Spotkanie zorganizowane przez Wolną Bibliotekę (bardzo dziękujemy!), o tym jak odzyskać internet.

Co jest „nie tak” z techno-korpami?

 • widzimy malutki procent tego co chcemy „obserwować”
 • jesteśmy towarem / biomasą
 • doprowadzają nas do autocenzury
 • są poza jakąkolwiek kontrolą
 • ułatwiają pracę służbom

Ile stron macie polubionych na fejsie? Pewnie chcecie widzieć co udostępniają? Jednak widzimy niewielki wycinek tych treści, w dodatku selekcjonowanych w niejasny sposób i bez naszego udziału. Dzięki temu Fb/Ig może wpływać na nasz nastrój i to robi. Na podstawie polubień stron i reakcji na posty jest też w stanie określić naszą orientacje czy wyznanie.

Na podstawie udostępnianych przez nas danych generowane są nowe informacje, do których nie mamy dostępu, a z których Fb/Ig czepie korzyści. Poza tymi, które samodzielnie wklepiemy, zbierane są też informacje o czasie wyświetlania danej treści, otwarcia okna wiadomości, wpisanie treści tej wiadomości a następnie jej skasowania, z tego wszystkiego wyciągane są wnioski na nasz temat, do których już jako osoby korzystające z medium dostępu nie mamy. Ale dzięki temu Fb/Ig wie jeszcze przed nami o tym, że jesteśmy w ciąży albo, że dana osoba w niedalekiej przyszłości zostanie naszą osobą partnerską.

Dochodzimy do sytuacji, w której nie klikamy w link lub nie dodajemy do niego reakcji, nie wiedząc jak taka informacja mogłaby zostać wykorzystana. Albo nie publikujemy jakiejś treści w obawie przed zbanowaniem.

Zuckerberg jest już traktowany niemalże jak głowa państwa, tak jest przyjmowany na spotkaniach z polity(cz)kami. Zasady społeczności fb są niejasne i uznaniowe, więc usunąć może niemalże wszystko bez jakichkolwiek konsekwencji. Społeczna Inicjatywa Narkopolityki się o tym przekonała gdy jej fanpedż został skasowany, nagle, bez podania przyczyny i możliwości odwołania. Teraz próbuje dochodzić swoich praw na drodze sądowej argumentując, że wykluczenie z fb poniekąd wyklucza ich z rynku, który fb tak zmonopolizował. SIN złożył pozew dwa lata temu a nadal nie odbyła się pierwsza rozprawa. Na przestrzeni ubiegłego roku wiele anarchistycznych fanpejdży w USA zostało usuniętych. W dodatku Fb/Ig już sam zapowiedział (po ataku na kapitol), że będzie kasować wszelkie polityczne treści.

W ostatnich dniach został przedstawiony projekt ustawy ministra Ziobry „o wolności słowa w internecie”, która w rzeczywistości jest ustawą inwigilacyjną 2.0. Zamiast ograniczać władzę platform internetowych i umożliwiać swobodne wyrażanie poglądów w sieci – przyznaje nowe możliwości służbom, które będą mogły na masową skalę sprawdzać, co robimy on-line.


Co może nam dać uwolnienie się?

 • realny dostęp do treści i odbiorców/czyń
 • wiele kompatybilnych ze sobą platform
 • nową jakość i nieodkryty potencjał

Obecnie nie widzimy większości treści, które udostępniają polubione przez nas strony na fb. Jednocześnie fb oczekuje od stron opłat za docieranie do tych osób i nie da się zweryfikować czy po opłacie rzeczywiście ktoś zobaczył ten post czy ruch wokół niego był wygenerowany przez boty.

Dla większości znanych nam społecznościówek istnieją wolnościowe alternatywy, które korespondują ze sobą nawzajem tworząc FEDIWERSUM.

Da facto nigdy nie mieliśmy całkiem uniezależnionego od korporacji internetu, a tworzenie wolnościowych przestrzeni nas do takiego zbliża.


Co utrudnia zmianę?

 • korporacyjne, uzależniające mechanizmy
 • błędne koło: mało ludzi = mało treści

Korporacyjne aplikacje i serwisy społecznościowe są budowane tak, że mają napędzać pragnienie korzystania z nich jak najdłużej i jak najczęściej.


Jakie są etyczne społecznościówki? m. in.

 • Szmer.info zbliżony do reddita/wykopu
 • Mastodon zbliżony funkcjonalnością do twittera
 • Peertube zbliżony funkcjonalnością do youtuba
 • Pixelfed zbliżony funkcjonalnością do instagrama
 • Friendica zbliżona funkcjonalnością do facebooka
 • Radar.squat.net zbliżony funkcjonalnością do facebookowych wydarzeń

Szmerowy kanał dyskusyjny znajdziesz tu.


Na Szmerze, w społeczności hakt znajdziesz serię o przydatnych, wolnościowych alternatywach zatytułowaną Praktyczne, jest też cała społeczność o wolnym internecie, mamy też miejsce do polecajek ciekawych profil na Mastodonie.


Jeśli chcesz pooglądać, poczytać, posłuchać więcej o zagrożeniach wynikających z wykorzystania technologii przez korporacyjnych gigantów zajrzyj do biblioteki Panoptykonu.


Opracowanie:

Ada Łowicz @lowicz_ada@szmer.info (Mastodon, Twitter, Facebook)

Harc @harcesz@szmer.info (Mastodon, Twitter, Facebook, Liberpay)

Na zaproszenie: Wolna Biblioteka

 • @truffles
  link
  7
  edit-2
  3 years ago

  Tak w luźnym nawiązaniu do dyskusji po spotkaniu:

  W temacie cyberbezpieczeństwa polecam serię thrillerów Jakuba Szamałka pod tytułem “Ukryta sieć”. W fabułę fajnie są wplecione zasady działania podstawowych rzeczy np. jak działa phising, rady dlaczego warto używać menadżera haseł, ale też jest jakiś komentarz na temat wpływu reklamy, social mediów i SI na społeczeństwo. Ja wcisnąlem rodzicom i myślę, że to może być dobre wprowadzenie dla zwiększania jakiejś świadomości dla osób niespecjalnie tematem zainteresowanych.

  A sama konferencja super wyszła, czekam na następne

  • make
   link
   23 years ago

   O, dzięki!

 • @jszspc
  link
  5
  edit-2
  3 years ago

  deleted by creator

 • @miklo
  link
  2
  edit-2
  3 years ago

  Dobry materiał.

  Przy okazji tego tematu, czyli odzyskiwania internetu dla ludzi, potrzebne jest podejście holistyczne bo nie uwolnimy się od korpomediów samą zmianą miejsca na fediverse. To jest proces który musi objąć również wiele innych aspektów naszej aktywności niż tylko nieużywanie ich stron/aplikacji.

  To holistyczne podejscie oznacza (m.in.) minimalizację wszelkich danych , które korpomedia zbierają o nas różnymi kanałami: przez strony internetowe , przez aplikacje w telefonie, przez system operacyjny telefonu , komputera. Odcięcie korporacji od naszych danych oznacza, że trzeba np:

  • wywalić ze swoich własnych stron/blogów wszelkie skrypty śledzące (google, facebok, disqus itd) ukryte czesto za funkcjami, które robią coś innego. Zrezygnować z usług takich jak cloudflare
  • nie linkować (ze swoichstron, z kont fediverse) do korpomediów jeśli te same informacje są dostępne bezpośrednio gdzie indziej,
  • przechodzić na oprogramowanie użytkowe, które poza tym że jest otwarte (wiemy co robi) to również daje nam pełną kontrolę nad danymi - czyli np żadnych płatnych ani darmowych programów, które trzymają dane w chwmurze producenta i nie pozwalają na eksport/zapis w przenośnych formatach.
  • trzymać swoje prywatne dane albo lokalnie a jeśłi w chmurach to wybierać te w ktorych nie płacimy swoimi danymi za miejsce na dysku/ konto email. Wszędzie gdzie to możliwe używac szyfrowania (komunikatory, dane na dysku etc).
  • używać internetu raczej z komputerów stacjonarnych niż smartfornów bo na nich kontrola nad prywatnością jest zdecydowanie większa i łatwiejsza
  • spróbować przejść na systemy operacyjne (komputer/telefon) oparte wyłącznie na otwartym oprogramowaniu - czyli generalnie odmianach linuxa

  Te wszystkie w/w działania które chronią naszą prywatność przed prywatnymi korporacjami sprawdzą się również w przypadku zakusów rządu / służb - ich interesy w znacznej części są zbieżne a władze z zakusami autorytarnymi w zasadzie o niczym innym nie marzą niż żeby mieć tyle danych o nas ile ma facebook czy google.

  • @art_m
   link
   13 years ago

   trudno się nie zgodzić. Gorzej, że to holistyczne ujęcie jest mocno kłopotliwe, ponieważ w trudny do zauważenia sposób korporacje mocno nas do siebie przyzwyczaiły i zmiany są: trudne dla osób technicznie nieco mniej sprawnych, takich które nie przepadają za “ciągłymi zmianami”, których nie bawi poznawanie nowych aplikacji, chcą żeby narzędzia, którymi się posługują, były “przezroczyste”. Jak się musimy przyzwyczajać co chwilę do nowego młotka, to praca jest mało komfortowa - ja to rozumiem. Zobacz, jak problematyczne jest skłonienie kogoś do czegoś tak niby drobnego, jak zmiana mediów społecznościowych, a już sugestia, że oprogramowanie na androida lepiej pobierać z f-droida niż google play spotyka się z co najmniej małym zrozumieniem… Najłatwiej z tego wszystkiego jest namówić kogoś na przejście na linuxa.

   • @miklo
    link
    13 years ago

    Te trudności poniekąd wynikają własnie w fragmentarycznego podejścia. Czyli : pacjent (aka człowiek w szponach cyfrowego kapitalizmu) jest ciężko chory ale objawy zewnętrzne które z tego powodu odczuwa są stosunkowo niewielkie/nieoczywiste i trudne do prostego powiązania z przyczyną choroby. Jeżeli próbujemy leczyć go miejscowo/częściowo/objawowo bez wytłumaczenia, że choroba jest złożona, leczenie będzie długotrwałe, wymaga zmiany pewnych nawyków, potrzebne będzie zangażowanie rodziny/znajomych, to faktycznie może się skończyć tak, że pacjent szybko straci motywację. Naturalne jest oczekiwanie na szybki efekt jakiś działań. Skoro my nikomu czegoś takiego nie możemy obiecać to możemy przynajmniej , proponując jakieś działania naprawcze, pokazywać, że one są częścią wiekszej układanki która jest faktycznym celem. Czyli dajmy na to, namawiając kogoś do opuszczenia korpomediów czy przejścia na linuxa ,możemy posługiwać się (w przenośni) czymś w rodzaju kuponu z naklejkami - dostajesz naklejkę “linux” ale dopiero jak zbierzesz wszysktie inne (albo przynajmniej większość) to możesz liczyć na bonus w postaci odłaczenia się od toksycznego systemu i przestać być jednoczesnie jego paliwem i odpadem.

 • ether
  link
  13 years ago

  Super podcast, dzięki.

  Co do przejścia na Wolną Stronę Mocy (niżej wzmiankowaną) to jest to problem norm kulturowych. W niektórych kręgach nie-technicznych jest to rozumiane samo przez się, że używa się bezpiecznego maila, listy mailingowej, strony internetowej itp, a nie platform technokapitalistycznych. Czyli nie-techniczność to raczej nie wymówka… ;-)