“ta strona wygląda jakby była po drugiej stronie internetu”

  • @stella
    link
    8
    edit-2
    2 years ago

    Nie ma tak uzależniających algorytmów jak fb czy instagram

    • makeOP
      link
      22 years ago

      nie doprecyzowałam, chodzi mi o to, że strasznie ciężko przekonać osobę do tego pierwszego razu a nawet jak się jej pokaże to są zupełnie zdezorientowane

  • @zeshi
    link
    5
    edit-2
    2 years ago

    JA np często zapominam o szmerze i fedi w ogóle bo życie internetowe toczy się gdzie indziej. A toczy się gdzie indziej bo jest tzw. vendor lock-in - ludzie chcą być tam gdzie są inni ludzie więc zmiana jest trudna bo istotne dla nich osoby musisałyby się przenieść, a to spora “bezwładność”. Wpadam tutaj ale wymaga to ode mnie świadomego wysiłku.

    Dla przykładu taki Twitter czy Reddit oferują dużo dla przeciętnego użytkownika bo jest ogromny wybór kontentu. Oferują też dużo dla twórców kontentu i osób zaintersowanych budowaniem widowni czy community, bo po prostu jest odpowiedni userbase żeby było warto próbować. A jak ktoś jest influencerem nawet najluźniejszym i najogólniejszym rozumieniu (to dotyczy także części osób tutaj) to tym bardziej potrzebuje miejsca dającego zasięgi. Nawet śledzenie info o wojnie na ukrainie można łatwo i skutecznie robić przez dziennikarzy i OSINT na twitterze, a reddit ma niezliczoną liczbę żywych community.

    Myślę że da się budować uwolnione media ale jeśli chcemy konkurować z korpo i “wolnymi” to nie możemy tych aspektów ignorować i się oburzać że “ludzie lubią żreć gówno” bo to myślenie życzweniowe, a nie analiza tego co jest.

    Oczywiście korpo media mają też dość kapitału żeby swoje produkty promować. Nieironicznie się zastanawiam czy realną alternatywą nie byłoby spółdzielcze medium nastawione na profit od firm bo mam wrażenie że z wielkim kapitałem zazwyzaj się nie da realnie walczyć bez kapitału.

  • @Pajonk
    link
    52 years ago

    Bo ludzie lubią żreć gówno. Nie twierdzę że Szmer to jakieś super cuda, ale jeśli nie podąża się za trendami, sensacjami na siłę, jakimiś plotkami, pierdoleniem politycznym dla pierdolenia i wzbudzania niechęci i emocji w komciach, no to ciężko będzie się przebić.

    Już dawno za nami (o ile kiedykolwiek taka istniała) era, gdzie ludzie czytają newsy by się rozwijać, doedukować, poznać lepiej świat. Dziś ludzie czytają głównie nagłówki, bo “attention span” (nie wiem jak to dobrze na polski przetłumaczyć) jest bardzo krótki. Więc nawet przebrnięcie przez 2-3 akapity tekstu to zbyt dużo dla wielu. A tematy dziś ludzie dobierają wg kontrowersji, wg emocji jakimi mogą sie pożywić. Ludzie dziś są bombardowani emocjami ze świata mediów i newsów, i pewnego rodzaju głód się cały czas utrzymuje. Świat oglądamy nie jako uczestnicy, tylko bardziej jak jakiś serial dramatyczny przez ekran komputera. Dlatego ludzie konsumują newsy, zamiast je odczuwać i brać do siebie.

    Dobry przykład to sytuacja na Ukrainie. Sam popieram pomoc Ukrainie, ale popatrzcie chociażby na podejście ludzi do całego tematu Turcji. Obecnie tamtejsza władza nie jest wiele lepsza od władzy rosyjskiej. Erdrogan po prostu nie miał aż tyle czasu żeby się rozkręcić. A przez pomoc ukrainie, nagle ludzie biją brawo, i cieszą się jak to Turcja pomaga walczyć z zamordystą i dyktatorem, podczas gdy fundusze które Turcja dostanie za tą pomoc, pewnie w jakieś niewielkiej części pójdą na zwalczenia walki Kurdów o niepodległość, czy zwalczanie jeszcze innej grupy.

    Żyjemy w XXI wieku, dziś psychologia to podstawa i marketingu i newsów, i każdego aspektu gdzie jako usługodawca chcemy ludzi przekonać do skorzystania z naszej usługi. Szmer to fajny portal, ale bazujący na ideale “zrobi się ciekawie i informacyjnie i opiniotwórczo, no to ludzie przyjdą”. Ale czy przyjdą? Dziś ludzie nawet własnych opinii nie mają, więc trudne teksty wymagające zastanowienia się się po prostu mogą nie sprzedać.

  • pfm
    link
    42 years ago

    Ja nie polecam Szmeru większości znajomych bo otaczają mnie libki, nie odnaleźliby się… 🤷

  • @rysiek
    link
    32 years ago

    No nie wiem, mi tam wygląda na to, że ludzie ze Szmeru korzystają?

    • makeOP
      link
      12 years ago

      no jasne, bardziej chodzi mi o to, że nawet w aktywistycznej bańce nie widać pospolitego ruszenia, mimo, że regularnie agituję. dlatego zastanawiam się w czym tkwi problem

      • @rysiek
        link
        12 years ago

        Krok po kroku, nie ma co się napinać. To projekt długoterminowy, nie jakiś “techbro startap”.

  • @truffles
    link
    32 years ago

    Było kilka fanpejdży, które próbowały tutaj przenosić swój autorski content, ale myślę, że mniejszy “engagement” niż na twitterze je zniechęcił. Tutaj stale udziela się może 30 osób, siłą rzeczy będzie mniej komentarzy i wgóręgłosów niż na korpo socialach. @upadekpolski@kolektiva.social szanuję bo ma przynajmniej konto na Mastodonie.

    Co do samego wyglądu to, jak dla mnie domyślna skórka nie odbiega wiele od reddita albo wykopu. Ale ktosio z zacięciem graficznym mogłoby się wypowiedzieć, co można w niej poprawić.

    • @miklo
      link
      22 years ago

      Jeżeli ktoś wybiera medium tylko pod kątem “engagement” to może to i lepiej , że tutaj go nie ma. Ja mam nadzieję, że od momentu, kiedy działa (jako tako…) federacja z resztą fediversu to się zasięg postów powoli zmieni. I liczba jakis interakcji. Bo faktycznie patrząc na listę , można odnieść wrażenie, że skoro wiekszość ma zero komentarzy to może nikogo nie interesują wystarczająco.

      • @zeshi
        link
        32 years ago

        Jeżeli ktoś wybiera medium tylko pod kątem “engagement” to może to i lepiej , że tutaj go nie ma.

        No i spoko tylko wtedy się nie możemy dziwić że większości ludzi brak engagement nie interesuje. To jak granie koncertu do lustra.

      • @truffles
        link
        12 years ago

        Mimo to trochę smutek, jak się wrzuca jakąś muzyczkę i nie dostaje wgóręgłosu. Albo jak ktoś tworzy mem i na Twitterze ma 500 polubień, a na szmerze 5 i jeden komentarz to może to zniechęcić. Może rzeczywiście tutaj jest inaczej niż na Twitterze i po prostu nie ma się co tym sugerować

  • @dj1936
    link
    22 years ago

    Ja lubię tu wchodzić, często coś przeglądam nie komentując, bo np. nie jestem zalogowany itd.

    Dla mnie obsługa nie jest zbyt łatwa. Tym bardziej, że jest po angielsku. Np. wciąż nie zabrałem się za to,żeby się nauczyć jak zrobić, żeby przeglądać na szmerze wszystko, oprócz memów (dla przykładu). Zakładam, że da się tak zrobić.

    • harce
      link
      fedilink
      22 years ago

      Szmer jest w takim języku jaki masz ustawiony w przeglądarce, albo ustawisz w opcjach konta. Ma pełne (chociaż nie idealne) polskie tłumaczenie.

      Po zalogowaniu domyślnie wyświetla ci te społeczności, które zasubskrybujesz. Ale może z menu na górze wybrać wyświetlanie np. wszystkich nowych lokalnych albo nie tylko lokalnych (czyli też z innych serwerów, które ktoś czyta przez szmer).

  • @nnn
    link
    12 years ago

    nie ma to pewnie jakiegoś wielkiego wpływu ale tak sobie ponarzekam, że domena .info, nie lubię jej

    🤷‍♂️