• 58 Posts
  • 28 Comments
Joined 1Y ago
cake
Cake day: Aug 01, 2020

help-circle
rss
  • Do zdarzenia, jak podają źródła Onetu, doszło 14 maja. Podczas ćwiczeń w Nadarzycach jeden z pilotów myśliwca MiG-29 ostrzelał z działka kaliber 30 mm drugi myśliwiec, robiąc dziury w jego poszyciu i naruszając konstrukcję
  • MON potwierdziło, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Pańs…

Słusznie. Poza podziemiem nie ma prawdziwego życia.


Podobnoż amerykanom podsmażono tak parę istotnych postaci. W tym dyrektora placówki CIA w Rosji…Czego uczy nas „wojna dronów” w Górskim Karabachu?

Warto zobaczyć chociaż parę pierwszych minut - daje wyobrażenie jak wygląda współczesna wojna. …


Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował o planach utworzenia na wszystkich wyższych uczelniach w Rosji wojskowych ośrodków szkoleniowych, w których mają być szkoleni nie tylko oficerowie, ale również podoficerowie i żołnierze. Tak samo szeroki proces kształcenia wojskowego będzie wpro…


W oparciu o doświadczenia z konfliktów zbrojnych koncern TAI uzbroił bezzałogowiec ANKA-S w amunicję krążącą na bazie latającego celu wysokiej prędkości Şimşek. Przenosi on głowicę bojową o masie 5 kg i jest przeznaczony przede wszystkim do zwalczania z bezpiecznego dystansu systemów przeciwlotnic…

Sugeruje semtex, ale tego nie powie, bo można by udowodnić, że nie ma śladów.

Szerokość tego paska wybuchowego to 5 milimetrów, grubość 1 milimetr, zalanego czarną pastą uszczelniającą tak, że rzeczywiście nie można było zidentyfikować.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26968699,tasmy-macierewicza-ujawniamy-jak-macierewicz-zlamal-slowo.htmlKanada wstrzymuje eksporty broni do Turcji

Kanada wstrzymała wszystkie eksporty broni do Turcji po tym jak dochodzenie wykazało, że kanadyjska technologia została wykorzystana w konflikcie między Azerbejdżanem a Armenią. Sprzedaż Tureckich dronów bojowych do Azerbejdżanu miała naruszać warunki licencyjne. Wcześniej embargo zostało spowodowan…


Kanada wstrzymała wszystkie eksporty broni do Turcji po tym jak dochodzenie wykazało, że kanadyjska technologia została wykorzystana w konflikcie między Azerbejdżanem a Armenią. Sprzedaż Tureckich dronów bojowych do Azerbejdżanu miała naruszać warunki licencyjne. Wcześniej embargo zostało spowodowan…Tak się kończy nazywanie się “komandem” i urządzanie publicznych treningów.
Brzmi optymistycznie, większość sił zapewne rozbito by w ciągu paru pierwszych godzin.


W razie starcia z uzbrojonym oddziałem WOT sypać piachem.

Szpila: Poradnik dla nieletnich protestujących – ważne!
Na dzisiaj zaplanowane są kolejne wydarzenia. W związku z różnymi pytaniami, które słusznie się pojawiają, przypominamy wam o ważnym tekście napisanym przez adwokatki Sylwię Gregorczyk-Abram i Martę Tomkiewicz, w którym przybliżają prawa osób…Cywilni funkcjonariusze wchodzący w tłum z pałkami teleskopowymi są ściągnięci z wydziałów antyterrorystycznych. Włączeni w skład oddziałów prewencji nazywają się “wydziałem Chaos”. W środę pacyfikowali protest kobiet przeciwko zaostrzaniu przepisów antyaborcyjnych.

W minionych latach cywile z opaskami “policja” na rękawach (lub bez nich) działali podczas Marszów Niepodległości. Ich zadaniem było wyciąganie z tłumu szczególnie agresywnych uczestników zajść, a przede wszystkim - neutralizowanie osób, które rzucały niebezpiecznymi przedmiotami (petardy, granaty hukowe).

To były działania wspierające oddziały prewencji. Nazywaliśmy to “podoperacja kontra”, ale koncentrowaliśmy się wyłącznie na osobach stanowiących zagrożenie - mówi “Wyborczej” insp. Wojciech Majer, b. dyrektor Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, które brało w tym udział.

Akcja cywilnych policjantów z pałkami teleskopowymi w przypadku manifestacji opozycyjnych to nowe zjawisko.

Antyterroryści na protest kobiet

Decyzja o użyciu “cywilów” zależy wyłącznie od dowódcy danej operacji. Wg źródeł “Wyborczej” wywodzą się oni ze wspomnianego BOA oraz z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego stołecznej policji nazywanego “warszawskim SPAT-em”. Do zabezpieczenia demonstracji ściągani są też funkcjonariusze wydziałów AT (antyterroryści) z innych części kraju.

Obecnie zostali przeniesieni do prewencji, gdzie tworzą grupę nazywaną nieformalnie “Wydział Chaos”. Do tych zadań dobierani są pod kątem poglądów, tak jak kiedyś rekrutowano do CBA - mówi nasz informator.

Użycie podczas zajść ulicznych funkcjonariuszy w cywilu jest dopuszczalne w ustawie o policji, ale poza ogólnymi zapisami nie ma tam szczegółowych regulacji. Z tego, co wiem, nie ma też wewnętrznych rozporządzeń w tej sprawie. W rezultacie jest to jedna z najbardziej dowolnych sfer działania policji - mówi “Wyborczej” gen. Adam Rapacki, b. wiceszef Komendy Głównej i jeden z założycieli CBŚ.

Na zdjęciach ze środowych zajść można zobaczyć wielu cywilnych funkcjonariuszy, którzy wchodzą w tłum. Niektórzy mają na rękawach opaski “policja”, ale część nie. Inni ściągali je lub zakładali zależnie od sytuacji. Na jednym z filmów widać też, jak jeden z nich nagle rozkłada teleskopową pałkę i zaczyna nią bić uczestników protestu.

Czy pałki teleskopowe są na oficjalnym wyposażeniu jednostek? Podinsp. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej, nie odpowiedział na nasze pytanie w tej sprawie. Status tych pałek też nie jest jasny.

W ustawie o policji i przepisach o środkach bezpośredniego przymusu mowa jest tylko o “pałkach”. Ale w materiałach szkoleniowych policji można przeczytać instrukcje używania pałek teleskopowych, wykonanych z hartowanej stali i wyposażonych w ciężkie zakończenie. Wg ekspertów ze szkoły policyjnej w Pile pałka teleskopowa powinna być traktowana jako “broń biała”, która w ustawie o broni i amunicji określana jest jako “pałka posiadająca zakończenie z ciężkiego twardego materiału lub zawierająca wkładkę z takiego materiału”. Pałka teleskopowa jest w ustawie wymieniona obok “ostrzy ukrytych w przedmiotach nie mających wyglądu broni”, “kastetów i nunczaków”, “pałek przypominających kij bejsbolowy”.

W pałki teleskopowe wyposażani są funkcjonariusze z tzw. pionów realizacyjnych w oddziałach AT i w CBŚ. W dostępnych źródłach trudno znaleźć informacje o zakupach takich pałek dokonywanych przez policję. Bardzo często funkcjonariusze sami kupują sobie taki sprzęt. Insp. Wojciech Majer: - “Baton” to bardzo niebezpieczne narzędzie. Uderzenie taką pałką w piszczel albo w obojczyk powoduje złamanie. Zastosowanie jej wobec kobiet, czy wobec osób, które swoją siłą fizyczną i zachowaniem nie stanowią zagrożenia, to poważne nadużycie - mówi “Wyborczej” .

Rzecznik KSP nie odpowiedział też na nasze inne pytanie: czy wchodzący w tłum cywilni policjanci mają przy sobie broń służbową. Nieoficjalnie wiadomo, że tak. A to stwarza możliwość, że broń może zostać użyta, gdy taki policjant zostanie np. otoczony przez tłum i poczuje się zagrożony.

Policjanci nikogo nie atakują

Podinsp. Marczak zapewnia za to, że działania “cywilów” na Placu Powstańców (przed budynkiem TVP) były związane z próbą odbicia jednego z zatrzymanych z rąk policji. Ale na zdjęciach widać wyraźnie, że “cywile” biją i atakują ludzi zgromadzonych w różnych miejscach.

Wysyłanie na interwencję w tłum cywilnych policjantów to ostateczność i ogromne ryzyko. W środę nie było takiej konieczności - ocenia gen. Rapacki.

Rzecznik KSP - przekazując stanowisko kierownictwa policji - mówi, że środowe zgromadzenia były nielegalne i nie miały pokojowego charakteru. - Będziemy używać gazu i środków przymusu tam, gdzie jest to konieczne - deklaruje. I poucza: - Policjanci nikogo nie atakują. Policjanci używają środków przymusu bezpośredniego.

Kiedyś tylko bandziorów traktowaliśmy teleskopowymi pałkami. Nikomu nie przyszłoby nawet do głowy, że można ich użyć w walce z protestującą młodzieżą i kobietami - komentuje Paweł Wojtunik, b. szef CBA, wcześniej naczelnik w Centralnym Biurze Śledczym Policji.


Zabraknie jej nawet do picia, źródła głębinowe już też na półmetku.


Zatrzymali go z trotylem i zapalnikiem, ale sprawa tylko za amunicję?

To da się rozwiązać w sposób nie angażujący więzień i użyźniający glebę.