historyczna
!historia
help-circle
rss

 • WFA
 • 8 dni
"Są tylko dwie drogi: Zwycięstwo klasy robotniczej, wolność, albo zwycięstwo faszystów, co oznacza tyranię. Obaj walczący wiedzą, co czeka przegranego." 20.11.1936 roku w Madrycie, zginął jeden z bardziej prominentnych członków CNT-FAI, Buenaventura Durruti. Przed i w trakcie wojny domowej, angażował się w działania związku, koordynując działania milicji walczących z faszystami.
3

 • WFA
 • miesiąc
01.11.1910 roku w Barcelonie, powstawał anarcho-syndykalistyczny związek zawodowy CNT (Confederación Nacional del Trabajo). Przez lata budował swoje struktury i zaufanie społeczne w Katalonii, pracując u podstaw, zrzeszając tych, którym nie pasował kapitalistyczny porządek. W 1936 roku, w momencie wybuchu Wojny Domowej, udało mu się przejąć kontrolę nad Katalonią, tworząc jedną z najskuteczniejszych rewolucji klasy pracującej w historii, miejsce pozbawione struktur państwa i kapitalizmu. Związek istnieje po dziś dzień, pomagając pracownikom w Hiszpanii i nie tylko.
3
Rocznica powstania CNT
 • WFA
 • miesiąc

Cykl "Historia Brazylii", osadza ostatnie wybory w historycznym kontekście. W formie podcastu odc 1: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Jak-Portugalczycy-wyldowali-w-Brazylii--Historia-Brazylii-1--Za-Rubie---223-e1no3g4 odc 2: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Niewolnictwo--plantacje-i-capoeira--Historia-Brazylii-2--Za-Rubie---225-e1o26dg odc 3: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Cesarstwo-Brazylii--Historia-Brazylii-3--Za-Rubie---227-e1ocm0r odc 4: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Dobre-czasy--ze-czasy--Historia-Brazylii-4--Za-Rubie---229-e1oo2v2 odc 5: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Brazylijski-faszyzm--Historia-Brazylii-5--Za-Rubie---231-e1p2ms9 odc 6 :https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Nowa-stolica--nowa-dyktatura--Historia-Brazylii-6--Za-Rubie---233-e1pbv7i odc. 7: https://anchor.fm/miosz-szymaski2/episodes/Najwaniejsze-wybory-w-historii-Brazylii--Historia-Brazylii-7--Za-Rubie---236-e1pr22e

 • WFA
 • miesiąc
66 lat temu na Węgrzech, w odpowiedzi na wygłoszenie przez Chruszczowa "Tajnego Referatu", rozpoczęła się antyradziecka rebelia. Węgrzy domagali się dymisji rządu i wyrwania się spod buta ZSRR. Palono komitety partyjne, robotnicy zakładali w swych zakładach rady robotnicze, uniezależniając się od rządowego centroplanu. ZSRR błyskawicznie postanowił stłumić zryw przy pomocy wojska, zabijając 3,000 cywilów i raniąc 13:000. 200,000 Węgrów wyemigrowało do innych krajów.
5

cross-postowane z: https://szmer.info/post/168684 >„Noście, rozpowszechniajcie oznakę trzy strzały – symbol walki z faszyzmem, kapitalizmem i reakcją, symbol jedności, karności i aktywności proletariatu”, brzmiało wezwanie opublikowane przez PPS 28 listopada 1933 r.

 • WFA
 • miesiąc
163 lata temu, amerykański abolicjonista, John Brown, poprowadził atak, którego celem był arsenał w Harper's Ferry. On i jego towarzysze zginęli podczas ataku, ale ich odwaga zainspirowała wielu innych bojowników o wolność na przestrzeni pokoleń i kontynentów. Choć sam Brown był biały, wielu towarzyszących mu ludzi było czarnych i niewiele osób dołączyłoby do niego, gdyby nie pomoc czarnych abolicjonistów Fredericka Douglassa i Harriet Tubman. I pamiętajcie, że jeśli zdarzy się najgorsze, nasz duch również będzie maszerował dalej.
5


 • WFA
 • 2 miesiące
🏳️ 02.10.1944 roku, przedstawiciele Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji z Niemcami. 🪖 Przez 63 dni mieszkańcy i mieszkanki Warszawy walczyli z nazistami o wyzwolenie miasta, by mogli przyjąć Armię Czerwoną, jako gospodarzy i mieć mocniejszą pozycję negocjacyjną z ZSRR. Niestety, plany londyńskiego kierownictwa AK były dalekie od realizacji, ale mimo to postanowili przeprowadzić powstanie, które pochłonęło około 2️⃣0️⃣0️⃣ tysięcy ludności cywilnej, która nie pisała się na śmierć. 🕯️01.08 i 02.10 pamiętajmy o bohaterstwie powstańców, którzy nie mieli wpływu na swoich przełożonych i musieli walczyć, ale też o 2️⃣0️⃣0️⃣ tysiącach zmarłych cywilów, 5️⃣0️⃣0️⃣ wysiedlonych mieszkańców i 1️⃣5️⃣0️⃣ wysłanych na roboty przymusowe.
2 • WFA
 • 2 miesiące
Niestety, mało się mówi na Zachodzie o udziale ZSRR w upadku II Rzeczypospolitej, czyli początku II Wojny Światowej. O tym, że późniejszy członek Aliantów jawnie kolaborował z III Rzeszą i aż do 1941 roku był z nim w sojuszu i wzajemnie zaopatrywali się w niezbędne materiały. "Misja humanitarna", jak nazywają to zdarzenie Rosjanie, nijak nie poprawiła losu Ukraińców, Białorusinów i Rosjan żyjących na terenach II RP. Część wolała nawet współpracować z nazistami, widząc w tym szansę na zbudowanie własnego państwa narodowego. 450 tysięcy obywateli II RP zostało wziętych do niewoli i deportowanych w głąb ZSRR. Część wróciła do swych domów po wojnie, inni zaś, zginęli w bitwach, a jeszcze inni, zostali zamordowani, jak oficerowie i inteligencja w Katyniu.
6

Historia nie uczy życia, lecz posłuszeństwa. Uczmy wreszcie o teraźniejszości i przyszłości
Nie ma możliwości naprawy polskiej szkoły bez radykalnego zmniejszenia liczby godzin poświęconych na naukę o przeszłości - pisze nauczyciel i wykładowca Marcin Wróbel Myśląc o tym, jakie treści powinny być nauczanie w szkole i jak ich nauka ma wyglądać, musimy uświadomić sobie istotne ograniczenia w kształtowaniu treści programowych. Jest ich wiele, dotyczą kapitału ludzkiego (dostępności nauczycieli lub osób, które mogłoby nimi zostać), zasobów materialnych (budynki, sale itd.). Jednym z najistotniejszych ograniczeń jest czas. Obowiązkowa edukacja trwa 12 lat, uczeń w szkole spędza kilka godzin dziennie. Układanie programu szkolnego można by nazwać grą o sumie zerowej: jeżeli chcemy dodać jakiś element, to musimy zabrać inny (można sobie wyobrazić „nadgodziny”, ale przecież nie w nieskończoność). W ten sam sposób powinniśmy myśleć o już istniejących przedmiotach szkolnych. Wszystko, czego uczymy, jest zamiast czegoś innego. Podczas przekazywania wybranych przez rządzących treści wykorzystywane są skończone zasoby – w tym kluczowy, skończony zasób czasu.


Nie tylko HiT. Co można przeczytać w podręczniku do historii?
cross-posted from: https://szmer.info/post/124895 > https://pastebin.com/PPVf0dxC


Hej, nie nadaje się do moderowania tej społeczności, ale widziałem potrzebę, żeby powstała! Chcesz ją przejąć? Daj znać!

 • 0 users online
 • 1 user / day
 • 1 user / week
 • 6 users / month
 • 15 users / 6 months
 • 50 subscribers
 • 249 Posts
 • 66 Comments
 • Modlog