Poniżej wprowadzenie do szmerowych społeczności, jednak na starcie przedstawiamy te dotyczące serwisu:


Jeśli szukasz aktualności, informacji, newsów, wiadomości, posortowanych według lokalizacji, to znajdziesz je w następujących społecznościach:

najbardziej obszerne i tematyczne

lokalne

zagraniczne

pozytywne

śmieszne

format

wydarzenia

edukacja i rodzicielstwo

monitoring władzy

zwierzęta

natura

technologie

praca

kultura

zdrowie

jedzeniowe

koncepcje

ekipowe

Jeśli macie chęć i możliwość, będę wdzięczna za docenienie mojej pracy: https://liberapay.com/ada.lowicz/

Przypominam też, że utrzymanie serwisu nie jest bezkosztowe, tworzymy go pro bono, jednak są opłaty niedoprzeskoczenia, dlatego Szmer można donejtować: https://pl.liberapay.com/szmer.info/

 • @rysiek
  link
  Polski
  61 year ago

  wow, wspaniala robota! 💜

  • makeOPM
   link
   Polski
   41 year ago

   awwww :3 dzięki

 • Adrian
  link
  Polski
  51 year ago

  świetna robota :)

  • makeOPM
   link
   Polski
   21 year ago

   🖤

 • wounded_knee7
  link
  Polski
  51 year ago

  Dobrze wykonana praca! O istnieniu niektórych społeczności dopiero się dowiedziałem.

 • @acetone
  link
  Polski
  21 year ago

  Wszystko zajebiście, jedyne na co czekam to aż aplikacja na androida zacznie być bardziej user friendly, bo jakoś nie jestem w stanie z niej dłużej korzystać. Bez tego raczej tutaj dłużej nie zabawię.

  • makeOPM
   link
   Polski
   11 year ago

   ja korzystam w przeglądarce na tel

  • kwj
   link
   Polski
   111 months ago

   Przypominam że można wesprzeć finansowo twórców: https://liberapay.com/Lemmy Dodatkowa kasa nie zaszkodzi, a może nawet przyspieszyć rozwój projektu

  • obywatelle (she/her)
   link
   Polski
   -21 year ago

   Od tutejszych ekspertów dowiesz się że user experience to wymysł szatana który sprawia że ludziom ODECHCIEWA SIĘ MYŚLEĆ, a poza tym to szmer jest w pełni intuicyjny w obsłudze. Przecież wiadomo że to portal dla informatyków który tylko udaje portal dla wszystkich.

   • kwj
    link
    Polski
    311 months ago

    Dlaczego tubjeszcze jesteś, skoro tak bardzo ci się nie podoba? Doceń fakt, że to zrobili ludzie ZA DARMO, poświęcając swój WOLNY CZAS. Pamiętaj, że zawsze możesz wesprzeć projekt finansowo, żeby rozwój był szybszy.

    • obywatelle (she/her)
     link
     Polski
     011 months ago

     Bo wszyscy marudzą żeby być tu, bo rzekomo kiedy tu będę to cokolwiek zmieni się na lepsze? Bo jestem masochistką? Bo nie mam nic ciekawszego w życiu do roboty? Ja też robię rzeczy w życiu za darmo poświęcając swój wolny czas i nie oczekuję od nikogo że będzie mnie za to głaskał po główce i opowiadał że to świetnie że to robię.

     • kwj
      link
      Polski
      311 months ago

      No ale nie musisz być tu, piękno fediwersum polega na tym, że możesz być tam (na innym serwerze) i sobie zasubskrybować dowolną społeczność. W ogóle nie musisz być w Internecie, przecież nikt z nas nie ma nakazu żadnego, świat poza Internetem też jest ultra ciekawy. Zamiast bezsensownie narzekać, to idź coś sensownego porobić.

      Od tutejszych ekspertów dowiesz się że user experience to wymysł szatana który sprawia że ludziom ODECHCIEWA SIĘ MYŚLEĆ

      Czemu w ogóle tak atakujesz i skąd wzięłaś taką wizję?

      Może po prostu trzeba trochę wyluzować. Jak chcesz idealne narzędzie to idź sobie do jakiegoś reddita, tiktoka, czy instagrama, tylko później nie płacz, że masz problem ze skupieniem dłuższym, niż 3 minuty i z podzielonym społeczeństwem na pół. Skoro sama robisz rzeczy w życiu a darmo poświęcająć swój wolny czas, to chyba bardzo dobrze wiesz, jak ogromny niedobór ludzi i środków jest w wolontariacie. Trochę wyrozumiałości, nie wsyzstko da się zrobić od razu bez pieniędzy od państwa albo korporacji.
      Masz serduszko na resztę dnia <3

      • obywatelle (she/her)
       link
       Polski
       111 months ago

       undefined> Czemu w ogóle tak atakujesz i skąd wzięłaś taką wizję?

       Czemu w ogóle tak atakujesz i skąd wzięłaś taką wizję?

       Z rozmów z ludźmi odpowiedzialnymi za portal, zarówno tu jak i na fb? Powtarzam jak zdarta płyta: niczym złym jest powiedzieć, że mamy mało czasu/środków itp i dlatego nasza inicjatywa wygląda jak wygląda. Gorszym jest postponowanie innych i wmawianie im, że wasza wizja jest świetna, tylko ludzie nie dorośli.

       • kwj
        link
        Polski
        211 months ago

        Więc będę tym głosem, który mówi, że z braku środków wygląda to tak jak wygląda. Nie mamy świetnego, uzależniającego UX, nie mamy superwygodnych aplikacji, ale nie mamy też algorytmów wzmagających emocje oraz nie śledzimy i nie sprzedajemy danych użytkowników. Niech każdy wybierze to, co mu odpowiada.

        • obywatelle (she/her)
         link
         Polski
         111 months ago

         Ale wiesz że dobry UX nie musi być uzależniający? Podałam przecież kilka przykładów rozwiązań, a ty dalej w tej oblężonej twierdzy. Nie każde rozwiązanie pomagające użytkownikowi to zaraz narzędzie szatana, serio.

   • kolektyw SzmerMA
    link
    Polski
    21 year ago

    hej, przykro nam że masz takie doświadczenia i opinię o Szmerze :c jako kolektyw nigdzie nie twierdzimy, że Szmer jest intuicyjny. zdajemy sobie sprawę z jego toporności, szczególnie dla osób, które nie korzystały wcześniej z reddita czy wykopu. aktywnie zachęcamy do zgłaszania nam wszelkich sugestii i zastrzeżeń, w miarę możliwości - sił przerobowych i funkcjonalności oprogramowania (Lemmego) - będziemy je wdrażać. bardzo potrzebujemy feedbacku, bo zdajemy sobie sprawę, że w szmerowej społeczności występuje nadreprezentacja nerdów :)

    • obywatelle (she/her)
     link
     Polski
     111 months ago

     Interfejs Szmeru w ogóle nie jest intuicyjny, o czym pisałam już na samym początku kiedy startowaliście. Mówiłam wtedy że będzie to pierwsza i główna przeszkoda w migracji tutaj większej liczby osób. Wtedy przygnietliście mnie właśnie opiniami spod znaku “UX jest dla głupków”, “wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, nie będziemy iść za zwyczajami korporacyjnych serwisów” itp. Teraz ty też robisz mi informatyczny gaslighting mówiąc, że coś jest intuicyjne, kiedy nie jest. I są na to literalne badania i całe stosy praktyk wypracowanych przez znienawidzony przez was UX. Hamburger menu którego trzeba szukać po lewej i w które trudno trafić na telefonie, nijak nie wyróżniony czy nie wypozycjonowany przycisk do stworzenia nowego postu (jeszcze w formie tekstowej a nie graficznej), brak możliwości zapamiętania sposobu sortowania feedu (zawsze domyślnie jest na “Active” kiedy ja chcę na “New”) - a projekt strony w ogóle wyraźnie nie pokazuje, co jest podstawową funkcją serwisu i gdzie powinna kierować się domyślnie nasza uwaga. To wszystko nijak nie przypomina Reddita, ani nawet równie żałosnego Wykopu.

     Ja rozumiem że pewne utrudnienia mogą być obiektywne, wynikają z mechaniki Lemmy’ego itp, ale nawet jeśli czegoś nie da się zmienić, można chociaż przyznać, że to faktycznie problem, zamiast czarować rzeczywistość i mówić że wszystko jest ok, a każdy kto narzeka jest po prostu za bardzo przyzwyczajony do korpomediów i powinien się odzwyczaić. Nawet toporne imageboardy są prostsze od Szmeru.

     • kwj
      link
      Polski
      3
      edit-2
      11 months ago

      I są na to literalne badania i całe stosy praktyk wypracowanych przez znienawidzony przez was UX

      To podeślij, skorzystamy na pewno.

     • kolektyw SzmerMA
      link
      Polski
      2
      edit-2
      11 months ago

      Piszemy wprost, że widzimy te problemy. Nie jesteśmy webdevloperami, nie zajmujemy się rozwojem interfejsu i ze względu na zajmowaniem się serwisem i resztą życia z którego wyrywamy na to czas - nie mamy go, żeby się tego uczyć. Jeżeli znasz się na tym; serdecznie zachęcamy do dołączenia do publicznej, otwartej pracy: https://github.com/LemmyNet/lemmy-ui jeżeli nie, możesz dorzucać się na hosting; https://liberapay.com/ - jeśli pieniędzy zacznie na niego wystarczać, może będziemy mogli zacząć finansować rozwój. W innych wypadkach, prosimy o uwzględnianie, że mówisz do grupy osób, które z własnej nieprzymuszonej woli poświęcają wiele pracy, czasu, nerwów i wystawiają się na potencjalną odpowiedzialność karną, żeby zaoferować coś czego ruch nie był w stanie z siebie wykrzesać od co najmniej dziesięciu lat. Robimy to na miarę naszych możliwości, umiejętności i zasobów. Nie oczekujemy bicia brawa, ale fajnie by było pamiętać, że to DIY.

      • obywatelle (she/her)
       link
       Polski
       011 months ago

       Nie znam się na tym wcale i nie umiem napisać pół linijki. Po prostu widzę, co nie działa i wiem od pierdyliona osób dlaczego nie przesiadły się na szmer. Po co pytasz o feedback skoro jedyne co masz do zaoferowania to defensywa i zaganianie mnie do narożnika? Jak dla mnie Szmeru może nie być wcale. Jego istnienie lub nieistnienie kompletnie mi zwisa.

       • kolektyw SzmerMA
        link
        Polski
        3
        edit-2
        11 months ago

        Mówisz z kolektywem, nie jedną osobą. Za odpowiedziami w tym wątku stoją już 3. Nikt z kolektywu nie rozwija Lemmiego (softu napędzającego Szmer), poza zgłaszaniem poprawek, tam gdzie jest w stanie. Żeby uniknąć dalszych nieporozumień zachęcamy do robienia tego bezpośrednio; https://github.com/LemmyNet/lemmy-ui/issues

       • makeOPM
        link
        Polski
        111 months ago

        a co kolektyw może zrobić poza odniesieniem się? to, że nie jest w stanie wdrożyć oczekiwanych zmian, nie znaczy, że ma to w dupie i nie zrobi tego w przyszłości. feedback jest ważny, bo wiadomo na co zwrócić uwagę i poprawić to, na co starczy zasobów, a to na co nie zapisać sobie na przyszłość. to nie jest tak, że nikt nie chce tworzyć wizji jakby ten serwis mógł wyglądać, tylko żeby ją zrealizować, trzeba mieć czas i umiejętności albo komuś za wykonanie pracy zapłacić, więc nie będzie to pstryknięcie palcami.

        nie rozumiem tego ofensywnego charakteru wypowiedzi, wydaje mi się że naszym wspólnym celem jest aby ta przestrzeń była możliwie przyjazna dla każdej osoby. w ogóle mam wrażenie, że chorobą ruchu, jest to, że przestaliśmy zakładać u innych dobre intencje i zamiast się wspierać, tylko sobie dokładamy. i żebym nie została źle zrozumiana, uważam że konstruktywna krytyka jest super, jest ważna i potrzebna, i pozwala na zmianę :)

        • obywatelle (she/her)
         link
         Polski
         111 months ago

         Charakter wypowiedzi jest ofensywny bo za każdym razem kiedy pisałam o tym, co jest nie halo, byłam traktowana ofensywnie – przesadzasz, to nie jest żaden problem, to tylko kwestia przyzwyczajenia, interfejs jest super, dla chcącego nic trudnego etc. Czuję się jak w latach 90.

     • kolektyw SzmerMA
      link
      Polski
      111 months ago

      tryb sortowania można zmienić w ustawieniach, nie jest to może zbyt intuicyjne, więc podpowiadamy :)

      • obywatelle (she/her)
       link
       Polski
       111 months ago

       Jak już mówiłam, jestem masochistką więc i to wypróbowałam. Niestety nie działa. Zamiast zapisać ustawienia, robi mi “kręciołkę”, a potem wszystko wraca do domyślnych:

       • kolektyw SzmerMA
        link
        Polski
        111 months ago

        Właśnie przetestowane na dwóch kontach (kolektywnym i prywatnym bez podwyższonych uprawnień), na Firefoxie, nie ma problemu. Sprawdź proszę na innej przeglądarce, albo wyczyść dane przeglądarki dla tej strony (po upewnieniu się, że masz hasło).

        • obywatelle (she/her)
         link
         Polski
         111 months ago

         Przetestowane na dwóch komputerach (służbowym i domowym) oraz na telefonie - nie działa i wuj.

 • obywatelle (she/her)
  link
  Polski
  2
  edit-2
  1 year ago

  A to ktoś ogląda szmer inaczej niż poprzez “local” i “new”? Przecież tu zwyczajnie nie ma tyle kontentu na tyle społeczności. Jak wchodzę codziennie to w minutę przeskroluję akurat wszystko co było od wczoraj.

  • kwj
   link
   Polski
   111 months ago

   To dobrze, mniej czasu w Internecie to więcej czasu w prawdziwym życiu :)

 • kwj
  link
  Polski
  211 months ago

  Świetnie! Dzięki wielkie za kompilację :):)

 • kwj
  link
  Polski
  211 months ago

  SOCHACZEEEEEEEW!!! . cóż za wyróżnienie <3

 • @Apophis_
  link
  Polski
  11 year ago

  Fajne. Szkoda, że szmeru nie da się używać przez coś w rodzaju Apollo.

  • kwj
   link
   Polski
   211 months ago

   RedReader ma chyba w planach wspierać Lemmy’ego.