Zauważyłem, że od jakiegoś czasu, zanim dołączyłem, na szmer zaczęły docierać te gorsze strony scentralizowanych, korporacyjnych social mediów - język, “kultura” dyskusji, wypowiedzi, memy na poziomie SilnychRazem… Czy na pewno to tak miało wyglądać, a jedyną cechą pozytywną ma być decentralizacja i federacja z kilkoma innymi instancjami lemmy? Wiele osób wydaje się zapominać, że to jest… publiczne miejsce w internecie, dostępne dla każdej osoby. Na pewno chcecie, żeby tak to wyglądało?

  • @mrocznapandaOP
   link
   fedilink
   22 years ago

   Czyli zamiatanie pod dywan zamiast krytycznego przyjrzenia się tej małej społeczności zżeranej przez jad?

   • @rysiek
    link
    fedilink
    42 years ago

    Zadne zamiatanie pod dywan. Zasoby sa ograniczone, czas nie jest z gumy. Zglaszasz sie na ochotnika do zespolu moderacyjnego?

    • @mrocznapandaOP
     link
     fedilink
     12 years ago

     Chciałbym, żeby ktoś z założycieli tej instancji się wypowiedział. Potem mogę próbować dołączyć jako mod do którejś społeczności, choć przestaję widzieć w tym sens, skoro - jak wyżej - nawet same osoby moderujące nie widzą problemu. To byłoby jak walka z wiatrakami, brakuje spójności w rozumieniu szkodliwości komentarzy i postów tego rodzaju.

     • Ja widzę, tylko nie moderuję żadnej społeczności, w której takie agresywne zachowania zachodzą. Przede wszystkim serwis powinien mieć regulamin, żeby każdy wiedział, co mu wolno, a co nie. Chyba, że idziemy w wolną amerykankę, niektórym to na rękę, innym nie.

     • @rysiek
      link
      fedilink
      82 years ago

      Nie widze, zeby osoby moderujace mowily gdziekolwiek, ze nie widza problemu. Upierasz sie przy konkretnej interpretacji faktow. Twoje prawo, oczywiscie, ale warto moze wziac pod uwage, ze odpalenie i utrzymywanie narzedzia takiego jak Szmer, a tym bardziej moderacja, to spore poswiecenie (czasu, energii, srodkow). Narzekac, natomiast, jest banalnie latwo.

      Powtarzam, zgadzam sie z Twoim ogolnym punktem widzenia. Ale to wymaga pracy, ktora ktos musi wlozyc.

      • @rysiek
       link
       fedilink
       42 years ago

       Dodajmy, ze absolutnie najprostsza rzecz to zalozenie nowej spolecznosci na Szmerze. Zakladasz zpolecznosc -> jestes jej modem. I sam ustalasz reguly.

       • @mrocznapandaOP
        link
        fedilink
        -22 years ago
        1. Nie “narzekam”, ale krytykuję, pytam zespół moderatorski, chcę wywołać dyskusję i zdanie osób, które zakładały szmer i co o tym dziwnym kierunku myślą. Rozumiem, że wyłącznie moją rolą jest teraz rozwiązanie problemu, który ośmieliłem się dostrzec.
        2. Moja krytyka nie równa się posiadaniem zasobów czasowych i psychicznych do użerania się z trollami, mam ograniczony czas i energię.
        3. To, że założę sobie społeczność nic nie zmieni w pozostałych.

        To sobie pogadaliśmy, powodzenia.

        • @rysiek
         link
         fedilink
         22 years ago
         1. Nie “narzekam”, ale krytykuję, pytam zespół moderatorski, chcę wywołać dyskusję i zdanie osób, które zakładały szmer i co o tym dziwnym kierunku myślą. Rozumiem, że wyłącznie moją rolą jest teraz rozwiązanie problemu, który ośmieliłem się dostrzec.

         I bardzo dobrze, ze wywolales dyskusje, a teraz moze poczekaj az sie mody odezwa, zamiast od razu zakladac, co odpowiedza, i strzelac focha na bazie tych zalozen.

         1. Moja krytyka nie równa się posiadaniem zasobów czasowych i psychicznych do użerania się z trollami, mam ograniczony czas i energię.

         Wszyscy mamy ograniczony czas i energie. Dlatego wazna jest jakas podstawowa zyczliwosc w dyskusji. Zadajesz pytania, poczekaj az mody odpowiedza, zamiast zakladac jak wyzej.

         1. To, że założę sobie społeczność nic nie zmieni w pozostałych.

         To tak, jakby powiedziec: “to, ze sobie zalozymy Szmer nic nie zmieni w Reddicie”. 🤷‍♀️

         To sobie pogadaliśmy, powodzenia.

         Spoko, dziekba.

        • @zeshi
         link
         fedilink
         12 years ago

         To, że założę sobie społeczność nic nie zmieni w pozostałych.

         I to mi się podoba! I o to chodzi!

         ~Bolec czy tam Stolec

     • harcM
      link
      fedilink
      62 years ago

      Napiszę do osoby, której wypowiedzi budzą takie kontrowersje, ale szczerze mówiąc nie wiem dlaczego mają to robić założyciele.

      Założyciele tej instancji nie są jej dyktatorami. Z względu na profil serwisu panuje tu, może nie deklarowana wprost na każdym kroku, ale jednak zasada samoorganizacji i samodzielnego wyznaczania standardów w danych społecznościach. Oznacza, że mogą się one moderować według uznania, tak jak i według uznania można je tworzyć czy crosspostować treść.
      Dosłownie po to wybrany został system pozwalający na autonomiczny rozwój i decentralizację procesów decyzyjnych; żeby to się działo, bez oglądania się na “kierownictwo”.
      Jeśli jakiejś osobie lub grupie osób nie podoba się poziom dyskusji w określonej społeczności, a mody nie zamierzają na niego wpływać, to nie rozumiem dla czego nie założyć osobnej i wyznaczyć bliższy swoim aspiracjom standard choćby i banując określone osoby. Można wręcz postawić własną instancję i tylko federować ze szmerem, chociaż to wolałbym jakoś skoordynować, żeby uniknąć osłabienia tego projektu.

      Ja w tej chwili odpoczywam, podobnie jak pozostałe osoby z ekipy (z braku lepszego terminu) “redakcyjnej”, ale modów jest więcej i jeśli któreś społeczności potrzebują nowych/dodatkowych to wystarczy to zgłosić. Jak już zauważono - jesteśmy tylko ludźmi, robiącymi szmer w wolnym czasie, za darmo i zaangażowani nie tylko w ten serwis. Właśnie zamknęliśmy bardzo aktywnym i trudny okres działalności i np. ja mam w tej chwili inne priorytety niż decydowanie, które osoby jak mają się wypowiadać i jakie wartości mają wyznawać. Osobiście: moje pojęcie wolności oznacza godzenie się z faktem, że obok żyją ludzie myślący i zachowujący się inaczej odemnie. Absolutna większość osób korzystających z tego serwisu ma poglądy inne od moich i nie wiem skąd przekonanie, która konkretna ich grupa miałaby wyznaczać standardy dla reszty, poza tymi, które poświęcają na niego swoją pracę. Jeśli ktoś przeszkadza, można taką osobę też po prostu wyciszyć. Nie widzę powodu, żeby wymagać spójności poglądów i form ich wyrażania poza absolutnymi podstawami.

      Serwis musi z oczywistych względów reprezentować jakiś sensowny poziom, ale też nie będzie to nigdy kopia sterylizowanych kapitalistycznych przestrzeni “dyskusji” w stylu fejka. Z najbliższą aktualizacją wejdzie rozbudowa mechanizmów zgłaszania i moderacji treści, możemy wszyscy/tkie budować taki serwis, jaki chcemy widzieć.

      • Zgadzam się z tym, że jak ktoś cod widzi złego, to może napisac do autora tego złego (czy po prostu odpowiedzieć komentarzem), w przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi może zawołać w komentarzu moderatorów danej społeczności.

     • make
      link
      fedilink
      32 years ago

      Chciałbym, żeby ktoś z założycieli tej instancji się wypowiedział.

      niebardzo widzę zasadność tego wywoływania ale niech ci będzie: myślę, że jako osoba, która wpakowała w ten projekt masę czasu i pracy, mogę się nazwać jedną ze współzałożycielek. bardzo nie chciałabym żeby szmer stał się politycznie poprawnym kółeczkiem wzajemnej adoracji. mam serdecznie dość ruchu, który oczekuje spójności a w przypadku jej braku - dostosowania, jednocześnie mianując się wolnościowym.

      https://szmer.info/post/12643 https://szmer.info/post/12539 https://szmer.info/post/12707 Głębiej zajrzałem, ale i z brzegu da się wiele rzeczy wyciągnąć.

      no da się wiele rzeczy wyciągnąć, pytanie jaki jest tego cel?

      Czy osobom moderującym zależy na tym, żeby taki język był tutaj?

      moderuję wiele społeczności, nie tylko tutaj. czy mi zależy? może. czy mam z nim problem? nie. na czym na pewno osobiście mi nie zależy to na dyscyplinowaniu wszystkich, którzy mają inny pogląd niż ja.

      np. mimo, że razi mnie poziom liberalizmu jaki wlał się w ostatnim czasie na szmer nie zakładam kolejnych wątków, żeby pisać o tym dlaczego w ogóle tak jest i czemu moderacja na to pozwala.

      Zastanówcie się, jak takie komentarze odbierze osoba wchodząca “z zewnątrz”, jeszcze nieprzekonana, ale chcąca zajrzeć do społeczności okołolewicowych i być może właśnie się przekonać do idei, akcji, pomysłów…

      szczerze? normalsi są bardziej radykalni, niż większość internetowych aktywistów z wrażliwym ego…

      Potem mogę próbować dołączyć jako mod do którejś społeczności, choć przestaję widzieć w tym sens, skoro - jak wyżej - nawet same osoby moderujące nie widzą problemu.

      hm, to nie jest sklep - przychodzę i dostaję. chcesz żeby coś było? to to rób a nie oczekuj, że ktoś będzie realizował twoją wizję 🤷‍♀️