Pani Gul, krawiec, elektryk, dziewczynka i być może kot oraz 28 innych osób od trzech tygodni jest torturowanych przez Straż Graniczną na granicy. Polscy Strażnicy codziennie odmawiają im jedzenia, wody i lekarstw. 3 osoby we Wrocławiu: bibliotekarka, kasjer, student, właśnie rozbiły własne obozowisko pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. Dzielne osoby stanęły po stronie słabszych domagając się natychmiastowego dopuszczenia pomocy medycznej do uchodźców. W Warszawie kolejne dziewczynki, elektrycy i krawcowe rozpoczęły strajk głodowy. W całym kraju mieszkańcy domagają się wpuszczenia uchodźców na terytorium oraz zapewnienia im ochrony międzynarodowej i pomocy medycznej w tym psychologicznej. Przez najbliższe godziny będziemy relacjonować co dzieje się pod Urzędem Wojewódzkim. Rozpowszechniajcie wiadomość o tym, że solidarność jest silniejsza niż broń i drut kolczasty!

Oświadczenie osób okupujących Urząd Wojewódzki we Wrocławiu: No Border! No Nation! Odezwa Wrocławskich anarchistek Jako anarchistki, anarchiści i osoby anarchistyczne, które głęboko wierzą w ideę kosmopolityzmu oraz w to, że państwa narodowe to twór mający na celu skłócić ze sobą l udzi aby ci nie buntowali się przeciwko władzy. Rozpoczynamy strajk okupacyjny Urzęd Wojewódzkiego we Wrocławiu! Naszym żądaniem jest dopuszczenie pomocy medycznej do 32 osób ubiegających się o status uchodźcy w Usnarzu Górnymm. Nie opuścimy tego miejsca dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione! Okupacja będzie trwać do skutku! Wroga nie ma na granicy, wróg grzeje dupę w luksusowym biurze!

ether
mod
link
55M

Jest wersja po angielsku? Będę tłumaczyć tutaj, jak ktoś chce pomóc, mi to zawsze opornie idzie. Potem można wrzucić na https://szmer.info/c/polisz

ether
mod
link
55M

Tutaj po angielsku.

@dj1936
link
35M

Super robota Ether!

ether
mod
link
35M

Ktoś pomógł przy tłumaczeniu, tez dzieki!! :D

kubistyczny kameleon
link
15M

❤️ 🖤

@dj1936
link
45M

Coraz więcej namiotów, wow!

@ANTIFA_JAWORZNO
link
45M

@ANTIFA_JAWORZNO
link
45M

@Mitro
creator
link
45M

Kolejne osoby dołączyły do okupacji.

@Mitro
creator
link
35M

15:40 Miasteczko namiotowe rośnie. Przychodzi wiele ludzi porozmawiać. Osoby, które wróciły z granicy przedstawiają jak wygląda sytuacja. A wygląda beznadziejnie. Boimy się o naszych nieznanych, a jednak już przyjaciół z Afganistanu. Nie możemy zrozumieć dlaczego ktoś (kto?) blokuje wjazd karetki. Te osoby ze Straży Granicznej powinny odpowiadać za narażanie życia i zdrowia, i natychmiast być zawieszone. Niestety ale zdajemy sobie sprawę, że władza, która pozwala zagłodzić w tej chwili Afgańczyków nie kiwnie palcem, gdy to my będziemy głodować. Nie dopuszcza pomocy medycznej więc obawiamy się, że kiedyś nie dopuści pomocy medycznej do nas. I do was. Gdybyśmy były zmuszone uciekać z tego kraju to nikt nie wyśle samolotu ani mi ani tobie, to my będziemy zmuszone uciekać lasem. Odrzutowcem uciekną bogaci i wpływowi. Oni zawsze sobie poradzą, a potem szczują nas przeciwko sobie samym. Nie zgadzamy się na to. Zarządy firm, posłowie, wojskowi, czyściciele kamienic, banksterzy, urzędnicy - oni załatwią sobie wizy i samoloty. My - zwykli mieszkańcy musimy pomagać sobie sami. Ponad granicami państw. Jeśli nie pomożemy teraz Afgańczykom nikt nie pomoże nam w przyszłości.

woland.LDZ
link
35M

Trzymajcie się tam

@Mitro
creator
link
15M

dzięki!

@Mitro
creator
link
35M

Okupujemy 5tą godzinę ale właśnie przyjechała Straż Pożarna, być może będzie nas odcinać.

@dj1936
link
35M

Brawo za akcję!

To przede wszystkim są ludzie i należy im pomóc. Rozgrywanie nimi jak pionkami na szachownicy jest obrzydliwe.

Oto katolicki kraj…

@Mitro
creator
link
25M
 1. września 2021 9.50 Obóz wstaje. Witamy piąty dzień okupacji. Dzisiaj jest sobota, więc nie budzą nas urzędnicy przychodzący na 6 do swoich biur. Za to piątkowy wieczór był pełen wrażeń: przyjechał Party Bus, pełen klubowiczów, oraz wiele innych ludzi, którzy z nami rozmawiali. Niektórzy nie wiedzieli co się dzieje na granicy lub mieli wiadomości tylko z państwowej telewizji. Oczywiście, jak codziennie przychodzili aktywiści by nas wesprzeć, przynosili jedzenie, picie i dobre słowo. Tylko wojewoda się nie pojawił, choć byliśmy u niego z zaproszeniem… Nie wiemy co się dzieje na granicy i bardzo nas to martwi. Fundacja Ocalenie musiała opuścić teren przygraniczny, także nasi znajomi przyjechali już do Wrocławia. Nie ma informacji o tym, aby do grupy uchodźców przetrzymywanych na granicy, dotarło wsparcie medyczne, więc zmuszeni jesteśmy siedzieć tu dalej. Dzisiaj o 19:00 organizujemy spontaniczne zgromadzenie, które jest reakcją na groźby od wrocławskich neonazistów, że odwiedzą nas w sobotę. Nie jest przesadą nazwanie ich separatystami rasowymi, którzy dla osób z innych kultur mają tylko pogardę. Idea pomocy wzajemnej jest im zupełnie obca. Prasa dzisiaj na pewno będzie miała co fotografować… Tak więc zapraszamy wszystkich do nas popołudniu i na wieczór. https://www.facebook.com/events/274114560925856/?ref=newsfeed Cały czas zachęcamy do dołączeniu do protestu. Im nas więcej tym większy nacisk wywieramy. Przychodźcie więc z namiotami chociaż na jedną noc! Czekamy na leki i karetkę dla uchodźców! Do skutku!

@Mitro
creator
link
25M

06:45 Wstajemy i czekamy aż Straż Graniczna dopuści do uchodźców pomoc medyczną. Na stronie Fundacja Ocalenie możecie przeczytać ich komentarz do próby wprowadzenia stanu wyjątkowego. Kryzys na granicy jest jednak wynikiem tylko i wyłącznie zaniedbań ze strony rządu - SG powinna przyjąć wnioski azylowe wszystkich osób, które się o to starają. Co najmniej od 2016 roku wiemy, że trzeba budować politykę migracyjną ale polski rząd zaniechał wszelkich działań spychając tą kwestię pod dywan. Nie mamy wątpliwości, że wprowadzenie stanu wyjątkowego jest skierowane po to by Straż Graniczna mogła łamać prawa człowieka bezkarnie.

@Mitro
creator
link
25M

Jedenasta godzina okupacji. Idziemy spać. Widzimy się rano! Trzymajcie kciuki za bezpieczną noc…na granicy.

@ANTIFA_JAWORZNO
link
25M

Dobrej nocy!

@marysia
link
2
edit-2
5M

Ósma godzina okupacji

@Mitro
creator
link
15M

Smalec zaprasza na specjalny koncert okupacyjny pod urzędem wojewódzkim we Wrocławiu środa 8 września godzina 20:00 Wjazd free 😉

@dj1936
link
15M

Kto to Smalec?

@Mitro
creator
link
15M

To chyba ten z Zielonych Żabek? Nie jestem za dobra w punkrocku;)

@dj1936
link
14M

No, chodzi o to, żeby pamiętać, żeby komunikaty dawać w taki sposób, bo były czytelne

@Mitro
creator
link
15M

Wtorek 07.09 11:20 Okupacja trwa nadal. Nie byłyśmy niestety zaskoczone wynikiem wczorajszego głosowania. Stan Wyjątkowy został utrzymany. Posłuchaliśmy natomiast kilku ciekawych wypocin posłów brzmiących jak z III Rzeszy. Nie ma wątpliwości, że władza zmieniła się w aparat represji. Na szczęście było też kilka rozsądnych głosów. Poniżej przedstawiamy przemowę Fundacja Ocalenie z wczorajszej demonstracji pod Sejmem. Prezentujemy też stronę Wrocław Wita Uchodźców. Chcesz pomóc ale nie możesz siedzieć z nami w miasteczku namiotowym? Wyślij koalicji pytanie jak pomóc, lub zaproponuj co możesz zrobić. Można też poprostu wesprzeć finansowo Nomada Stowarzyszenie - lokalnie działającą grupę wspierającą osoby z innych krajów. https://wroclaw-wita-uchodzcow.pl/ “Nargiz Mahram Ali Omidullah Jan Mohammad Mushtaq Mursal Alisina Tamim Mohsan Mahdi Haroon Naveed Mohammad Reza Abdul Hafiz Rabyullah Batur Masoud Faisal Rohullah Mohammad Suresh Sayed Mortaza Muhammad Nasratullah Sayed Khalil Abdul Baset Muhaammad Abdulali Gul Chera Mariam Hajera To 32 osoby z Afganistanu, które już prawie miesiąc zmuszone są do spania na ziemi, marźnięcia głodowania, chorowania, wypróżniania się na oczach otaczających ich polskich i białoruskich służb. Kobiety prosiły o podpaski. Nie dostały ich. Wszyscy prosili o pomoc medyczną. Na przykład wtedy, gdy Abdulali przez 20 minut pozostawał nieprzytomny z wycieńczenia. Polskie służby nie przepuściły do nich lekarki. Wszyscy prosili o pomoc medyczną, kiedy 53-letnia Gul nie miała już siły, żeby się podnieść. Karetka z ratownikami także nie została do niej dopuszczona przez polskich funkcjonariuszy. Tę sprawę można rozwiązać w prosty i legalny sposób. Zgodnie z prawem polskim, międzynarodowym i unijnym. Afgańczycy i Afganki z Kabulu, Panj Shiru, Parwanu, Mazar-e-Sharif powinni zostać zatrzymani przez straż graniczną i odwiezieni do ośrodka strzeżonego. Tam powinni móc złożyć wnioski o ochronę międzynarodową. Łamiąc ich prawa, wprowadzając stan wyjątkowy przy granicy, nie dopuszczając na miejsce działaczy i działaczek prawoczłowieczych, oraz mediów, Polskie władze pokazują że nie różnią się od białoruskiego reżimu. Nie ma na to naszej zgody!”

@dj1936
link
15M

Dzięki za codzienne aktualizacje tutaj.

Przywracacie wiarę w ludzkość.

@Mitro
creator
link
15M

5 września 10:00

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wczoraj odwiedzili i zapraszamy dzisiaj. Potrzebujemy także, żeby ktoś wywiózł nam śmieci, których już się trochę od wtorku uzbierało. Gdyby też ktoś z okolicy chciał zabrać naczynia do umycia, to też byłaby wielka pomoc. No i wpadnijcie porozmawiać o tym co się dzieje, bo wiemy, że wy także bardzo to przeżywacie. U nas emocje są już mocno nadwyrężone, jesteśmy zmęczone. Jutro posiedzenie Sejmu, nie mamy wielu złudzeń. W Warszawie odbędzie się demonstracja o 16:30. Za tydzień natomiast w Kielcach odbędzie się już III Piknik Antymilitarny organizowany przez Jedzenie zamiast Bomb/Food not Bombs Kielce gdzie będzie poruszana tematyka uchodźcza. https://www.facebook.com/events/3108712672684256 #okupacjawroclaw #solidarnoscnaszabronia #nigdyniebedzieszszlasama

@Mitro
creator
link
15M

4 września 19:00 Trwa pikieta przy naszym obozowisku. Przyszło mnóstwo wspaniałych osób.

@Mitro
creator
link
15M

3 września 07:15

Zaczyna się czwarta doba okupacji przed urzędem Wojewódzkim. Tym razem wyjątkowo spokojna. Wczoraj pojawił się kolejny namiot, więc miasteczko trochę urosło. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny, pomóc i zaangażowanie! Będziemy tutaj tak długo, aż grupa uchodźców dostanie pomoc medyczną. Tym czasem cieszy nas informacja, że Polski Czerwony Krzyż skontaktował się z Białoruskim Czerwonym Krzyżem i udało się dostarczyć na granicę paczki z żywnością i ciepłymi ubraniami! Dzisiaj zrobimy zebranie, aby podjąć decyzje co do weekendu i dalszych działań. Spróbujemy skontaktować się z Wojewodą. Mamy nadzieję, że dziś, mimo stanu wyjątkowego lekarze zostaną dopuszczeni do uchodźców i będziemy mogli wrócić do domów. Smutne jest, że uchodźcy nie mają gdzie wrócić. Link do akcji BCK https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4318861284864139&id=349721925111448&ref=m_notif&notif_t=comment_mention

@Mitro
creator
link
15M

2 września 22:00

@Mitro
creator
link
15M

#okupacjawroclaw Dziękujemy wszystkim osobom fotografującym nasz protest i zapraszamy do przejrzenia galerii: Konrad Żurawowicz: https://lightroom.adobe.com/.../875554981e7143fb8b2ea1015https://lightroom.adobe.com/.../b784ba65987e4a4e99c4bb04e… Denis Dalecki: https://lightroom.adobe.com/.../aa6b3517d1d44ea19dd4bc7b0… Krzysztof Zatycki: https://www.facebook.com/zstudio.fotografia/posts/4446662682022110

@Mitro
creator
link
15M

2 września 15:20 Właśnie dowiedziałyśmy się, że prezydent podpisał wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy! Jest to skandaliczne działanie przeciwko prawom człowieka. Jak podaje Fundacja Ocalenie odkąd zaczęli monitorować sytuację na granicy Straż Graniczna odmówiła dostępu do pomocy medycznej uchodźcom 18 razy! Nie mamy wątpliwości, że gdyby nie wolontariusze i nacisk prywatnych osób, to nie byłoby nawet prób udzielenia tej pomocy. Działanie rządu jest w tej chwili wymierzone tylko i wyłącznie przeciwko ludziom dobrej woli, którzy pomagają na granicy. Nie ma na to naszej zgody. #okupacjawroclaw #przeciwkostanowiwyjatkowemu ***** ***

@Mitro
creator
link
15M

8:50 Są już 4 namioty i kilkanaście osób. Mamy nadzieję na dobre wieści z granicy, ale niestety słabą.

kubistyczny kameleon
link
1
edit-2
5M

wbijajcie do środka i trzymajcie się tam!

Obserwatorium graniczne
!noborder

  “Obecna sytuacja” jest wykorzystywana do pogorszenia możliwości przemieszczania się i do zwiększania nadzoru nad ludźmi. Uderza to szczególnie w “nielegalnych migrantów” oraz w osoby z pogranicza legalności.

  Grupa przewidziana do wymiany informacji na temat praktyk granicznego imperializmu Fortress Europe, ruchów migracyjnych i ruchu wsparcia dla tychże.


  Newsy dla zagranicznych przyjaciół w różnych językach wrzucajmy tutaj. W wielu miejscach informacja o tym co tu się dzieje nie dociera.


  Prosimy nie wrzucać tu memów i unikać linków do korporacji.

  • 0 users online
  • 3 users / day
  • 8 users / week
  • 19 users / month
  • 67 users / 6 months
  • 112 subscribers
  • 437 Posts
  • 390 Comments
  • Modlog