• 2 Posts
  • 12 Comments
Joined 4 years ago
cake
Cake day: January 29th, 2021

help-circle

  • Wart przeczytania, aczkolwiek mam z nim mały historiograficzny problem (oczywiście pewne uproszczenia są niezbędne, ale tu chyba troszkę przesadzili), bo sugeruje (a wręcz stwierdza), iż w drugiej połowie XIX wieku nie istniała alternatywa wobec wulgarnej interpretacji darwinizmu skupionej na rywalizacji i walce wewnątrzgatunkowej i pomoc wzajemną czy współpracę uznawano a priori za sprzeczną z darwinowską teorią ewolucji. Nie jest to jednak prawda, bo po pierwsze, sam Darwin nadawał pewne znaczenie współpracy oraz szeroko rozumianym instynktom społecznym (a samo pojęcie walki o byt definiował bardzo szeroko), po drugie autorzy pomijają istnienie (może nawet nie wiedzą o jej istnieniu, co w przypadku Polski nie jest zadziwiające) tradycji wschodniego darwinizmu, którego przedstawicielem był nie kto inny jak Kropotkin, a która to właśnie priorytetyzowała pomoc wzajemną i współpracę, a która przecież nie pozostawała bez wpływu na ewolucję biologii ewolucyjnej.


  • drabinatozapytajszmer*Permanently Deleted*
    link
    fedilink
    arrow-up
    1
    ·
    3 years ago

    Wszystko zależy od punktu widzenia, ale wadą mogą być domyślne repozytoria (podobnie jak menadżer pakietów DNF, z którego działaniem czasem bywa różnie, acz ostatnio chyba sporo uległo to poprawie) - nieco uboższe i całkowicie wolne (w sensie brak w nich własnościowego softu, w tym sterowników, dla jednych to zaleta, dla innych wada, ale warto wiedzieć). Dlatego warto od razu zainteresować się RPF Fusion (dodanie ich i zainstalowanie sterowników do Nividy to w sumie trzy komendy, zatem nic wielkiego, ale jak ktoś oczekuje tego out of the box, to może się zawieść). Po drugie, to taki trochę poligon doświadczalny dla RHEL, często jako pierwsza ma najnowsze rozwiązania, co jest bywa fajne, ale nie zawsze wszytko musi dobrze działać i być do końca stabilne.


  • drabinatozapytajszmer*Permanently Deleted*
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    3 years ago

    Stąd właśnie moja rozkmina, czy wypróbować Fedorę, która z Gnome podobno działa wyśmienicie. Pewnie tam jest “pełny” właśnie.

    Tak, to takie trochę sztandarowe distro z “pełnym”, czy raczej “czystym” Gnome, czyli także z wszystkimi tego zaletami, jak i wadami (+ wadami oraz zaletami Fedory do tego).


  • drabinatozapytajszmer*Permanently Deleted*
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    ·
    edit-2
    3 years ago

    Plasma w najnowszych wersjach (5.23) bardzo dobrze już sobie radzi z Nvidią (do tego stopnia, iż nawet usunęli Xrendera jako kompozytor), oczywiście pod X.orgiem oraz przy najnowszych wersjach sterów (495). Zakładam, iż domyślnie buntupodobne siedzą nadal na starszych (470) i to może stanowić powód tych problemów, dlatego może najpierw to byłoby warto sprawdzić oraz ewentualnie zaktualizować sterowniki do najnowszych, by zobaczyć jak to działania.


  • Tak jest otwarty i oparty na APGL, a to oznacza, że serwis Trumpa - oczywiście zakładając, że jest to faktycznie Mastodon - musi udostępnić kod źródłowy swojej modyfikacji. Jeżeli tego nie uczyni, a tego oczywiście nie wiemy, to faktycznie można będzie to określić mianem oszustwa/kradzieży.




  • System operacyjny: różne dystrybucje GNU/Linux, osobiście nigdy nie polecam żadnych Ubuntupodobnych dystrybucji i samego Ubuntu (z wielu powodów, w tym także z racji korpo stojącego za dystrybucją), no może poza Pop! OS (za tą dystrybucją też stoi prywatna firma, ale wielu osobom może się ona spodobać), zamiast tego początkującym sugerowałbym Manjaro, Solusa, lub jakieś bazujące na Debianie (jak Mx Linux, Q4OS - ten drugi może być szczególnie interesującą propozycją dla osób bojących się “tradycyjnej” instalacji innego systemu operacyjnego z racji możliwości jego zainstalowania z poziomu Windowsa (zdaje się, że za sprawą Wubi)), a jeżeli ktoś tyle nasłuchał się o Archu i chciałby go skosztować bez konieczności mierzenia się z instalacją i w nieco bardziej “ludzkim wydaniu”, to najlepszym rozwiązaniem jest - w mojej ocenie, która jest kontrowersyjna - ArcoLinux. Tu jednak przed pobraniem warto byście sobie poczytali o jego wersjach (jest ich kilka).

    Menadżer plików: Dolphin (integralna część KDE Plasmy, jest dostępny na Windowsa i świetnie zastępuje dramatycznego “Menadżera Plików”), Krusader (wolny odpowiednik Total Comandera, wydaje mi się, iż jest również dostępny na Windowsa)

    Czytnik PDF: król jest tylko jeden i jest to Okular (jest także dostępny na Windows, nawet w Windows Store)

    Zarządzanie bibliografią Zotero

    Emulatory: prawdziwy kombajn, czyli RetroArch

    Multimedia: do video: Smplayer, VLC i MPV, jako kombajn dla osób chcących tworzyć kolekcje to oczywiście Kodi, muzyka Cantata (nie ma wersji na Windows), Amarok (względnie fork jego starej wersji czyli Clementine - jak dobrze pamiętam są mniejsze z nim problemy na Windowsie), osobiście najbardziej lubię Sayonarę (nie ma wersji na Windows)

    Kombajn multimedialny: KODI

    Montowanie filmów Kdenlive

    Przeglądarki www: Firefox, LibreWolf, Falkon, PaleMoon

    Edytor markdown (notatki): Joplin