• 14 Posts
  • 62 Comments
Joined 4 years ago
cake
Cake day: October 22nd, 2020

help-circle

  • A więc te wszystkie mało znane idee i postaci, jeszcze przez długie dziesięciolecia stanowiły o żywotności ruchu i jego unikatowości na mapie coraz bardziej autorytarniejącego i kostniejącego świata polityki lewicowej.

    Oba te ruchy są dla mnie ciekawym obszarem rozważań i poszukiwań inspiracji w celu rozwiązania pytania „czy inna polityka i gospodarka jest możliwa?”. Owszem, jest możliwa jeśli zrzucimy z sobie skorupę XX-wiecznych dogmatów i spróbujemy odszukać prądy dawno zapomniane

    Myślę, że trochę demonizujesz XX wiek. Mimo wszystkich złych doświadczeń, jakie miała lewica, był to wiek dosyć intensywnego rozwoju wielu prądów na poziomie intelektualnym.

    To, co dziś może być dla nas inspirujące, to fakt, że w Komunie nie dominowali siłą rzeczy robotnicy wielkich fabryk, ale rzemiosło i robotnicy mniejszych warsztatów. Jako żywo przypomina to dzisiejsze czasy bardziej rozproszonego kapitalizmu.

    Akurat dzisiaj kapitalizm mamy ultraskoncentrowany w rękach paru megakoncernów. Chyba miałeś na myśli to, że przynajmniej w Polsce kapitalizm jest mocno zoutsourcingowany, do tego zarządzanie firm często opiera się na stworzenia rozproszonych łańcuchów zarządzania, przez co czasem trudno dostrzec tą dychotomię między burżuazją i klasą pracującą - nad sobą masz więcej poustawianych szefów jednego nad drugim niż pracowników w twoim zespole. Do tego dorzucają różne systemy premiowe, parę groszy więcej jak zdecydujesz się pracować na śmieciówie, przez co w kontekście odpolitycznienia i otumanienia zawsze znajdzie się głupi, który poczuje się wielkim paniskiem, bo zabiorą mu prawa z kodeksu pracy a za to podwyższą mu pensję o 600 zł No i świat nie kończy się na Europie. W Azji oraz innych częściach świata bardziej peryferyjnych nadal mamy gospodarki z większymi fabrykami, w których wyzyskuje się tanią siłę roboczą.

















  • W momencie kiedy klikamy na link, strona internetowa do której przekierowuje widzi że przychodzimy ze szmeru albo innej strony. Aby tego uniknąć autorzy powinni umieszczać link bez aktywnego hiperlinku umieszczając link w “pojedynczym tylnym cudzysłowie” (nie wiem dokładnie jak to się nazywa)

    zamiast szmer.info umieszczamy `szmer.info`
    
    

    tutaj widoczna różnica:

    zamiast szmer.info umieszczamy szmer.info

    Aby zamknąć link w “tylny pojedynczy cudzysłów” zaznaczamy go i klikamy na znaczek <> podczas pisania komentarza albo ręcznie wpisujemy (znajduje się nad klawiszem Tab w klawiaturze z amerykańskim layoutem)

    Oprócz tego, jako czytelnicy, możemy zainstalować smart referer dostępny dla firefoxa, w celu ukrycia naszej nawigacji (trzeba mieć na uwadze że blokada ta może czasem nie działać)

    addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/smart-referer/





  • Wszystko co kupisz łącznie z produktami wytwarzanymi przez różne spółdzielnie, jest produkowane w kapitalizmie, więc żaden wybór nie będzie nam gwarantować w 100% etycznego produktu.

    Jeśli chodzi o kryteria począwszy od najważniejszych to szedłbym w tym kierunku:

    1. Unikać państwa stosujące ludobójstwo, w których występują pogromy, apartheid, będące wyjątkowo autorytarne albo finansujące takowe państwa trzecie, finansujące różne prawicowe grupy terrorystyczne (zarówno muzułmańskie, chrześcijańskie oraz inne - typu Daesh i różne grupy paramilitarne w Ameryce Łacińskiej). (Mjanma/Birma, Izrael, Indie, Pakistan, różne państwa w Ameryce Południowej i Środkowej, Meksyk, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, kraje GCC, Iran oraz wiele innych)
    2. Produkty wolne od GMO oraz nabiału i mięsa ze zwierząt karmionych tymże.
    3. Unikać ze względów ekologicznych w zasadzie wszystkie produkty rolnicze pochodzące z Brazylii oraz Indonezji.
    4. Kraje represjonujące migrantów i spychające ich przez to do pracy na zupełnie niegodziwych warunkach (Cała Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwajcaria, Japonia, Australia)
    5. Bez oleju palmowego (ze względu na to że bardzo często jest uprawiany na obszarach, gdzie wycinane są lasy równikowe)
    6. Najlepiej kupować krajowe i sezonowe warzywa i owoce - jabłka, gruszki, marchewki, buraki, itd.