• obywatelle (she/her)
    link
    fedilink
    arrow-up
    5
    ·
    1 month ago

    Ciekawe, ale fajnie byłoby wiedzieć, czy film jest serio tak popularny w chińskim internecie. Tradycyjnie dziennikarze nie dadzą nawet namiarów ani odnośnika, zawsze kiedy coś dzieje się poza krajami tzw. Zachodu musi nam wystarczyć “trust me bro” jako źródło. W dobie internetu to trochę frustrujące.

    • harc
      link
      fedilink
      Polski
      arrow-up
      1
      ·
      1 month ago

      Tia. Z drugiej strony Chiny od dawna prowadzą cichą ekspansję na północ, takie wideo mogłoby być sondowaniem nastrojów, więc nie brzmi to nieprawdopodobnie.

      • obywatelle (she/her)
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        edit-2
        1 month ago

        Z sondowaniem bym się zgodziła. Ogólnie Chiny się miotają. Nie wiedzą same, jak utrzymać swój status papierowego, ale wciąż rzekomo groźnego tygrysa. Nie zdziwiłabym się, gdyby te narracje nie były próbą jakiegoś przykrycia ostrych rozłamów wewnętrznych wśród politycznej elity i odśrodkowych tendencji sprzyjających podziałowi kraju. Niewykluczone jest, że chińska historia też zatacza koło, jak europejska. Tyle że o ile my jesteśmy teraz w latach (na oko) 1931-1937, oni mogą cofać się do pierwszych dwóch dekad XX wieku: czyli do epoki destabilizacji władzy cesarskiej i de facto podziału kraju między skłóconych ze sobą warlordów i nowej ekspansji nacjonalizmu.

    • kjwk
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      1 month ago

      Dlatego wdółgłos, jak widać forsal.pl to nie jest rzeczowe medium, z tak kretyńskimi zarzutkami w tytułach.

  • 8Petros he/him
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    1 month ago

    “Za moich czasów” piliśmy, bywało, za polsko chińską granicę na Uralu.