiecie, że ktoś tego potrzebuje? A macie jakiś MVP? To drugi facebook?

   • pfmOP
    link
    15 months ago

    Czy waterfall to nie wiem, ale na pierwszy rzut oka wygląda to bardzo mało konkretnie. Trochę taki kombajn podobny do hubzilli. Chyba – nie wiem tego na pewno.