prokrastynowałam przyjście tutaj kilka lat but guess I’ll stay now.

  • 19 Posts
  • 28 Comments
Joined 6 miesięcy temu
cake
Cake day: lis 30, 2022

help-circle
rss
hej, jutro w warszawskim klubie Karma (Al. 3 Maja 15, pod Poniatem) całodzienna (i całonocna) impreza charytatywna, z której cały dochód idzie na białoruskich ochotników walczących na ukraińskim froncie. część dzienna = targi sztuki i exclusive lumpeks, część nocna = aż 12(!) osób DJskich. post na IG: https://www.instagram.com/p/CrLIGoIIonZ/?igshid=YmMyMTA2M2Y= zapowiedź imprezy w Radiu Kapitał :) https://radiokapital.pl/shows/cos-sie-dzieje111/karma-vol-14-la-solidarite/


hej! pytanie w stylu "random". społeczność związana z klubem Karma organizuje celebrację święta Nowruz w formie otwartego pikniku w parku na Powiślu i szukają 20-30 litrowego kazana (zdjęcie poglądowe). może macie jakiś pomysł jak to można ogarnąć nie za miliony monet? (pytali już knajp różnych, ale albo tam osoby same organizują Nowruz, albo np. Uzbecy nie lubią Tadżyków i chcą 200 euro za wynajem;) pomyślałam, że macie kontakty z różnymi społecznościami migranckimi, może ktoś coś.

hej, zapraszam na event, który współorganizuję :) Już w środę, w specjalnie przearanżowanej przestrzeni Chmur, obejrzymy wystawę prac Anastasii Rydlevskayej (BY), Vrogini (PL), Igora Pisuka (PL) i Halyny Dudar (UA). Posłuchamy ukraińskiego słuchowiska „Moi przyjaciele słuchają wojny”, w reżyserii Rozy Sarkisian, z tekstem Liuby Ilnytskiej i muzyką Olesi Onykiienko. Odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów Art Project Revolution - artystycznych wypowiedzi o represyjnym systemie Białorusi i łamaniu praw człowieka. Po projekcji twórczynie, Masha Kruk i Dasha Brian, chętnie podzielą się swoim doświadczeniem aktywistycznym i wymienią pomysłami na zaangażowane działania artystyczne. A później już tylko oddech: eksperymentalny koncert ukraińskiego muzyka Oleksiia Podata i tańce przy setach osób DJ-skich związanych z Radiem Kapitał: matka boska rejwowa b2b matka boska kapslokowa oraz DJ z Wąsem. Bo wszystkie muzy mogą nas zjednoczyć w działaniu, oporze i niezgodzie na status quo. start: 19:00 Chmury, 15.03 (środa) wjazd: 30 zło Całkowity zysk z wydarzenia zostanie przekazany na organizację Musicians Defend Ukraine.


słuchajcie, to niestety nie tak…

jedyne niusy, jakie znalazłam, to zakaz eksportu nieprzetworzonego litu - czyli po prostu wszystkie chińskie i inne korpo będą musiały mieć w kraju zakłady jego obróbki, żeby być zwolnione z tego zakazu (przeważająca większość ma/buduje + i tak eksportuje koncentrat litu).

zresztą korpo nawet się cieszą z tego zakazu, bo uderza on w tzw. “artisanal/illegal miners”, czyli osoby, które na własną rękę poszukiwały surowca w opuszczonych kopalniach i wywoziły go z kraju w formie nieprzetworzonych litonośnych skał.

tak że sorry, ale niestety wszystko tam po staremu…

https://www.thezimbabwemail.com/business/what-zimbabwes-lithium-export-ban-really-means/

w ogóle jakiekolwiek “dobre niusy” z Zimbabwe należy traktować sceptycznie, jest tam jednak total zamordyzm, a aktywiści/dziennikarze/politycy sprzeciwiający się władzy partii rządzącej od lat są porywani i albo ich ciała znikają forever, albo znajdują się np. okaleczone w studni, jak w tym roku z Moreblessing Ali

jeden aktywista de facto porównuje obecne władze do kolonizatorów, same difference: https://www.zammagazine.com/politics-opinion/1476-peter-mutasa-everything-in-zimbabwe-has-been-captured


cóż, ewidentnie some things are too good to be true ;) tak czy siak, grunt, że debil trafił do aresztu


być może będę mogła (z pewnymi zastrzeżeniami) polecić na przyszłość książkę, którą właśnie kończę tłumaczyć, Stuart Gibbs, tyt. oryginalny “Space Case” (kryminał toczący się na księżycu, dużo spoko info o kosmosie, spoko ogarnięta komputerowo ważna bohaterka-dziewczynka, która lubi łamać zasady, naśmiewanie się z bogaczy, niestety trochę neoliberalnego pierdololo między wierszami, ale za to dla równowagi wpierdalam wszędzie feminatywy oraz tego rodzaju content jak poniżej (w EN były zupełnie inne rymy;)))


no, ogólnie tak, znalazłoby się wiele lepszych kandydatek i kandydatów na ten urząd. chyba że myślimy w kategoriach cementowania neverending karuzeli PiS/PO z przyległościami, to wtedy owszem, Tusk na białym koniu najlepszy, ale kurde, ileż można


cross-postowane z: https://szmer.info/post/227701 > >Rumuńscy prokuratorzy potwierdzili, że były zawodowy kickbokser i kontrowersyjna osobowość internetowa Andrew Tate jest w grupie zatrzymanych w Bukareszcie osób. Śledczy zarzucają mu handel ludźmi, gwałt i stworzenie zorganizowanej grupy przestępczej. > > Prawicowy troll miał tak głęboką potrzebę atakowania młodej aktywistki, że dla popisu zdradził, gdzie się ukrywa... > > Żeby było dobitniej o identyfikacji pudełek pizzy rumuńską policję poinformować miała grupa [GRETA - Group of Experts on Action against Trafficking in Human Beings](https://www.coe.int/en/web/anti-human-trafficking/greta).


11

o, wyprzedziłeś mnie :) właśnie chciałam wrzucić tego niusa do dobrych wiadomości :)))hmm, ja w tym widzę nie tyle redundancję, co jakiś krok w stronę uznania, że oba języki są pełnoprawne i równoważne - jak dwujęzyczne znaki w Walii, dwujęzyczne nazwy ulic, etc. w idealnym świecie marzyłoby mi się, żeby Śląsk językowo/kulturowo poszedł właśnie w stronę Walii czy Katalonii, hopefully without the added nationalism, no ale jestem też niepoprawną idealistką z zajawką językową ;)


mój ziomek prowadzi super mini label z dziwną elektroniką i właśnie wrzucił ostatnią składankę w całości na YT. jest tam np. piosenka o prawdomównym pstrągu, alternatywna wizja imprezy w remizie i generalnie dużo radości. polecam!


Kaufland wprowadził na Śląsku dwujęzyczne nazwy w sklepach. Jest kukurzica, hefty, biksy oraz oplerki
juhu, niech żyje różnorodność językowa i oryginalna typografia! :) +może to kolejny kroczek do uznania kiedyś wreszcie języka śląskiego jako języka, a nie gwary tekst bez ściany płac: https://pastebin.com/0QQyRZ7b

Seks w wielkim lesie. - Pastebin.com
ciekawa rozmowa o uprawianiu seksu w naturze z autorem książki na ten temat. od siebie dodałabym disclaimer pt. nie olewajmy kleszczy oraz lekko mnie striggerowało romantyzowanie "miłości ludowej" z przeszłości, no bo jednak nie zawsze był tam konsent, a ten fragment jest opisany jak jakaś wiejska sielanka, but still, warto (krytycznie) przeczytać dla leśno-przyrodniczych tipów/ciekawostek. (źródło: GazWyb, uspołecznione)ja się zbieram do przerobienia celtyków w mojej okolicy na jakieś milsze kształty, kminię jak z nich zrobić jakieś ładne śnieżynki ;) szczurów etc. nie zauważyłam, ale tych celtyków mam wrażenie jest jakiś wysypthx! (oraz lol, pracownicza demokracja i ich gazetki, to się chyba nigdy nie zmieni ;)))


wg Guardiana to emerytowany maszynista, biały Francuz, wcześniej oskarżony o próbę zabójstwa (2016) i nielegalne posiadanie broni (2019), a rok temu skazany za atak szablą (wtf?!) na obozowisko migrantów. podczas aresztowania dziś podobno powiedział, że “nie lubi Kurdów”, ale nie wiem, na ile to ostatnie jest rzetelnym dziennikarstwem, a na ile podsycaniem sensacji, tak czy siak arcychujowy nius, zwłaszcza, że liczba ofiar może wzrosnąć :/ https://www.theguardian.com/world/2022/dec/23/dead-injured-paris-shooting-reports


przypomniała mi się ostatnio ta piosenka o zaletach miłości w trójkątach :) enjoy!

hej, to ja się uśmiechnę później po ten kontakt :) jak nam się skonkretyzują działania.

w pierwszej kolejności myślałyśmy o skontaktowaniu się z osobami aktywistycznymi stąd, żeby wspólnie pomyśleć, jak i z czym można wyjść poza sferę radiową/online i czy możemy jakoś połączyć siły.


cross-postowane z: https://szmer.info/post/220634 > hej, jak w temacie. kminimy kolabo Radia Kapitał z inicjatywą Musicians for Palestine w nowym roku. póki co puszczaliśmy po prostu ich broadcasty, ale są chęci na poszukanie hajsu i zrobienie czegoś więcej, fajnie by się było w styczniu spotkać na jakiś brainstorm z zainteresowanymi osobami/kolektywami. thoughts welcome :)

hej, jak w temacie. kminimy kolabo Radia Kapitał z inicjatywą Musicians for Palestine w nowym roku. póki co puszczaliśmy po prostu ich broadcasty, ale są chęci na poszukanie hajsu i zrobienie czegoś więcej, fajnie by się było w styczniu spotkać na jakiś brainstorm z zainteresowanymi osobami/kolektywami. thoughts welcome :)

z jakiego kraju? z PL? (miałabym polecajki na osoby z Kirgistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu, ale zakładam, że nie o to chodzi(ło) :)


dzięki! to jest dokładnie to, czego jeszcze nie zdążyłam sama poszukać, a potrzebuję :)


8

Bad Sexy Man Radio Show, kolejna super audycja z Gasoline Radio z Kijowa [electro / psychodela / trip hop / 80s / DUŻO RADOŚCI]
wracam z kolejną radiową perełką :) typ zapowiada wszystkie kawałki pseudosexy głosem ("ach jaki rozkoszny elektryczny bas"), tłumacząc fragmenty tekstów, a do tego ma świetną (a czasem totalnie krejzi) selekcję, jest to absurdalna radość, serio nie wiem, skąd się bierze numery z tekstem "I am the grill, you are the meat", żeby one były śmieszne, a nie żenujace. POLECAM :)

w pewnych kręgach ten kawałek zyskał drugie życie po odbiciu Chersonia przez Ukrainę :) Chciałbym żeby świat zniknął, żebym mógł żyć tu sam Wokół sami wariaci, prawiem sam oszalał Dość mam już waszych złych i nienormalnych słów Ja tylko chcę być statkiem na swoim morzu snów O-o-o to moje morze Zieloni ludzie chodzą, sami na siebie źli Zielone torby niosą, ależ one ciężkie A ja chcę nad me morze, gdzie mogę sam być znów Nikomu nie wyjawię tych moich cichych snów W głębokim lesie maszerują małe mrówki Mówią o swoich sprawach, sami swoi, sami obcy A ryby w moim morzu chodzą cicho tak jak ja Mam swoje morze, to moja niema rodzina +wersja z kobiecym wokalem: https://www.youtube.com/watch?v=cBH6p5ubXbg

może ktoś potrzebuje pick-me-up contentu na dziś, a to jest bardzo wholesome historia - nie dość, że są arcycute zdjęcia nietoperzy 🖤 to jeszcze właściciel nie był debilem i wszystkie są już bezpieczne w azylu dla dzikich zwierząt.

cross-postowane z: https://szmer.info/post/209181 > 9 grudnia od 16:00 do 03:00 na www.radiokapital.pl odbędzie się specjalna transmisja **Easterndaze**. Radia społecznościowe z Kijowa, Warszawy, Budapesztu, Mińska, Tbilisi, Berlina i państw bałtyckich przygotowały wspólny muzyczno-aktywistyczno-polityczny program i strasznie się jaram tym projektem :) > > Wkład Radia Kapitał to 1,5-godzinne słuchowisko o głosie jako narzędziu buntu, oporu, nadziei i pamięci, przeplatane muzyką z Ukrainy, Polski, Iranu i Armenii. > Które swoją drogą super byłoby jeszcze gdzieś publicznie zaprezentować, bo jest to sztos :) > Emisja 23:45 - 1:15. > > Wszystkie audycje znajdą się później na stronie Radia Kapitał, ale gdyby ktoś miał ochotę na alternatywny piąteczek z DIY radiem, polecam słuchanie na żywo :)

9 grudnia od 16:00 do 03:00 na www.radiokapital.pl odbędzie się specjalna transmisja **Easterndaze**. Radia społecznościowe z Kijowa, Warszawy, Budapesztu, Mińska, Tbilisi, Berlina i państw bałtyckich przygotowały wspólny muzyczno-aktywistyczno-polityczny program i strasznie się jaram tym projektem :) Wkład Radia Kapitał to 1,5-godzinne słuchowisko o głosie jako narzędziu buntu, oporu, nadziei i pamięci, przeplatane muzyką z Ukrainy, Polski, Iranu i Armenii. Które swoją drogą super byłoby jeszcze gdzieś publicznie zaprezentować, bo jest to sztos :) Emisja 23:45 - 1:15. Wszystkie audycje znajdą się później na stronie Radia Kapitał, ale gdyby ktoś miał ochotę na alternatywny piąteczek z DIY radiem, polecam słuchanie na żywo :)

rzadko kiedy docierają do nas niusy z tej części świata, tymczasem w 150k mieście w Kazachstanie z temperaturami rzędu -30 stopni od 27 listopada nie ma ogrzewania z powodu awarii elektrowni (+nieco chaotycznie podane info o tym, jak wygląda energetyka w innych krajach regionu)

fantastyczna audycja z kijowskiego Radio Gasoline
Всесвітня Служба Радіо України („Światowy Serwis Radiowy Ukrainy”) - koleżka zorganizował studio radiowe w kuchni, skąd wyobraża sobie, jak brzmiałoby dziś pierwsze ukraińskie radio, gdyby pracowało nad nim nowe pokolenie. Muzycznie jest tu dużo retro-i-nie-tylko dobra ze świata, ofc z ukraińskimi akcentami, ale najlepsze są wrzutki narracyjne - np. odc. 2 kończy się wykładem o Nestorze Machno nagranym na tle soundtracku Neila Younga do "Truposza" i jest to ZŁOTO. Będziemy to retransmitować w Radiu Kapitał, postaram się na tę okazję przygotować transkrypcje.