• @lysy
    link
    31 year ago

    Mogła by być większa + jednocześnie można by odciążyć małych przedsiębiorców kosztem dużych.

    • @Pajonk
      link
      41 year ago

      Jeśli mały przedsiębiorca ma problemy by zapłacić minimalną i ledwo wiąże koniec z końcem, może lepiej żeby się taka osoba poddała, i poszła samemu na etat, bo to ani dobre dla rynku nie jest, ani dla pracowników. A przy tak niskim bezrobociu jak obecnie, znalezienie pracy to nie aż tak duże wyzwanie.

      W biznesie nie ma miejsca na sentymenty.

      • @lysy
        link
        41 year ago

        W biznesie nie ma miejsca na sentymenty. Idąc talej tym tokiem myślenia zostajemy z dwoma monopolistami na rynku. Uważasz, że to jest lepsze, niż np. 20 firm działających na rynku?

        • @Pajonk
          link
          21 year ago

          W interesie konsumenta jest to, by konsument miał władzę nad rynkiem. Dopóki nie ma symetrii siły argumentu po obu stronach negocjacji, to ta negocjacja nie jest uczciwa.

          Dlatego społeczeństwo powinno mieć prawo do decydowania co dzieje się z firmami które działają na rynku gdzie to społeczeństwo żyje.

          W biznesie nie ma miejsca na sentymenty, nie ma co się rozczulać nad monopolistami czy oligopolem.

      • @miklo
        link
        01 year ago

        Nie zapominaj, że mały przedsiębiorca musi tę minimalną wyrobić często tylko dla siebie. O ile rada “jak Cie nie stać zapłacić pracownikowi to nie zatrudniaj” wydaja się rozsądna, to dla setek tysięcy ludzi na JDG podwyżka minimalnej oznacza tyle, że ich ZUS rośnie i jedyne co mogą zrobić to podnieść ceny swoich usług czy towarów.

        • @Pajonk
          link
          11 year ago

          No ale czyja to wina, że usługi czy produkty które sprzedają nie są wystarczające żeby się utrzymali? Jeśli ktoś chce pracować dla pasji, być artystą, to droga wolna, ale obowiązkiem społeczeństwa nie jest to, by każdej takiej osoby zapewnić godne życie. Co jeśli taki gość na JDG uzna że będzie sprzedawał garnki z otworem na dnie, więc prawie nikt ich nie kupi? To oznacza że mamy wszelkie składki, zusy i minimalną obniżyć, żeby taka osoba mogła prowadzić swoją działalność?

          Przy obecnym bezrobociu najgorzej działające firmy będą padały, i powinny padać. Bardziej wydajne firmy potrzebują pracowników, a można ich “uwolnić” przez powolne wykaszanie firm które sobie nie radzą. Biznes nie jest dla każdego.

          Poza tym, “podnieść ceny swoich usług czy towarów.”? Biznes polega na maksymalizacji zysków, jeśli wcześniej byliby w stanie podnieść ceny to pewnie to zrobili. A straszenie nowymi podwyżkami jest dość zabawne.

    • @acetone
      link
      11 year ago

      Jak takie odciążenie ma działać?

      • @lysy
        link
        21 year ago

        No nie wiem, jakieś ulgi w podatkach, mniejszy ZUS, czy coś, a w zamian przykręcić śrubę dużym firmom, żeby się całościowo pieniądze z podatków zgadzały

        • @lemat_87
          link
          21 year ago

          Ja proponowałbym raczej upaństwowienie wszystkich przedsiębiorstw. Małe Januszexy to często większy wyzysk pracownika niż korpo.

          • @lysy
            link
            51 year ago

            Co to znaczy często? Konkrety poproszę. Małe firmy mają o wiele trudniej na rynku niż wielkie korpo. Upaństwowienie już mieliśmy, nie wyszło to dobrze. Zresztą, nawet teraz są państwowe spółki akcyjne, w których politycy kręcą duże wały.

            • @lemat_87
              link
              01 year ago

              OK, co do wałów się zgadza. Chodzi mi o to, że duże korpo nie mogą tak łatwo lecieć w chuja z prawami pracowniczymi jak małe firemki. Jeśli chcesz statystyk, to nie mam.

              • @lysy
                link
                21 year ago

                Właśnie mi przypomnialeś o jakimś Amazonie i sikaniu do butelek :P Tak, wiem jednostkowy przykład, ale ich jest więcej + pytanie ile takich przykładów dużych firm jest, o których się nie dowiemy. Nie chcę bronić małych przedsiębiorców na siłę, ale no nie kupuję tego argumentu, że duże firmy są super, a małe firemki nie.
                Duże firmy są super dla istotnych pracowników, dla tych mniej istotnych juz nie są.

                • @lemat_87
                  link
                  21 year ago

                  To złożony temat, a akurat Amazon to Januszex w wersji XXXXXL. I to prawda, że lepiej traktowani są pracownicy wyższego szczebla, a ci niższego szczebla nawet nie mają szansu na znaczący awans. Nigdzie nie napisałem, że duże firmy są super. Ale częściej jest tam jakaś kontrola nadużyć, inspekcja pracy, itp.

                  • @lysy
                    link
                    2
                    edit-2
                    1 year ago

                    Ale częściej jest tam jakaś kontrola nadużyć, inspekcja pracy, itp.

                    Sorki, ale polecę krulem - ma pan dowód? Duża firma może sobie pozwolić na solidną łapóweczkę dla kontrolujących, i co pan im zrobi? To jest tak jak z pewną firmą w Warszawie, której pracownicy parkują po chodnikach, a policja przyjeżdża spisywać tego, który przeszkadza samochodowu we wjeździe/wyjeździe po chodniku, a nie tego, który po tym chodniku jeździ. Każdy wie, że nawet komendant nic nie może, bo jest zastraszony bo pan wielka firma mu kark ukręci.
                    [edit]
                    albo przekupiony

            • @lemat_87
              link
              -11 year ago

              A co do państwowych miejsc pracy, to pogadaj z kimkolwiek, który stracił pracę na drodze prywatyzacji w latach 90. I czy mu się udało znaleźć pracę w tym kapitalistycznym raju

              • @lysy
                link
                21 year ago

                Nie rozumiem, jak to się ma do tego, co napisałem. Gdyby tamte państwowe zakłady były rentowne to by ich nie zamknięto. Utrzymywanie trupa, to zwyczajnie oszukiwania pracowników i brak szacunku do nich. Trochę, jak ostatnio prywatny Redddit powiedział pracownikom, że wszystko jest pod kontrolą i, żeby się nie martwili.
                Inna sprawa, czy naprawdę wszystkie tamte zakłady nie były rentowne, ale tego się raczej nie dowiemy + chciwość przekupionych polityków, którzy za zamknięcie niektórych zakładów pewnie przytulili niemałą kasę. To jest bardziej skomplikowane, ale no nadal z jakiegoś powodu te zakłady zostały pozamykane/sprywatyzowane.

                • @lemat_87
                  link
                  11 year ago

                  Inna sprawa, czy naprawdę wszystkie tamte zakłady nie były rentowne

                  Gadanie o nierentowności bardzo mi zalatuje narracją libków. Mieszkania zakładowe też były nierentowne? A połączenia autobusowe też trzeba prywatyzować? Komunikacja jest po to, żeby przynosić bezpośredni zysk przedsiębiorstwu, czy temu, żeby wozić ludzi, i żeby ich korzyści finansowe i pozafinansowe się zwiększały? Orlen i KGHM też są nierentowny?

                  Gdyby tamte państwowe zakłady były rentowne to by ich nie zamknięto.

                  Proszę, nie żartuj. Albo odstaw Balcerowicza.

                  • @lysy
                    link
                    11 year ago

                    Nie mówię o mieszkaniówce ani o zbiorkomie. Ani mieszkaniówka, ani zbiorkom to nie jest biznes (a przynajmniej nie powinien nim być). Ja mówię o zakładach pracy, czy firmach, w późniejszym czasie. Czyli czymś, co musi zarabiać, żeby móc się utrzymać. Z jakiegoś powodu to wszystko padło. Z jakiego? Jeśli znasz odpowiedź, to proszę podaj, bo ja nie mam pojęcia, ale się domyślam.

                    Proszę, nie żartuj. Albo odstaw Balcerowicza.

                    OK, to poproszę o dowód na rentowność „tamtych państwowych zakładów”.