Poniżej wprowadzenie do szmerowych społeczności, jednak na starcie przedstawiamy te dotyczące serwisu:


Jeśli szukasz aktualności, informacji, newsów, wiadomości, posortowanych według lokalizacji, to znajdziesz je w następujących społecznościach:

najbardziej obszerne i tematyczne

lokalne

zagraniczne

pozytywne

śmieszne

format

wydarzenia

edukacja i rodzicielstwo

monitoring władzy

zwierzęta

natura

technologie

praca

kultura

zdrowie

jedzeniowe

koncepcje

ekipowe

Jeśli macie chęć i możliwość, będę wdzięczna za docenienie mojej pracy: https://liberapay.com/ada.lowicz/

Przypominam też, że utrzymanie serwisu nie jest bezkosztowe, tworzymy go pro bono, jednak są opłaty niedoprzeskoczenia, dlatego Szmer można donejtować: https://pl.liberapay.com/szmer.info/

 • obywatelle (she/her)
  link
  Polski
  11 year ago

  Interfejs Szmeru w ogóle nie jest intuicyjny, o czym pisałam już na samym początku kiedy startowaliście. Mówiłam wtedy że będzie to pierwsza i główna przeszkoda w migracji tutaj większej liczby osób. Wtedy przygnietliście mnie właśnie opiniami spod znaku “UX jest dla głupków”, “wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, nie będziemy iść za zwyczajami korporacyjnych serwisów” itp. Teraz ty też robisz mi informatyczny gaslighting mówiąc, że coś jest intuicyjne, kiedy nie jest. I są na to literalne badania i całe stosy praktyk wypracowanych przez znienawidzony przez was UX. Hamburger menu którego trzeba szukać po lewej i w które trudno trafić na telefonie, nijak nie wyróżniony czy nie wypozycjonowany przycisk do stworzenia nowego postu (jeszcze w formie tekstowej a nie graficznej), brak możliwości zapamiętania sposobu sortowania feedu (zawsze domyślnie jest na “Active” kiedy ja chcę na “New”) - a projekt strony w ogóle wyraźnie nie pokazuje, co jest podstawową funkcją serwisu i gdzie powinna kierować się domyślnie nasza uwaga. To wszystko nijak nie przypomina Reddita, ani nawet równie żałosnego Wykopu.

  Ja rozumiem że pewne utrudnienia mogą być obiektywne, wynikają z mechaniki Lemmy’ego itp, ale nawet jeśli czegoś nie da się zmienić, można chociaż przyznać, że to faktycznie problem, zamiast czarować rzeczywistość i mówić że wszystko jest ok, a każdy kto narzeka jest po prostu za bardzo przyzwyczajony do korpomediów i powinien się odzwyczaić. Nawet toporne imageboardy są prostsze od Szmeru.

  • kwj
   link
   Polski
   3
   edit-2
   1 year ago

   I są na to literalne badania i całe stosy praktyk wypracowanych przez znienawidzony przez was UX

   To podeślij, skorzystamy na pewno.

  • kolektyw SzmerMA
   link
   Polski
   2
   edit-2
   1 year ago

   Piszemy wprost, że widzimy te problemy. Nie jesteśmy webdevloperami, nie zajmujemy się rozwojem interfejsu i ze względu na zajmowaniem się serwisem i resztą życia z którego wyrywamy na to czas - nie mamy go, żeby się tego uczyć. Jeżeli znasz się na tym; serdecznie zachęcamy do dołączenia do publicznej, otwartej pracy: https://github.com/LemmyNet/lemmy-ui jeżeli nie, możesz dorzucać się na hosting; https://liberapay.com/ - jeśli pieniędzy zacznie na niego wystarczać, może będziemy mogli zacząć finansować rozwój. W innych wypadkach, prosimy o uwzględnianie, że mówisz do grupy osób, które z własnej nieprzymuszonej woli poświęcają wiele pracy, czasu, nerwów i wystawiają się na potencjalną odpowiedzialność karną, żeby zaoferować coś czego ruch nie był w stanie z siebie wykrzesać od co najmniej dziesięciu lat. Robimy to na miarę naszych możliwości, umiejętności i zasobów. Nie oczekujemy bicia brawa, ale fajnie by było pamiętać, że to DIY.

   • obywatelle (she/her)
    link
    Polski
    01 year ago

    Nie znam się na tym wcale i nie umiem napisać pół linijki. Po prostu widzę, co nie działa i wiem od pierdyliona osób dlaczego nie przesiadły się na szmer. Po co pytasz o feedback skoro jedyne co masz do zaoferowania to defensywa i zaganianie mnie do narożnika? Jak dla mnie Szmeru może nie być wcale. Jego istnienie lub nieistnienie kompletnie mi zwisa.

    • kolektyw SzmerMA
     link
     Polski
     3
     edit-2
     1 year ago

     Mówisz z kolektywem, nie jedną osobą. Za odpowiedziami w tym wątku stoją już 3. Nikt z kolektywu nie rozwija Lemmiego (softu napędzającego Szmer), poza zgłaszaniem poprawek, tam gdzie jest w stanie. Żeby uniknąć dalszych nieporozumień zachęcamy do robienia tego bezpośrednio; https://github.com/LemmyNet/lemmy-ui/issues

    • makeOPM
     link
     Polski
     11 year ago

     a co kolektyw może zrobić poza odniesieniem się? to, że nie jest w stanie wdrożyć oczekiwanych zmian, nie znaczy, że ma to w dupie i nie zrobi tego w przyszłości. feedback jest ważny, bo wiadomo na co zwrócić uwagę i poprawić to, na co starczy zasobów, a to na co nie zapisać sobie na przyszłość. to nie jest tak, że nikt nie chce tworzyć wizji jakby ten serwis mógł wyglądać, tylko żeby ją zrealizować, trzeba mieć czas i umiejętności albo komuś za wykonanie pracy zapłacić, więc nie będzie to pstryknięcie palcami.

     nie rozumiem tego ofensywnego charakteru wypowiedzi, wydaje mi się że naszym wspólnym celem jest aby ta przestrzeń była możliwie przyjazna dla każdej osoby. w ogóle mam wrażenie, że chorobą ruchu, jest to, że przestaliśmy zakładać u innych dobre intencje i zamiast się wspierać, tylko sobie dokładamy. i żebym nie została źle zrozumiana, uważam że konstruktywna krytyka jest super, jest ważna i potrzebna, i pozwala na zmianę :)

     • obywatelle (she/her)
      link
      Polski
      11 year ago

      Charakter wypowiedzi jest ofensywny bo za każdym razem kiedy pisałam o tym, co jest nie halo, byłam traktowana ofensywnie – przesadzasz, to nie jest żaden problem, to tylko kwestia przyzwyczajenia, interfejs jest super, dla chcącego nic trudnego etc. Czuję się jak w latach 90.

  • kolektyw SzmerMA
   link
   Polski
   11 year ago

   tryb sortowania można zmienić w ustawieniach, nie jest to może zbyt intuicyjne, więc podpowiadamy :)

   • obywatelle (she/her)
    link
    Polski
    11 year ago

    Jak już mówiłam, jestem masochistką więc i to wypróbowałam. Niestety nie działa. Zamiast zapisać ustawienia, robi mi “kręciołkę”, a potem wszystko wraca do domyślnych:

    • kolektyw SzmerMA
     link
     Polski
     11 year ago

     Właśnie przetestowane na dwóch kontach (kolektywnym i prywatnym bez podwyższonych uprawnień), na Firefoxie, nie ma problemu. Sprawdź proszę na innej przeglądarce, albo wyczyść dane przeglądarki dla tej strony (po upewnieniu się, że masz hasło).

     • obywatelle (she/her)
      link
      Polski
      11 year ago

      Przetestowane na dwóch komputerach (służbowym i domowym) oraz na telefonie - nie działa i wuj.

      • kolektyw SzmerMA
       link
       Polski
       11 year ago

       Zapisujesz ustawienia, po ich zmianie? Jesteś może w stanie nagrać filmik z procesu? Szansa, że jesteś jedyną osobą u której z jakiegoś powodu to nie działa jest raczej mała.

       • obywatelle (she/her)
        link
        Polski
        11 year ago

        Nie mogę zapisać ustawień po ich zmianie bo kiedy klikam na przycisk “zapisz”, kółeczko kręci się w nieskończoność. Fakt, nie próbowałam jeszcze czekać np. godziny bo mam ciekawsze rzeczy do roboty. Mogę to nagrać, ale tylko jeśli nie rozumiesz o czym mówię. Bo jeśli mam robić nagranie tylko dlatego, że jak klasyczny informatyczny nerd nie chcesz wierzyć userowi, to sorry, mam dość tego dzbaństwa u siebie w korpo.

        • kolektyw SzmerMA
         link
         Polski
         11 year ago

         Próba wyzywania nas określeniem, które jest przez nas odzyskiwane po latach bycia odpowiednikiem “pedała” wobec osób podobnych tym, które mają wiedzę wymaganą aby prowadzić taki serwis dużo tu nie wniesie. Jeszcze raz proszę; usuń wszystkie zapisane dane przeglądarki dla domeny szmer.info, a jeśli to nie wystarczy nagraj nam filmik z tego co się dzieje.

         • obywatelle (she/her)
          link
          Polski
          11 year ago

          Za wyzywanie przepraszam, ale naprawdę mam dosyć sytuacji, w której infol taki czy owaki po prostu nie chce wierzyć userowi i stosuje klasyczne “dziwne, u nas działa”. Zawsze staram się przekazywać jak najpełniejsze i prawdziwe informacje i nie znoszę być traktowana jak namolna mucha (sugerowanie, że skoro użytkownik ma unikalny problem, to znaczy że nie jest to problem tak naprawdę).

          Ekranu nagrać nie umiałam, ale udało mi się dojść do przyczyny bez pomocy. Okazało się, że w polu “login w matrixie” był wpisany login w złym formacie. Chrome tego nie wyłapał, przeglądarka telefonowa tego nie wyłapała, zobaczyłam to dopiero logując się na Operze (wyświetlił mi się monit “podaj nazwę w prawidłowym formacie”). Kiedy uzupełniłam ten matrixowy login, mogłam wreszcie zapisać ustawienia.