Codziennie jeżdżę do pracy rowerem i tak jak chyba większość rowerzystów, przejeżdżam pasy (bez ścieżki rowerowej, tak, wiem, że jestem przestępcą). Większość kierowców chyba to ignoruje, bo w końcu mniej czekają niż kiedy, według prawa, zejdę z roweru i przejdę pasy pieszo. W cywilizowanych krajach, jak np. Holandia, prawnie jest chyba dozwolone przejazd przez pasy rowerem. Ale dzisiaj już drugi raz w ciągu 2 lat miałem ostrą spinę z typem, który chciał wjechać na pasy i trąbił, choć miałem zielone, i jeszcze straszył mnie policją. Akcja we Wrocławiu. Co o tym sądzicie? Jakie są wasze doświadczenia? Wiem, że na forum samochodziarzy poleciałyby tony hejtu :)

 • harc
  link
  41 year ago

  Pewnie nie jest to odpowiedzialne, ale jestem zwolennikiem stylu dowolnego i przyzwyczajania kierowców, że ‘rowery są wszędzie’.

  • @lemat_87OP
   link
   11 year ago

   Mam takie samo zdanie, w obecnych warunkach prawnych to jedyne rozsądne wyjście.

 • @truffles
  link
  3
  edit-2
  1 year ago

  Czasem są sytuacje, że samochód ma zielone (sygnał S-1, oznaczający bezkolizyjną jazdę na wprost) i w tym samym czasie również piesi mają zielone na równoległym przejściu, także samochód skręcając w prawo musi im ustąpić pierwszeństwa. Podobnie może się zdarzyć jeżeli skręca na zielonej strzałce (S-2)

  W razie stłuczki, kierowca mógłby mówić, że nie spodziewał się roweru i w ogóle nadjechał rozpędzony. Także lepiej zejść i korzystać z prawnego immunitetu 😛

  • @lemat_87OP
   link
   21 year ago

   No właśnie w mojej sytuacji samochodziarz nie skręcał, tylko miał pasy przed sobą, a ja miałem już zielone światło. Prawdopodobnie, wkurzony staniem w korku, chciał jeszcze zdążyć, ruszając na “wczesnym czerwonym”, ale mu to uniemożliwiłem, wjeżdżając, zamiast potulnie schodząc z roweru, przez co musiał hamować, zaczął trąbić, pouczać mnie co do przejścia na pasach i grozić policją. Gdybym zszedł, złamałby przepisy podwójnie: przejazd na czerwonym i przejazd przez pasy, na których jest pieszy prowadzący rower. Samochodziarze nauczyli się wykorzystywać obowiązek zejścia z roweru do zawłaszczania kolejnego elementu przestrzeni publicznej. Na szczęście, niewiele mogą zrobić legalnymi środkami, poza pruciem się, a potencjalna kara 50/100 zł nie odstrasza mnie przed takim przejazdem. Jeśli będziemy ustępować takiemu chamstwu samochodziarzy, to zachęci kolejnych. Poza tym, czas zaoszczędzony na dziesiątkach przejść tygodniowo w pełni mi rekompensuje potencjalny mandat (którego nie powinno być w prawie).

   • @truffles
    link
    21 year ago

    A no to inna sytuacja, dużego zagrożenia z twojej strony nie widzę. Wjazd na skrzyżowanie bez możliwości opuszczenia go też jest wykroczeniem.

    • @lemat_87OP
     link
     11 year ago

     Też miałem taką akcję że van stał na pasach i też darł się że powinienem zejść z roweru. Jak tylko coś odwalą to przypieprzają się do innych, wtedy myślą że są niewinni ehhh

 • harc
  link
  3
  edit-2
  1 year ago

  Ja to tu tylko zostawię.

  • @lemat_87OP
   link
   11 year ago

   Fajne 👍🏻👍🏻👍🏻

 • crusom
  link
  21 year ago

  Jeśli jestem gdzieś w centrum miasta i samochodów jest multum, to schode z roweru. Jeśli jestem gdzieś, gdzie nie ma za dużo samochodów to wywalone.

 • gfle
  link
  2
  edit-2
  1 year ago

  Też miałem taką samą sytuację, jak ktoś mnie obtrąbił jak przejeżdżałem rowerem przez pasy (również we Wrocławiu!). Od tamtej pory posłusznie schodzę z roweru i przechodzę przez pasy tempem spacerowo-rekreacyjnym. Niech kierowcy czekają i cierpią, skoro tak wolą 😉

  Fajnie by było, jakby kiedyś w końcu można było jeździć rowerem po chodniku na legalu - oczywiście z bezwzględnym ustąpieniem pierwszeństwa pieszym.

  • @lemat_87OP
   link
   11 year ago

   Mam wrażenie, że Wrocław to miasto z jednymi z najbardziej chamskich samochodziarzy, nagminnie przekraczającymi prędkość i pchającymi się, gdzie się da. Ale może w innych polskich miastach jest podobnie.

   Rozumiem Twoją strategię, ale ja jestem za nie uleganiem presji kierowców i kretyńskiego prawa. W najgorszym razie mandat 50/100 zł mogę przełknąć. Agresywny samochodziarz nic nie jest w stanie nam zrobić legalnymi środkami. Zwyzywa nas? Możemy mu się odwdzięczyć i pokazać faka. Wezwie policję? A co zrobi, żebyśmy na nią poczekali? Obywatelskie zatrzymanie? :D To, że nasze prawodawstwo jest zacofane, nie oznacza, że powinniśmy marnować nasz czas i ulegać presji agresywnych kierowców. Ale oczywiście szanuję Twój wybór. Przejazd przez pasy może być niebezpieczny i kosztowny, jeśli zobaczy to policja, zatem w pełni rozumiem, jeśli ktoś wybierze przestrzeganie prawa.

   • gfle
    link
    11 year ago

    Mówiąc szczerze odniosłem wręcz odwrotne wrażenie. Duża część kierowców (więcej niż się spodziewałem) jednak fajnie jedzie za mną kiedy jestem zmuszony jechać po ulicy, i wyprzedza po przeciwległym pasie ruchu wtedy, kiedy to jest bezpieczne. Mam wrażenie, że po prostu wielu z nich samemu jeździ rowerami i przez to nabrali trochę empatii.

    A może po prostu dla mnie szklanka jest zawsze w połowie pełna ;)

    A co do przejazdu przez pasy, to ja też trochę korzystam z tego, że prowadząc rower jestem prawnie traktowany jako pieszy. I samochody zwykle fajnie się zatrzymują kiedy przechodzę.

    • @lemat_87OP
     link
     11 year ago

     No ja w sumie nieprzyjemności mogę policzyć na palcach ręki jadąc rowerem, s jeżdżę prawie codziennie. Ale wkurza mnie też kiedy jadę autem jak Cisna w gaz spod świateł, przekraczając mocno prędkość, a potem i tak się spotykamy na kolejnych światłach. Do tego często chamstwo, pchanie się, ale są oczywiście chlubne wyjątki.

     • gfle
      link
      11 year ago

      Ale wkurza mnie też kiedy jadę autem jak Cisna w gaz spod świateł, przekraczając mocno prędkość, a potem i tak się spotykamy na kolejnych światłach

      Ich spalona benzyna/ropa, ich pieniądze wyrzucone w błoto :)

      Natomiast trzeba przyznać, że Wrocław fajnie obrósł w ścieżki rowerowe i w sumie coraz rzadziej muszę się dzielić drogą z samochodami, co dla obu stron jest korzystne.

      • @lemat_87OP
       link
       21 year ago

       Te ścieżki są naprawdę spoko, ale co do benzyny i ropy, te graty emitują mnóstwo zanieczyszczeń, którymi potem oddychamy my i małe dzieci, a które są rakotwórcze. Wszyscy płaczą że paliwo takie drogie, według mnie jest za tanie a mandaty stanowczo za niskie. W niemczech czy holandii samochodziarze jadą dużo wolniej.

       • gfle
        link
        21 year ago

        To prawda, no ale cóż zrobić? Nikt mądry nie rusza z piskiem opon spod świateł wiedząc dobrze, że zaraz są kolejne, a do idioty nie przemówisz.

        Dobrym rozwiązaniem tego problemu są poprawnie zsynchronizowane światła, gdzie jadąc zgodnie z przepisami trafiasz na zieloną falę, ale to chyba zbyt skomplikowana technologia dla miasta, gdzie zielone dla pieszych potrafi trwać 1.5s…

        • @lemat_87OP
         link
         21 year ago

         Rozwiązaniem problemu jest też wydajny system taniego zbiorkomu i odzyskiwanie przestrzeni zagarnietej przez samochodziarzy przekształcając pasy na buspasy, ścieżki rowerowe, pasy zieleni itp. W cywilizowanych krajach da się i przynosi to świetne efekty, jak np. w Holandii czy Korei Południowej. Jak już ktoś naprawdę musi jechać autem, to jednym pasem też sobie poradzi. Mniej będzie chętnych do dojazdu autem do pracy oddalonej o 2 km. Do tego jest oczywiście potrzebna wiarygodna edukacja i skończenie z kultem samochodu małpowanym z USA.

 • @Pajonk
  link
  2
  edit-2
  1 year ago

  Trzeba po prostu używać mózgu a nie zakładać że się nam coś należy i inni mają się podporządkować.

  Nie każdy samochód jest zły, nie każdy rowerzysta rozumie podstawy fizyki.

  Jeśli ktoś rozpędzony wjeżdża na przejście bez sygnalizacji to sam jest sobie winny. Auto jest większe, nie zatrzymuje się w miejscu, a kierowcy nie mają super refleksu.

  • @lemat_87OP
   link
   11 year ago

   No w moim przypadku gość ruszał z miejsca, żeby jeszcze zdążyć, bo stali w korku z dzieciakami a było po 8. Fakt, że wjechałem zaraz jak się zrobiło zielone, ale on już miał pewnie wcześniej czerwone, może nie zauważył bo jechała smieciara przed nim. Pod rozpędzonego tira bym się nie pchał 😁

 • @trytytkaM
  link
  21 year ago

  Niektórzy kierowcy samochodów trąbią i się plują też wtedy, kiedy się jedzie zgodnie z przepisami, takie hobby.

  • @lemat_87OP
   link
   21 year ago

   To prawda, do tego samochodziarze to samo robią wobec innych samochodziarzy, nawet kiedy jadą przepisowo, a nawet zwłaszcza wtedy, np. kiedy jadą 50 w zabudowanym co spowalnia innych samochodziarzy.