OZE są fajne jako dodatek i uzupełnienie, ale do kiedy nie da się gromadzić energii w praktyczny i ekologiczny sposób, elektrownie jądrowe to jedyne rozwiązanie na którym można polegać 24 h na dobę.

 • @StrayCat
  link
  3
  edit-2
  1 year ago

  Pytaniem jest to czy potrzebujemy tego wołu roboczego ;) Mega ciekawy panel na ten temat będzie na Kongresono, niestety nie będzie mi dane posłuchać. No bo mamy sobie ten atom, czy nawet idąc dalej - umiemy wytwarzać prąd “z niczego”, co dzieje się dalej? Budujemy kolejne fabryki które tym razem zasilane są bezemisyjną energią ale dalej produkują fabryczne odpady? Czy otaczamy się masą elektrośmieci bo możemy produkować je jeszcze taniej a które to “deaktualizują” się jeszcze szybciej? Pozwolę sobie rzucić takim hasłem, że im więcej energii elektrycznej mamy w obiegu tym cięższy but kapitalizmu stoi na naszych szyjach.

  • @lemat_87OP
   link
   41 year ago

   Słuszna uwaga i rozumiem ten punkt widzenia. Ale energia sama w sobie jest neutralna, nie musi być wykorzystana do produkcji niepotrzebnego badziewia przez kapitaluchów, ale do czegoś potrzebnego ogółowi, np. odsalania wody morskiej w rejonach zagrożonych suszą, w badaniach naukowych jak akcelerator cząstek, zasilania pociągów żebyśmy mogli jechać na wakacje bez spalania paliwa, elektryfikacji biednych krajów, itp. Energia sama w sobie nie jest zła, tylko ustrój polityczny

   • obywatelle (she/her)
    link
    21 year ago

    Energia sama w sobie nie jest neutralna. Większa produkcja energii to zaproszenie do większej produkcji przemysłowej w ogóle.

    • @lemat_87OP
     link
     11 year ago

     Jak mówiłem, w kapitalizmie pełna zgoda. Dlatego społeczeństwo powinno kierować się osiągnięciami nauki a nie cyferkami na giełdzie i zyskiem. Może nie zawsze ludzie będą musieli żyć w kapitalizmie i produkować niepotrzebny szajz.

   • @StrayCat
    link
    1
    edit-2
    1 year ago

    Nie zgodzę się jednak. Energia nie jest neutralna choćby przez swoje powiązanie ze źródłem. Większość OZE może być neutralna/dobra z uwagi na to, że już mała wspólnota może sobie na nią pozwolić i wykorzystywać ją rozsądnie do swoich celów. Atom - niestety, mała wspólnota nie wybuduje sobie reaktora SMR, może zrobić to tylko jakiś większy twór.

    Plus jednak żyjemy obecnie w takim a nie innym systemie więc upowszechnienie energii atomowej bez wątpienia będzie działać przede wszystkim (jeśli nie tylko i wyłącznie) pobudzająco na ten system. Biznes będzie kwitł, kieszenie tych którzy mają kontrolę nad energią będą się napychać a biedne lub nieposłuszne regiony nie będą miały jej wcale.

    Plus dołożę do tego co pisze obywatelle - większa produkcja to nie tylko zaproszenie do większej produkcji ale większej konsumpcji jako takiej - bo skoro mamy ten darmowy prąd to czemu na przykład nie oświetlać wszystkiego i zawsze? Dla człowieka może być to wspaniałe udogodnienie. Ale czy będzie to udogodnienie czy raczej coś negatywnego dla zwierząt?

    • @lemat_87OP
     link
     11 year ago

     Zgodzę się, że w obecnych neoliberalnych warunkach będzie tak jak piszesz. Ale nie zawsze tak musi być. Wierzę, że da się zrobić sensowną gospodarkę centralnie planowaną, gdzie takie wielkie inicjatywy jak budowa elektrowni atomowej mogą być wykorzystywane w etyczny i rozsądny sposób, bez marnotrawstwa, bez nadużyć, z poszanowaniem praw ludzi, zwierząt i środowiska. Może nie teraz, może za 100 czy 200 lat, ale chcę wierzyć, że nie jesteśmy skazani na kult zysku i chciwości.

     • @StrayCat
      link
      21 year ago

      I już widzę w którym momencie się różnimy ;) Ja nie wierzę w istnienie ani “sprawiedliwego systemu kapitalistycznego” ani w “sensownej gospodarki centralnie planowanej” - oba twory są hierarchiczne, niemoralne i prowadzą do nadużyć i wyzysku ;)

      • @lemat_87OP
       link
       11 year ago

       Centralne planowanie nie musi implikować hierarchii i nadużyć, choć takie tło buduje historia. Planując wspólnie budżet domowy na miesiąc wszyscy członkowie rodziny mogą mieć jednakowy głos. Tło historyczne jest jakie jest, ale trzeba patrzec w przyszłość. Anarchia to ciekawy pomysł, ale jak rozproszone komuny mogą zrealizować wielkie projekty jak np. sieć kolejowa w całej Europie, gdzie mielibyśmy jednego operatora, tak jak walutę, zamiast 1400 firm i 10 przesiadek? Albo właśnie tak wielkie projekty jak budowa elektrowni atomowej czy hydroelektrowni na dużej rzece? Gdzieś zawsze będzie potrzeba organizacji dużej grupy ludzi, jeśli chcemy korzystać ze zdobyczy nauki i techniki.