system edukacji, szkoły
!edukacja
help-circle
rss


>Czy kolejny strajk nauczycieli zatrzęsie polską szkołą? Do tego droga daleka, choć po wtorkowym spotkaniu ministra edukacji ze związkowcami przełomu w sprawie wysokości wynagrodzeń nie ma. Związkowcy czują się rozczarowani i ignorowani


Powoli udaje mi się (oby, oby) zmieniać kurs w *day jobie* w stronę rzeczy naprawdę ważnych. Zawsze zastanawiałem się, dlaczego "po naszej stronie ulicy" tak mało popularne są działania edukacyjne typu un/home/deschooling. Teraz mam okazję przestać marudzić i coś z tym zrobić, podchodząc od strony e-learningu. Jakby się osoby jarały tym, to zapraszam do współdziałania. W pracy będę organizował grupę testerską dla kursu "Jak się robi e-learning". A poza tym nie ma problemu z równoległą działalnością, tylko trzeba platformę ogarnąć.
2cross-postowane z: https://szmer.info/post/55355 > >Chociaż nauczyciele wyższe wypłaty dostaną dopiero w czerwcu, to teraz na ich konta wpłynęło wyrównanie za maj. Czy są zadowoleni? Najczęściej powtarzający się komentarz to: "Żenada". "Jestem nauczycielką dyplomowaną, dostałam 150 zł. Pracuję w zawodzie 37 lat. Śmiech przez łzy" – pisze jedna nauczycielka. To i tak "dużo", bo wiele osób nie dostało nawet całych 50 zł. "Kupię sobie kilogram czereśni" – żartuje nauczycielka, która dostała 46 zł więcej.

>Nauczycielka Elżbieta Stach z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach ujawniła zachowanie wuefisty, będącego jednocześnie radnym PiS. Mężczyzna w wulgarny sposób miał odnosić się do uczennic. Pytając je m.in. "gdzie się łajdarzyły w zeszły weekend" lub sugerując, że "wychodzą mu ładne dzieci, więc nastolatki mogą się do niego zgłosić". Kuratorium oświaty od siedmiu miesięcy przygląda się sprawie. Wytoczyło za to postępowanie nauczycielce, oskarżając ją o "uchybienie godności zawodu nauczyciela".


 • harc
 • edit-2
  4 miesiące
Jak właśnie odkryłem, inicjatywa [Związki Pomagają Uchodźcom](https://uhr.org.pl/) niechcący kupiła numer niecały rok temu szumnie promowany wszem i wobec jako darmowa linia pomocowa dla "dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów" prowadzona przez MEN. 9 miesięcy później inicjatywa jest już na tyle martwa, że ktokolwiek mógł kupić jej numer i uruchomić tam **dowolną** usługę. Technicznie rzecz biorąc mogło to być serwowanie dowolnej nagranej treści czy nawet przekierowanie na numery płatne. `https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/800-800-605---ruszyla-calodobowa-bezplatna-infolinia-dla-dzieci-mlodziezy-rodzicow-i-pedagogow-pomagamy` Nie jestem w stanie znaleźć żadnej informacji o jej zamknięciu, więc najwyraźniej zrobiono to po cichu. Obecnie jest to już linia pomocy pracowniczej prowadzonej przez związki zawodowe dla uchodźczyń z Ukrainy...
5


cross-postowane z: https://szmer.info/post/43515 > - Fundacja Wolność od Religii poinformowała, że w ciągu roku otrzymała blisko dwa tys. zgłoszeń dotyczących dyskryminacji uczniów nieuczęszczających na katechezę > - Najwięcej dotyczyło okienek w środku planu zajęć, konieczności wypisania się z przedmiotu, na który uczeń nie został zapisany, a także krzyży w salach i konkursów religijnych > - "Istniała konieczność podpisania kilku dokumentów z oświadczeniem o niechodzeniu na przedmiot, na który się przecież nie zapisałam" — pisze jedna z uczennic, która usłyszała też, że robi "świństwo rodzicom" > - Stworzono listę szkół, które zebrały najwięcej zgłoszeń o nieprawidłowościach. Na szczycie podstawówka z WarszawyBardzo polecam ten artykuł. *Trudno, aby uczeń czuł się ważnym podmiotem w szkole i identyfikował z nią, skoro nie ma w niej żadnego miejsca zapewniającego mu poczucie prywatności. Do większości pomieszczeń (poza toaletą) nie ma swobodnego dostępu, może w nich przebywać tylko w obecności dorosłych, a indywidualne szafki są rzadkością w polskich szkołach. Jak „wieczny tułacz” wędruje z całym swoim dobytkiem po korytarzach, przemieszczając się z sali do sali, zwykle pod okiem dyżurujących na przerwach nauczycieli. Na korytarzach zazwyczaj nie ma ławeczek czy krzeseł, na których można przy-siąść i porozmawiać z kolegami. Aleksander Nalaskowski, badając przestrzeń szkół, zwrócił uwagę na odmienność zachowań uczniów w zależności od rodzaju podłogi: w szkole, gdzie na korytarzach leżała miękka wykładzina, uczniowie na przerwach siadali w kole na podłodze, rozmawiając i śmiejąc się w małych grupach, zaś w szkole z typową, winylową podłogą, chodzili lub stali pod ścianami pojedynczo lub w parach, nie nawiązując szerszych i bardziej dynamicznych interakcji. Łatwa do utrzymania w czystości podłoga wysyła uczniowi komunikat: „ważniejsza jest wygoda sprzątaczek niż twoje samopoczucie w szkole”*

>Na początku 2018 zakończyłem pracę w grancie NCN SONATA (o czym we wcześniejszym wpisie). Postanowiłem wówczas, że rzucam pracę naukową i zostaję programistą. Jest to zawód szkodliwy, ale srogo przepłacany: głupio nie skorzystać, zresztą głupi korzystają, ale nie tylko oni. > >Nie zostałem programistą. Któregoś wieczora w marcu 2018 roku zadzwonił do mnie poznany dwa lata wcześniej mężczyzna i powiedział, że warszawska Akademia Sztuk Pięknych poszukuje socjologa, który zajmuje się sztuką. Wiedziałem, że tak jest, bo widziałem ogłoszenie, ale nie planowałem składać papierów. Przekonywał mnie, żebym to zrobił. Pomyślę, powiedziałem.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/17183 > W związku z wojną w Ukrainie i sytuacją w Polsce, w ramach solidarności z uciekającymi przed wojną, ogłaszamy rekrutację na bezpłatne kursy polskiego jako języka obcego dla wszystkich chętnych. Wszystkie kursy prowadzone są przez ochotników i ochotniczki z doświadczeniem nauczania języka obcego, przeszkolonych we współpracy z @Fundacja Ocalenie. Oferujemy kursy stacjonarne dla dzieci i dorosłych w centrum Warszawy (Jazdów 5a/4), a także kursy on-line. > > Oferta skierowana jest do osób ukraińsko- i rosyjskojęzycznych. Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna to oddolna organizacja edukatorska, która za cel stawia sobie demokratyzację dostępu do edukacji. Oferujemy bezpłatne zajęcia o różnej tematyce. Nikt z nas nie pobiera za działalność w APE żadnych pieniędzy. Dokładamy kolejną cegiełkę do oddolnego systemu pomocowego, gdy władza codziennie udowadnia nam, że możemy liczyć tylko na siebie nawzajem. Solidarność naszą siłą. Jak się zapisać? Kliknij w link poniżej, wybierz terminy, które Cię interesują i wypełnij formularz zgłoszeniowy. To wszystko. Zaczekaj cierpliwie na kontakt, odezwiemy się na pewno. Do zobaczenia na zajęciach!

>Porywy serca szybko się skończą, gdy tsunami nieodpowiedzialnych decyzji zaleje polską szkołę > >Przepełnione już grupy przedszkolne i klasy szkolne teraz puchną od dzieci ukraińskich. Nie da się tak po prostu wrzucić do systemu edukacji tysięcy dzieci z kompletnie innego systemu, w dodatku nieznających języka. Potrzebne będą cywilizowane ośrodki dla uchodźców i mądre zarządzanie kryzysem.
2

Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna: POLSKI JAKO OBCY /// NADZWYCZAJNY NABÓR EDUKATORSKI
cross-postowane z: https://szmer.info/post/16863 > POSZUKUJEMY OSÓB Z DOŚWIADCZENIEM NAUCZANIA JĘZYKÓW OBCYCH I POLSKIEGO JAKO JĘZYKA OBCEGO DO PROWADZENIA REGULARNYCH I BEZPŁATNYCH ZAJĘĆ DLA OSÓB UKRAIŃSKO I ROSYJSKOJĘZYCZNYCH! CHCESZ POMÓC? ZGŁOŚ SIĘ! > > W związku z brutalną putinowską agresją na Ukrainę i narastającym w Warszawie i całej Polsce kryzysem humanitarnym, ogłaszamy w APE nabór edukatorski bez żadnego trybu. Chcemy pomóc tak, jak umiemy najlepiej - organizując i prowadząc zajęcia edukacyjne. > > Poszukujemy osób: > - z doświadczeniem lektorskim lub innym w nauczaniu języków obcych > - z doświadczeniem nauczania polskiego jako języka obcego > - dysponujących czasem, by dwa razy w tygodniu prowadzić zajęcia (zdalnie lub stacjonarnie) minimum do czerwca 2022 > Oferujemy: > - miejsce na zajęcia w Warszawie (Jazdów 5a/4) > - logistykę i rekrutację osób na zajęcia > - szkolenie dla wszystkich chętnych z nauczania polskiego jako obcego > - bieżące wsparcie metodyczne w trakcie trwania zajęć > > Brzmi dobrze? Zgłoś się! > > Wypełnij poniższy formularz zgłoszeniowy i czekaj na kontakt: > https://tripetto.app/run/QG9EWWXS8Z > Rekrutację zamykamy w niedzielę 20.03 o 23:59 > > > Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna to oddolna organizacja edukatorska, która za cel stawia sobie demokratyzację dostępu do edukacji. Oferujemy bezpłatne zajęcia o różnej tematyce. Nikt z nas nie pobiera za działalność w APE żadnych pieniędzy. Dokładamy kolejną cegiełkę do oddolnego systemu pomocowego dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy. Władza już zdążyła nam udowodnić, że w czasach kryzysu możemy polegać tylko i wyłącznie na oddolnej organizacji i społecznej solidarności. Zrób to razem z nami. Chodź uczyć polskiego.

system edukacji, szkoły
!edukacja
  • 0 users online
  • 2 users / day
  • 1 user / week
  • 2 users / month
  • 9 users / 6 months
  • 24 subscribers
  • 49 Posts
  • 15 Comments
  • Modlog