“10% najbogatszych ludzi odpowiada za ponad połowę emisji CO2. Nie mam wątpliwości co do tego, że katastrofa klimatyczna jest konsekwencją systemu, w którego naturze leżą nierówności i wyzysk. Systemu, którego głównym założeniem jest rywalizacja, egoizm i tworzenie hierarchii. Katastrofa klimatyczna uderza w najbiedniejszych i najbiedniejsze. Co roku miliony ludzi ucieka ze swoich domów. Wojnę w Syrii poprzedziła wieloletnia susza, która doprowadziła do zamieszek. Uchodźcy z Syrii to uchodźcy klimatyczni. Tymczasem elity się bogacą. Nie zmieniają swojego stylu życia, wyzyskują ludzi i ściągają na nas śmierć. Nie ma na to we mnie zgody. Nie zgadzam się na system, który zabija. I żadne represje tego nie zmienią. Jestem aktywistką XR. Jako Extinction Rebellion postulujemy wprowadzenie demokracji deliberatywnej: paneli obywatelskich, podczas których to ludzie zdecydują jakimi metodami walczyć z kryzysem. Nie wierzę, że politycy rozwiążą ten problem. Są częścią toksycznego systemu. Trybikiem w kapitalistycznej machinie śmierci. Elitami, które ściągają na nas zagładę. Panele obywatelskie to narzędzie, które rozbija hierarchię. Losowo wybrani obywatele i obywatelki, wyposażeni w wiedzę ekspercką podejmują wiążące decyzje o losie społeczeństwa. Głos każdej grupy, choćby najmniej uprzywilejowanej, jest wtedy usłyszany. Żądamy sprawiedliwej transformacji. Takiej, w której nie trzeba być właścicielem środków produkcji żeby zostać decydentem. W której związki zawodowe liczą się bardziej od korporacji i partii politycznych. Jeśli nie uda nam się odejść od aktualnego systemu, zginiemy. Elity przeżyją, a Ty i ja zamordujemy lub zostaniemy zamordowani za szklankę wody. Przeraża mnie to. Droga osobo, kimkolwiek jesteś, proszę Cię. Pomóż mi uratować świat. Zatrzymajmy katastrofę klimatyczną”. - B.

@Zakoolski
23d

Wrocławski XR jest świetny. Mam nadzieję, że coraz więcej grup w duchu tego ruchu będzie szło w kierunku nie-pierdolenia-się a stawania jasno po stronie antykapitalizmu, w tym np. pokazywania się na tego typu demonstracjach.

@zeshi
24d

Mam tylko dwie uwagi

10% najbogatszych ludzi odpowiada za ponad połowę emisji CO2.

No to jest blisko miliard ludzi czyli nie tylko bogacze ale generalnie cała UE + USA + kilka innych państw tzw. zachodu

I trochę te losowe osoby jako eksperci mi nie leżą. Brzmi jak marna próba stworzenia merytokracji?

@Zakoolski
23d

Chyba chodzi o to, że eksperci będą pomagać “losowym obywatelom” w podjęciu właściwych decyzji dzieląc się swoją specjalistyczną wiedzą. To w gruncie rzeczy nadal mocno anarchistyczne podejście (nawet jeśli tu ubrane w słówka statusu quo takie jak “panele obywatelskie”), w końcu nie możemy zakładać że jesteśmy w stanie bez specjalistycznej wiedzy poradzić sobie z tak złożonymi zagadnieniami jak globalne ocieplenie.

@zeshi
33d

Generalnie z XR mam ten problem, że cele mają nawet szczytne tylko metody i całą otoczkę ideologiczną od czapy.

Sprawdziłem na ich stronie i jednak ma to być losowe.

Citizens are chosen using a random selection process, followed by a sorting process to ensure that the sample accurately represents the population as a whole (this is called ‘sortition’)

A następny krok

Point 2 is essential: everybody should know about the citizens’ assembly and how it has been organised, so that the public trust it. Otherwise, governments may smile, nod, and agree with a CA, then ignore its recommendations. If the nation is aware of the recommendations however, they will be harder for the government to ignore. More pressure equals more action.

Czyli jak rozumiem dużo zachodu żeby stworzyć komitet a potem zmusić rząd do słuchania się go. Jak dla mnie to wygląda jak trochę bardziej demokratyczna demokracja niż cokolwiek w pobliżu anarchii, chociaż propsy sa wolę tworzenia komitetów (bo nie chcę tego nazywać zgromadzeniem/assembly) opartych o wiedzę ekspercką.

@Mitro
creator
35d

I nasza świeca dymna :D następnym razem przywieziemy ich więcej

@Mitro
creator
15d

dodałam obrazek w treści, a nie ma. czemu?

@makemoshnotwar
admin
24d

wrzuć w miejsce linku ;)

harc
admin
13d

Najlepiej tak jak pisze @makemoshnotwar@szmer.info w miejsce linku, ale też czasami jak dodać na samym końcu to ucina, to zaraz powinno się poprawić

Czasem trzeba wyedytować i dodać raz jeszcze

Środowisko naturalne i inne zielone sprawy
!srodowisko
  • 0 users online
  • 7 users / day
  • 12 users / week
  • 21 users / month
  • 37 users / 6 months
  • 93 subscribers
  • 237 Posts
  • 227 Comments
  • Other
  • Modlog